این تعویق چندباره، به‌خاطر اضافه شدن برنامه‌ی دوسالانه‌های هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به برنامه‌های موسسه‌ی صبا ایجاد شده است.

مسوولان این موسسه و برگزاركنندگان این نمایشگاه، تصریح دارند كه زمان احتمالی برپایی نمایشگاه هنر هشت انقلاب بزگ دنیا، بهمن‌ماه درنظر گرفته شده و ممكن است حتا به بعد از سال ۸۵ نیز موكول شود.

بنا بر این گزارش، با اضافه شدن انقلاب الجزایر به هفت انقلاب بزرگ دنیا و نیز به‌خاطر نرسیدن آثار انقلاب آفریقای جنوبی، برگزاری همایش یادشده كه گفته می‌شد حداكثر با چهار ماه تاخیر در تهران برگزار می‌شود، به پایان تابستان سال جاری موكول شده بود. اما اكنون با تاخیری شش ماهه و حتا بیشتر نیز مواجه است.

قرار بود این همایش و نمایشگاه بین‌المللی هنری، به بررسی پژوهشی انقلاب اسلامی ایران، انقلاب كوبا، انقلاب آفریقای جنوبی - ضد آپارتاید -، انقلاب اكتبر روسیه، انقلاب اخیر فرانسه، انقلاب اسپانیا و پایداری ملت مظلوم فلسطین - انتفاضه - بپردازد؛ اما برگزاركنندگان تصمیم گرفته‌اند انقلاب الجزایر را نیز به این همایش بیاورند. تاكنون آثاری از انقلاب‌های كوبا، روسیه و آفریقای جنوبی به دبیرخانه‌ی همایش و نمایشگاه رسیده است.

مقاله‌های برتر در یكی از گرایش‌های ادبیات، سینما، تئاتر، موسیقی، و تجسمی - گرافیك، كاریكاتور، نقاشی دیواری، خوش‌نویسی، حجم‌سازی-، منتشر می‌شوند و به نویسندگان برگزیده جایزه‌هایی اهدا خواهد شد. همایش یادشده، تاریخ هنر انقلاب، هنر انقلاب و جامعه پس از انقلاب و باورهای دینی، هنر انقلاب و تمایلات ملی، مطالعه تطبیقی هنر انقلاب در ایران و سایر كشور، هنر انقلاب و شعارهای انقلاب، هنر انقلاب و جنگ، تجزیه و تحلیل آثار هنری انقلاب و آسیب‌شناسی هنر انقلاب اعلام شده است و به‌خاطر تنوع انقلاب‌های جهان و تعداد زیاد آن‌ها ترجیحا در مواردی كه به تاریخ انقلاب‌ها پرداخته می‌شود یا مصادیق و آثار مورد بررسی قرار گیرند، مبنای پژوهش، بررسی انقلاب اسلامی ایران، انقلاب كوبا، انقلاب آفریقای جنوبی -آپارتاید -، انقلاب اكتبر روسیه، انقلاب اخیر فرانسه، انقلاب اسپانیا و پایداری ملت مظلوم فلسطین - انتفاضه - مورد نظر قرار می‌گیرند.

در بخش نمایشگاه هنر انقلاب نیز از آثار نقاشی، گرافیك، حجم و طراحی با آثار مرتبط از هنر انقلاب اسلامی ایران، هنر انقلاب كوبا، هنر انقلاب آفریقای جنوبی، هنر انقلاب مكزیك، هنر انقلاب آرژانتین، هنر انقلاب روسیه، هنر انقلاب الجزایر و هنر انقلاب فرانسه در مجموعه‌ی فرهنگی هنری صبای فرهنگستان هنر، به‌نمایش در خواهد آمد. همچنین نمایشگاه، دارای بخش ویژه هنر انتفاضه فلسطین با عنوان هنر پایداری است.