نمایشگاه آثار ابوالقاسم سعیدی، ژازه طباطبایی و آیدین آغداشلو - سه هنرمند پیشگام هنرهای تجسمی ایران - در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه در برنامه سال آینده موزه هنرهای معاصر تهران گنجانده شده است. این سه هنرمند تاكنون كمتر نمایشگاهی در ایران برپا كرده‌اند و به‌خاطر حجم كم آثار موجودشان قرار است در كنار یكدیگر آثار خود را روی دیوار موزه‌ی هنرهای معاصر تهران ببرند.

بنا بر این گزارش، ابوالقاسم سعیدی پیش از انقلاب اسلامی به فرانسه سفر كرد و سال‌هاست كه در این كشور اقامت دارد. وی در آثارش به نوع خاص طبیعت انتزاعی گرایش دارد.

او هم‌دور‌ه‌ی ماركو گریگوریان، محسن وزیری مقدم، پرویز تناولی، حسین زنده‌رودی و دوست نزدیك سهراب سپهری بوده است. وی همچنین از نخستین شركت‌كنندگان ایرانی فستیوال ونیز به‌شمار می‌رود. كارهای او نقطه تلاقی توان فردی خلاقه امروز با تقطیر معنای هنرهای سنت ایرانی است. گفته می‌شود به همین دلیل آندره مالرو مفتون كارهای سعیدی بوده است. بهار سال گذشته ازسوی موزه‌ی هنرهای معاصر تهران و با همكاری مؤسسه باربیكن، بنیاد میراث ایران و سازمان هواپیمایی كشور و چند مؤسسه انگلیسی در لندن، نمایشگاهی از آثار این هنرمند معاصر برگزار شد. ژازه طباطبایی نیز از پیشگامان هنر مدرن در ایران و تلفیق آن با مایه‌های هنر سنتی و نقاش و حج‌ ساز برجسته معاصر است. او نوشتن را از ۱۲ سالگی آغاز و تاكنون بیش از ۴۰ جلد كتاب شامل داستان‌های فولكلور، رمان، شعر، نقدهای هنری و نمایشنامه را منتشر كرده است.

وی قبل از ورود به دانشگاه، یك روزنامه را هم منتشر كرد، پس از آن به كارگردانی،‌ هنر دراماتیك، باله و نقاشی و مجسمه‌سازی علاقه‌مند شد. طباطبایی پایه‌گذار و مدیر گالری هنرمدرن ایران است. آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی نمایش داده شده‌اند. همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش ۱۰ جایزه بین‌المللی را دریافت كرده‌ است. طباطبایی این روزها هنوز مجسمه‌هایش را با استفاده از آلات و ادوات مستعمل ماشین‌های صنعتی خلق می‌كند.

آغداشلو نیز از خاطرات انهدام - مینیاتوری‌های مچاله شده - و نقاشی‌های رنسانسی زخمی شده را تا شفاعت فرشتگان كه دوره‌های مختلف و بازگوكننده سیر تحول كارهای خود طی ‌۴۰ سال گذشته به شمار می‌رود، را در این نمایشگاه كه ابتدا اردیبهشت‌ماه در تورنتوی كانادا عرضه خواهد كرد، به‌نمایش در‌می‌آورد. آغداشلو برپایی نمایشگاه را توجیه احتمالی زنده بودن می‌داند، تاكنون تنها دو نمایشگاه انفرادی در ایران برپا كرده است؛ یكی در سال ۱۳۵۴ و دیگری حوالی سال‌های ۷۷-۷۶ در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران كه همزمان با برپایی دوسالانه‌ی گرافیك، مجموعه‌ای از روی جلدهایش به نمایش گذاشته شد. از آن پس قهر كرد و دیگر نمایشگاهی در ایران برگزار نكرد. پیش‌تر قرار بود آثار آغداشلو به‌صورت انفرادی در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران به نمایش گذاشته شود؛ اما به دلیل تعداد كم آثار این هنرمند ایرانی آثار مقرر شده است تا گالری‌ها و تالارهای موزه‌ی هنرهای معاصر تهران با آثار ژازه طباطبایی، آیدین آغداشلو و ابوالقاسم سعیدی پر شود.

موزه‌ی هنرهای معاصر تهران تاكنون نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان پیشگام ایران از جمله حسین زنده رودی، مسعود عربشاهی، پرویز تناولی، مرتضی ممیز، محسن وزیری مقدم، منصوره حسینی و.. را برپا كرده است.