این هنرمند نقاش، آثارش را ۱۹خردادماه جاری در گالری ماه به‌نمایش می گذارد. او در این نمایشگاه طراحی‌های چاپ‌شده بر بوم و شش تابلو نقاشی را با همان تم گذشته‌اش ارایه می‌كند.

این هنرمند ۷۵ ساله، با همان كانسپتی كه در ایران آغاز كرده بود، بیش از ۳۰ سال است كه در ساختمانی سه طبقه درخیابان "بتهرست" تورنتو كار می‌كند و در این نمایشگاه، آخرین برداشت‌های خود را از هنر نقاشی تجریدی با گسترش عمقی وعمودی به‌نمایش می‌گذارد.

او یكی از اعضای اصلی گروه آزاد نقاشان ومجسمه‌سازان است كه به همت ماركو گریگوریان و مسعود عربشاهی بنیان گذاشته شد و با حضور ملكونیان، عبدالرضا دریابیگی، مرتضی ممیز، فرامرز پیلارام و غلامحسین نامی شكل گرفت و رسمیت یافت.

این تشكل پیش‌رو نمایشگاه‌های گروهی "آبی" و "گنج و گستره" را در گالری‌های مس و سامان، برپا و در نمایشگاه سالانه‌ی بال سوییس، نمایشگاه بین‌المللی تهران و نمایشگاه سالانه "واش آرت" شركت كردند. سال ۱۳۵۶ گروه آزاد ازهم ‌پاشید، سیراك ایران ترك كرد و در تورنتوی كانادا اقامت گزید.

این گروه تشكلی پیشرو با عمری چهار ساله بودند كه نخستین‌بار و به‌ شكلی بنیادی "كانسپ‌چوال آرت" - هنر مفهومی - را در ایران مطرح و معرفی كردند.

گفته می‌شود كه سیراك ملكنیان جزو نخستین نسل نقاشان مدرن و معاصر ایرانی است و از سویی دیگر هم می‌گویند كه با آغاز هنر مدرن به ایران بازگشته است؛ او اما نقاشی را در دانشكده‌های هنری مشق نكرده كه از ماركو گریگوریان آموخته است. ملكنیان در بی‌ینال ونیز، پاریس و نمایشگاه‌هایی چون گراندپاله و سالن پاریس، هنر معاصر ارمنستان شركت و برگزاری بیش از ۱۳ نمایشگاه انفرادی و حدود ۴۰ نمایشگاه گروهی در ایران، اروپا و آمریكا در كارنامه‌اش ثبت كرده است. گالری ماه در خیابان آفریقا (جردن)، بلوار گلستان، شماره‌ی ۸۹ واقع است.

ملكنیان قرار است ساعت ۱۷ روز ۲۲ خردادماه نیز در نشستی با محور نقاشان دهه‌ی ۴۰ ایران، همراه با مسعود عربشاهی وغلامحسین نامی در محل خانه‌ی هنرمندان به نقد و بررسی آثار هنری این دوره‌ی مهم هنری ایران بنشینند.