فریده شاهسوارانی با اعلام این مطلب گفت: "در نمایشگاه اخیری که در گالری فرهنگسرای نیاوران به همراه سایر هنرمندان ارائه دادم، سه دوره کاری ام را به شکل ویدئو آرت به معرض نمایش گذاشتم. رویای رنگ، لالایی و مترا این آثار بودند. در اثر رویای رنگ سعی کردم پوشش زنان سراسر ایران را به تصویر بکشم و به نوعی در نمایش رنگ هایی که در لباس های آنها به چشم می خورد سهمی داشته باشم."

وی افزود: "همیشه تصورم این بوده که با طلوع آفتاب، خداوند رنگ ها را به بشر هدیه می دهد. به این معنی که با روشن شدن هوا لایه هایی از رنگ و طرح بر فضا حاکم می شود. همانگونه که در چهار فصل سال می توانیم رنگ های متفاوتی را مشاهده کنیم. در این میان سهم استفاده زنان روستایی و عشایر از این رنگ ها بیشتر است. اما در شهر به واسطه روزمرگی رنگ های کاربردی ما بیشتر دلمرده و تیره به نظر می آیند."

شاهسوارانی تصریح کرد: "اثر مترا یکی از کارهای من در سال ۱۳۸۳ و محور اصلی آن اساس خلاقیت انسان بود. وقتی هنوز کلام وجود نداشت، از آوا استفاده می شد و با خلقت انسان مترا یا آواها مقدمه پیدایش کلام شدند. در اثر لالایی نیز به نوعی قصد داشتم آرامش مادران را پای گهواره ها در قالب ویدئو آرت به تصویر بکشم. در گذشته مادران سنتی با آرامش توصیف ناپذیری برای کودکان خود لالایی می گفتند، در حالی که امروز دغدغه های بسیار، مجال لالایی گفتن را از مادران گرفته است."

این هنرمند خاطرنشان کرد: "خوشبختانه در جریان برگزاری این نمایشگاه هر سه اثر من با استقبال مخاطبان مواجه شد. شاید به این دلیل که آثار من مثل هر هنرمند دیگر از دل برآمده و گرچه ویژگی ویدئو آرت تصویری است، اما می تواند مخاطب را با خود درگیر کند. یعنی آنچه در بوم نقاشی به وسیله فرم و رنگ و طرح با اشکال دوبعدی یا چندبعدی برای مخاطب قابل فهم نیست می تواند در قالب ویدئو آرت پیام خود را به مخاطبان برساند."

وی درباره آخرین فعالیت خود نیز گفت: "اثری در دست دارم به نام "دیو و فرشته" که به شکل نمادین ارائه شده است. فرشته نمادی از انسان امروزی است که سعی در گریز از دیو یعنی معضلات اجتماعی دارد. این اثر که محور اصلی آن رهایی است با تکنیک آب مرکب و اکرلیک روی بوم تلفیق شده است. اما واقعیت این است که درباره سبک اثر نمی دانم چه باید بگویم. شاید به این دلیل که همیشه فکر کرده ام موضوع تعیین کننده سبک است. در واقع در طول دوران فعالیتم بیش از سبک، سوژه برایم مهم بوده است."

فریده شاهسوارانی در پاسخ به این پرسش که روند هنر را امروز در میان هنرمندان زن چگونه می بینید، تصریح کرد: "اگر اساسا فعالیت زنان و مردان در عرصه هنر تفکیک نشود می توان گفت هنر ایران در سال های اخیر رو به رشد و تعالی گذاشته است. در سفرهای کاری ام به اروپا دریافتم آثار ما در قیاس با آنها چیزی کم ندارد. هنرمندان ایرانی بسیار خوش فکر و مبتکر هستند و در بیشتر آثار ما تفکر و پیام حرف اول را می زند. تصور می کنم در این خصوص فقط احتیاج به حمایت های دولت است تا مقوله هنر به خصوص در میان بانوان پررنگتر جلوه کند."