ماتسومی سوزوكی - دانشمند ژاپنی - كه در تحلیل صدا و آكوستیك كارشناس است، گفت: صدای زنی كه مدل شاهكار لئوناردو داوینچی بوده را به همراه صدای خود استاد خلق كرده است. سوزوكی، سال ۲۰۰۲ با اختراع دستگاه Bow - lingual كه دستگاه اجرای صدای سگ تا انسان است، توانست بین گونه‌های مختلف هارمونی ایجاد كند. اختراع این دستگاه منجر شد، جایزه صلح نوبل آیگ (IG) را در این سال به‌طور مشترك دریافت كند. جوایز نوبل آیگ سالانه از سوی مجله‌ی تحقیقات نامحتمل دانشگاه هاروارد به تحقیقاتی اعطا می‌شود كه در ابتدا مردم را می‌خنداند، سپس آنها را به فكر وا می‌دارد.

سوزوكی در این باره به آسوشیتدپرس گفت: ب‌ طور طبیعی ما تحقیقات مربوط به جرایم را انجام می‌دهیم، ما براساس اطلاعات مربوط ویژگی‌های شخصیتی، سبك‌های زندگی و غیره‌ی متهمان صداهای آن‌ها را خلق می‌كنیم. آزمایشگاه آكوستیك ژاپن كه سوزوكی در آن كار می‌كند درخواستی برای خلق صداهای شخصیت‌های تاریخی دریافت كردند كه از جمله صدای مونالیزا و داوینچی بود.

برای مونالیزا، این آزمایشگاه با عكس این تابلوی نقاشی آغاز به‌كار كرد تا جزییات صورت و دست‌های آن‌را اندازه‌گیری كند. آن‌ها از این اطلاعات برای خلق جمجمه و تخمین قدش استفاده كردند؛ قدی كه آن‌ها تخمین زدند، پنج فوت و شش اینج بود. این اطلاعات آسپس به بخش برنامه‌های شبیه‌سازی صدای این آزمایشگاه و سایر ارگان‌هایی كه صدای این زن مرموز را خلق كردند، انتقال یافت. یك ایتالیایی نیز برای كمك به آزمایشگاه استخدام شد تا بتواند آهنگ درست صدای مونالیزا را ادا كند. با این وجود هنوز مشخص نبود كه آیا این فرد ایتالیایی به همان لهجه ایتالیایی زن ناشناس تابلوی مونالیزا صحبت می‌كرد یا نه.

برای صدای داوینچی نیز آزمایشگاه می‌بایست كارش را برپایه‌ی عكسی از خودنگاره‌ی این استاد قرار دهد.

سوزوكی دراین باره توضیح داد كه در این خودنگاره كه در آن چهره‌ی داوینچی با ریش نشان داده شده بود، كار را مشكل می‌ساخت چرا كه عناصر ساختاری چهره‌ی وی در زیر ریش پنهان شده بود.

براساس زیرنویس‌های ژاپنی ، مونالیزا می‌گوید: اسم من مونالیز است. هویت واقعی من هم‌چنان به‌صورت یك راز باقی مانده است؛ برخی می‌گویند من همسر جیاكوند و یا ایزابلا دسته یا مادر لئوناردو داوینچی هستم و برخی هم می‌گویند من خود لئوناردو هستم؛ اما تنها چیزی كه همه می‌گویند این است كه من دوست داشتنی‌ترین زن در جهان هستم زنی با لبخندی اسرار آمیز. صدای فرضی مونالیزا صدایی عمیق اما بدون از هرگونه خشنی‌ است در حالی كه صدای داوینچی عمیق و تودماغی‌تر است. نتیجه‌ی این تحقیق روی وب سایت Microsoftjapan شنیده می‌شود.