به نقل از منابع خبری اینترنتی، پل شمیل، رییس موزه‌ی هنر معاصر لس‌آنجلس در این باره گفت، ۱۸ ماه پیش به موراكامی پیشنهاد داد، نمایشگاهی انفرادی از آثارش را در مركز گفن Geffen برگزار كند.

وی گفت: موزه‌ی هنر معاصر لس‌آنجلس تاریخی طولانی در سازمان‌دهی نمایشگاه‌هایی از هنرمندان ژاپنی دارد، از سوی دیگر ما نیز چندین نمایشگاه در ژاپن دایر كرده‌ایم. تاكاشاكی كه ما تاكنون آثارش را در سه نمایشگاه گروهی «خلسه» (۲۰۰۵) super flat و «پیشنهادهای عمومی‌» به نمایش گذارده‌ایم، از این پیشنهاد به شدت استقبال كرد.

بعد از این كه موراكامی با نمایش آثارش در این موزه موافقت كرد، آن‌گاه با پیشنهاد موزه‌ی گاگنهایم مواجه شد. گزارشات نشان می‌دهند، این موسسه‌ی نیویوركی به شدت به میزبانی آثار دوره‌یی موراكامی علاقه نشان داده است، اما این هنرمند از مذاكره با این موزه امتناع ورزیده است.

یوكو ساكاتا، مدیر اجرایی كمپانی «كایی‌كایی كی‌كی» در این‌باره گفت: زمانی كه موزه‌ی گاگنهایم به موراكامی پیشنهاد داد، او آثارش را در نمایشگاه « پسر كوچك» در جامعه‌ی ژاپن شركت داده بود (این نمایشگاه شامل آثار هنری معاصر هنرمندان ژاپنی بود كه مسوولیت آن را موراكامی به عهده داشت)، از سوی دیگر وی با موزه‌ی هنر معاصر لس‌آنجلس نیز قرارداد بسته بود، بنابراین زمان مناسبی برای انعقاد قرارداد با موزه‌ی دیگری نبود.

به گفته‌ی شیمل، موزه‌های زیادی برای میزبانی آثار موراكامی ابراز علاقه كرده‌اند كه از آن جمله موسسه‌های اصلی اسپانیا و آلمان هستند.