اما در كتاب جدیدی كه به گیلرمو كالو (پدر فریدا كالو) و جهان عكاسی‌اش اختصاص یافته، آمده است: او هیچ ژن یهودی نداشته، بلكه اجدادش از پروتستان‌های آلمانی بوده‌اند و احتمالا خود فریدا منبع ادعاهایی درباره یهودی بودن پدرش بوده است. اما چرا؟

به نقل از منابع خبری اینترنتی، به گمان برخی، دلیل آن كه در دوران نازی‌ها داشتن ارتباط با آلمانی‌ها مایه‌ی ننگ بود، ازسوی دیگر كمونیست‌ها به‌شدت مخالف نازی‌ها بودند و دیگو ریورا، عشق بزرگ فریدا و همسرش، یك كمونیست فعال بود، بنابراین پایه‌گذار یهودی ارتش سرخ «لئون تروتسكی»، قبل از آن كه به دستور استالین با كلنگ كشته شود، در مكزیكوسیتی عشق كالو بود.

در سال ۱۹۴۹ فریدا به پدرش نوشت، می‌خواهد همه چیز را درباره‌ی اصالت‌اش بداند. این نامه هنوز باقی مانده است.

كارل ویلهلم كالو در سال ۱۸۷۱ در پنورزیم از والدین لوترانی متولد شد. اجداد این خانواده صنعت‌گر، سرباز، شیرینی‌پز و نگهبان آبراهه‌ها بودند كه نژاد همه‌ی آن‌ها به گبی فرانجر و رینر هوهل در قرن ۱۶ برمی‌گردد.

كارل ویلهلم در سن ۱۹ سالگی به‌همراه خانواده‌اش به مكزیك مهاجرت كرد و نام‌ خود را به گیلرمو تغییر داد و قبل از آن كه عكاسی را كشف كند، به‌عنوان یك حسابدار كار می‌كرد.

هیچ كدام از نگاتیوهای او كشف نشده است: گیلرمو یك استودیوی حرفه‌ای را اداره می‌كرد و با زنی كه اصالت اسپانیایی - سرخ‌پوستی داشت، ازدواج كرد.

فریدا و پدر مرموزش به‌شدت درگیر خودشان بودند. موضوع مورد علاقه‌ی فریدا، خودش بود. ( او از ابروانش یك نشانه‌ی تجاری ساخته بود). درعین‌حال عكس‌هایی كه بیشتر از سایرین گیلرمو را مجذوب بود، پرتره‌های خودش بود. هر دو پدر و دختر خودنگاره‌هایی خلق كرده‌اند كه شاهد خاموشی از تراژدی‌های زندگی بود.