تابلوی « دورا مار با گربه»، اثر پیكاسو از سوی مركز حراجی سوتبای حدود ۵۰ میلیون دلار قیمت‌گذاری شده است. این تابلو یكی از بزرگ‌ترین ومهم‌ترین پرتره‌هایی است كه منبع اصلی انگیزه‌ی این هنرمند برای تعدادی از نقاشی‌هایش بوده است.

تابلو یادشده در سال ۱۹۴۱ در اوج تیره شدن روابط پیكاسو و دورا مار نقاشی شده است و به‌مدت بیش از ۴۰ سال در مجامع عمومی دیده نشد. چارلز موفت - نایب رییس مركز حراجی سوتبای - دراین باره به فرانس‌پرس گفت: بدون تردید این تابلو یكی از پرتره‌های فوق‌العاده‌ی پیكاسو از این فرد است كه یك دهه مدل‌اش بوده است. این تابلو، دورا را در یك صندلی چوبی بزرگ با یك گربه‌ی سیاه كوچك در پشت‌اش نشان می‌دهد.

از زمان حراج تابلوی "زنی نشسته در یك باغ"، اثر پیكاسو، این تابلو مهم‌ترین تابلو از سری پرتره‌های دورا مار است كه در یك حراجی فروخته می‌شود. تابلوی "زنی نشسته در یك باغ" در سال ۱۹۹۹ با قیمت ۴۹ میلیون دلار در نیویورك ‌فروش رفت. دیوید نورمن، رییس بخش هنر امپرسیونیست و مدرن سوتبای نیز گفت: دیدن این تابلو هیجان‌انگیز به‌حراج گذارده شدن این تابلو شانس غیرقابل باوری است.

حراج تابلوی پیكاسو بخشی از فروش دو روزه‌ی حراجی سوتبای كه ۱۳ اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و شامل تابلویی اثر سال ۱۹۲۷ "هنری ماتیس" است كه ۱۵ میلیون دلار تخمین زده شده است.

حراجی كریستی كه فروش خودرا یك روز زودتر از رقیب خود آغاز می‌كند، تابلویی نادر از ون‌گوگ را كه به‌فروش می‌گذارد كه این هنرمند آن را منظور قدردانی از پل گوگن، دوست و هم‌كارش كشیده است. انتظار می‌رود، این تابلو بیش از ۴۰ میلیون دلار فروش برود.

موضوع این تابلو كه "لارلیسن، مادام ژینو" نام دارد، زنی به نام "ماری ژینو" صاحب یك كافه است. این تابلو زمانی كه ون‌گوگ به‌شدت برای روزهای استقرار دراین كافه حس دلتنگی داشت، كشیده شده است. در این پرتره، ون گوگ طرحی كشیده است كه تا حدی به سبك گوگن نزدیك است. در حراجی كریستی هم‌چنین دو تابلو از پیكاسو كه هركدام حدود ۱۵ میلیون دلار تخمین زده شده‌اند و یك تابلوی بی‌جان از گوگن است كه انتظار می‌رود ۱۰میلیون دلار فروش برود.