به نقل از منابع خبری اینترنتی، لارس نیتو، مدیر موزه‌ی مدرن استكهلم گفت: این موزه ۲۵۰ هزار اثر هنری متعلق به قرن بیستم در اختیار دارد كه در میان آن‌ها آثار مردان نه برابر آثار زنان است.

وی افزود: كسی نمی‌تواند ادعا كند كه آثار نگهداری شده در این موزه بیانگر پخش درست توانایی هنری در جهان یا سوئد است.

مدیر موزه‌ی مدرن استكهلم گفت: با این پول می‌خواهم آثار هنرمندان زن به‌ویژه هنرمندان زن نیمه‌ی اول قرن بیستم را خریداری كنم.

وی امیدوار است برای سال ۲۰۰۸ كه پنجاهمین سال تولد این موزه است، بودجه‌ی بیشتری به آن تعلق گیرد؛ این درحالی است كه بودجه‌ی سالانه‌ی این موزه ۴۷۰ هزار دلار است.

در حالی كه وی اسامی هنرمندانی چون پولاد مودرسوهن، بكر،‌ جورجیان اوكفه، فریدا كالو، دورا مار و لوییز و رخس در لیست خریدش دارد، اما حتا اگر وی به بودجه‌ای كه درخواست داده است، دسترسی پیدا كند، ‌هنوز این شك وجود دارد كه بتواند با این پول آثار هنری كافی برای سالن نمایش‌ خود خریداری كند.

در سال ۲۰۰۰خودنگاره‌ای از فریداكالو در حراجی سوتبای در نیویرك به مبلغ بیش از پنج میلیون دلار به فروش رفت. این در حالی است تابلوی "سوسن‌های سالا" اثر جورجیان اوكفه، سال گذشته در حراجی كریستی به قیمت شش میلیون دلار فروخته شد.

نیتو گفت، می‌خواهد آثاری تهیه كند كه از شهرت چندانی برخوردار نیستند، تا بدین ترتیب بتواند آثار ارزان‌تری خریداری كند.

دولت سوئد هنوز هیچ پاسخی به درخواست نیتو نداده است،‌ اما به گفته‌ی این مدیر، اعطاكنندگان خصوصی پیش‌تر آمادگی‌شان را برای كمك به این موزه اعلام كرده‌اند.