حمید عینی، هنرمند مجسمه ساز پیشکسوت، درباره مجسمه های نصب شده در فضای شهری گفت: "ما در زمینه مجسمه سازی شهری تاریخ و قدمت طولانی نداریم و این مساله در سال های گذشته باعث کم پرداختن به مجموعه حجم های موجود در فضای شهری مان شده است. تاریخ مجسمه سازی همواره با نوعی خلاء رو به رو بوده که این خلاء به تهی شدن شهر از مجسمه دامن زده است. نداشتن تخصص برخی دست اندرکاران اجرایی در زمینه مجسمه های شهری به ارائه آثاری با کیفیت نازل منجر شده است."

این مجسمه ساز تصریح کرد: "وقتی مجسمه ها برای نصب در سطح فضای شهری سفارش داده می شوند، باید طوری ساخته و پرداخته شوند که تمام شهروندان از محتوا و مفاهیم موجود در آن مطلع شوند. بنابراین آثار حجم با مفاهیم پیچیده و انتزاعی هرگز به درد نصب در فضاهای شهری نمی خورد. بلکه مجسمه هایی با محتوایی از این دست در گالری ها و در جریان برگزاری نمایشگاهها تاثیر خواهند داشت."

عینی در پاسخ به اینکه در حال حاضر بزرگترین معضل موجود در حوزه مجسمه سازی چیست گفت: "نمی توان به تنهایی حوزه مجسمه سازی را مورد بررسی قرار داد و نقاط ضعف آن را آسیب شناسی کرد. زیرا امروز تمام حوزه های ما با یکدیگر در ارتباطند. واقعیت این است که ما در حیطه هایی چون اقتصاد، فرهنگ و سیاست دچار مشکل هستیم. این اشکال نیز تا حدودی به مدیران و متولیان برمی گردد. مسلما افزایش قیمت کالاها بر هنر مملکت نیز تاثیر می گذارد و به تبع آن هنرمندان نمی توانند به راحتی در فضای هنر به ارائه اثر بپردازند."

این هنرمند در پاسخ به این پرسش که آیا پرفورمنس و چیدمان هم توانسته بر هنر مجسمه سازی نیز اثر بگذارد گفت: "فراموش نکنیم که اگر با ورود چنین عناصر مدرن به خصوص در حیطه نقاشی، نقاشی ما هنوز مردان بزرگ خود را دارد. البته من معتقدم تحولات کوتاه مدتی که در هنر ما رخ می دهد هرگز هنرهای دیگر مثل هنر سنتی را خدشه دار نمی کند. اما با گذشت زمان و ورق خورن تاریخ باز هم مردم و حتی هنرمندان معاصر سراغ آثار هنرمندان سنتی خواهند رفت. البته در هنرهایی چون کانسپت و پرفورمنس شما می توانید رگه هایی از هنرهای گرافیک، حجم و ... را مشاهده کنید که این هم بد نیست."

وی افزود: "من فکر می کنم وجود چنین هنرهایی آنقدرها هم مضر نباشد. این هنرها می توانند زمانی پاسخگوی نیازهای هنرمندان باشند. اما مساله اینجاست که هنرهایی که به آنها اشاره کردم پایدار و مانا نیستند. مهم این است که هنر در نظر مردم به مثابه غولی جلوه نکند و مخاطبان بتوانند از هنر به راحتی بهره گیرند. چون پدیده هایی از این دست تنها در اروپا توانسته با اقبال مطلق رو به روشود."

عینی در خصوص سبک های موجود در مجسمه سازی اروپا نیز گفت: "امروز نمی توان هنر مجسمه سازی اروپا را به سبک خاصی محدود کرد. عده ای هنوز آناتومی و فرم کار می کنند. هنرمندانی هم هستند که با چیدمان آهن و سنگ کارهای جالبی ارائه می دهند. دسته ای دیگر از هنرمندان نیز به وسیله دکوراتیو آثار تزئینی زیبایی خلق کرده اند."