به گزارش دفتر امور رسانه های ریاست جمهوری متن كامل پیام رئیس جمهور كه توسط استاندار اصفهان در میدان امام خمینی (ره) نقش جهان اصفهان قرائت شد، به شرح ذیل است:

انتخاب اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، از سوی سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی كنفرانس اسلامی فرصتی تاریخی پیش روی ما قرارداده است.گزینش اصفهان به عنوان دومین پایتخت فرهنگی جهان اسلام پس از مكه معظمه نشان از نقش آفرینی این شهر در فرهنگ و تمدن پربار اسلامی- ایرانی دارد؛تمدنی كه در سایه تلاش و مجاهدت حكیمان و عالمان فقیهان و محدثان، هنرمندان و عارفان شكل گرفته است. این میراث گرانقدر مرهون هوشمندی ایرانیانی است كه قلوب خویش را تسلیم پیام برآمده از فطرت پاك انسانی اسلام نمودند و با خلاقیت و هنر خویش جاودانه ترین میراث بشری را بر پایه عدالت بنا نهادند. در این عرصه، اصفهان نقش بسیار ممتازی را به خود اختصاص داده است. مكتب فیلسوفان هنرمندان و فقیهان این سرزمین پیوسته چشمه جوشانی بوده است كه تشنگان حقیقت و معرفت را سیراب كرده است. مردمان پركار، صبور، میهمان نواز و مجاهدان سراسر شور و صداقت، اصفهان را همچون نگینی در حلقه زیبای تمدن اسلامی متجلی كرده است. باید از این فرصت تاریخی برای اعلام این پیام و شناساندن فرهنگی دیرینه اسلامی- ایرانی بهره گرفت تا اصفهان میقات همه دلدادگان حقیقت و تماشاگران از روزهای نهفته در هنر پایداری و جاودانگی این ملت باشد. شورای عالی اصفهان، نیز باید همه تلاش خود را برای تعالی فرهنگی و همبستگی جهان اسلام به كار گیرد.

از دست اندركاران سازمان فرهنگی، علمی و تربیتی كنفرانس اسلامی (آیسسكو) و سایر مسؤولان فرهنگی اسلامی كه این فرصت را پدید آورده اند سپاسگزارم و در این روز توحیدی و ابراهیمی كه سرودهمنوایی و وحدت در سرزمین اسلامی و مهبط وحی، جاری است آغاز این حركت را به فال نیك گرفته و از خداوند متعال صلح و عدالت پایدار برای همه مردمان درهمه سرزمین ها آرزو می كنم تمنای آن دارم كه همه انسانها هر چه زودتر زیبایی زیستن در پناه عدالت و آرامش مهدوی كه به دست آخرین وارث پیامبر بزرگ رحمت (ص) رقم خواهد خورد را درك كنند.

همراه با به اهتزاز درآمدن پرچم آبی رنگ ویژه و پرچم جمهوری اسلامی ایران در میدان نقش جهان، اصفهان از سه شنبه شب رسماً پایتخت فرهنگی جهان اسلام شد.

سه شنبه شب سفرای نزدیك به ۲۵ كشور اسلامی و درمجموع ۵۷ میهمان خارجی به همراه مدیران استانی اصفهان و جمعی از مردم شهر در هوایی سردشاهد افتتاح مراسم نكوداشت اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در میدان نقش جهان بودند. در ابتدای برنامه مرتضی سقاییان نژاد شهردار اصفهان ضمن تبریك روز عرفه گفت: سرمایه های هر ملتی نیروی انسانی آن هستند و رشد یك ملت نیز درگرو حفظ و حراست از این سرمایه هاست. وی با طرح این سؤال كه چرا اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام شده گفت: باید دیداین افتخار به چه دلیلی نصیب این شهرشده است. شهردار اصفهان در پاسخ به سؤال خود افزود: هویت این شهر، تمدن، فرهنگ ومكتب آفرینی آن بعد و قبل از اسلام موجب این افتخار شده است.

سقاییان نژاد با اشاره به این نكته كه این فرهنگ و تمدن جدای از این نمای ظاهری ومعماری ملموس این شهر چون میدان نقش جهان است گفت: لایه زیرین آن فرهنگ و جهان بینی آن است. سقاییان نژاد تأكید كرد: وظیفه ما شناختن این روح و شناساندن آن به دیگران است.

شهردار اصفهان ادامه داد: مردم اصفهان وظیفه به دوش كشاندن پرچم احیای فرهنگ وتمدن اسلامی را بر عهده گرفته اند و بایستی در این زمینه به همه شهرهای ایران برای كمك به احیای این فرهنگ وتمدن كمك شود. وی تقارن عید قربان و آغاز پایتخت فرهنگی جهان اسلام را مقدمه وحدت جهان اسلام دانست و گفت: این افتخار بعد از مكه نصیب ایران شده است. این مراسم با به اهتزاز درآمدن پرچم آبی ویژه پایتخت فرهنگی جهان اسلام همراه با آهنگ اذان با صدای مؤذن زاده در صحن میدان ادامه یافت.

اجرای ورزش باستانی و پرچم جمهوری اسلامی توسط شهردار و استاندار اصفهان، گروه باستانی كاران استان اصفهان و اجرای سرودی با موضوع اصفهان توسط گروهی از دختران دانش آموز اصفهانی پایان بخش مراسم سه شنبه شب افتتاحیه نكوداشت اصفهان بود.

۵۷ دوچرخه سوار به نشانه ۵۷ كشور اسلامی

۵۷ دوچرخه سوار از بعدازظهر روز سه شنبه با حمل كردن پرچم ۵۷ كشور اسلامی در خیابانهای اصفهان به حركت درآمدند. این دوچرخه سواران با پوشش گرمكن قرمز رنگ پرچمها را در پنج مسیر اصلی شهر اصفهان حركت دادند. در میان این دوچرخه سواران ۱۲ جانباز جنگ تحمیلی نیز به چشم می خورد. مراسم نورافشانی در میدان نقش جهان نیز كه به دلیل احتمال خطرآفرینی برای آثار تاریخی لغو شده بود در باغ نور اصفهان جنب سی وسه پل برگزار شد.

گلباران پرچم ۵۷ كشور اسلامی

در این مراسم همچنین پرچم ۵۷ كشور اسلامی وفضای میدان با حركت یك پاراموتور بر آسمان نقش جهان گلباران شد. پرچمهای ۵۷ كشور اسلامی بر روی حوض میانی میدان نصب شده بود. صبح روزچهارشنبه بعد از برگزاری نماز روز عید قربان نیز ۵۷۰ كبوتر سفید به نشانه شهدای جنگ تحمیلی درمیدان نقش جهان به پرواز درآورده شدند.