در این نمایشگاه که به همت هنرمندان معاصر، فرهنگستان هنر و مرکز هنرهای تجسمی برگزار شده ۲۱۵ اثر از سه نسل از نقاشان معاصر با موضوع هنر قدسی و عرفانی به مدت دو ماه در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.حبیب‌اله صادقی، سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران و مدیر کل هنرهای تجسمی، در آغاز مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: "همه معتقدند دنیای خیال هنرمند با جهان واقع بسیار متفاوت است. طبیعت هرگز جهان را با گوناگونی نقش و هنر نقاشان عرضه نمی‌کند و هنرمند طبیعت را در باطن خود مصفا و رودخانه، درخت و گل‌های خوشبو را دلرباتر می‌کند."

همچنین غلامحسین نامی از پیشکسوتان نقاشی کشور که در حال حاضر در کشور کانادا به سر می برد، در پیامی تلفنی که از بلندگوها در سرتاسر موزه پخش شد، چند جمله درباره انگیزه برگزاری نمایشگاه "مشرق خیال" سخنرانی کرد.

وی گفت: "سال ۸۲ پس از نمایشگاه تاثیرگذار "نگاه معنوی" ایده برگزاری نمایشگاه مشرق خیال از سوی دکتر صادقی به ما داده شد. اما در آن زمان به دلایلی امکان برگزاری این نمایشگاه نبود. امروز خوشحالم که این نمایشگاه به همت دکتر صادقی در موزه هنرهای معاصر برگزار شده و نام "مشرق خیال" ما را به دنیای پررمز و راز خیال شرقی رهنمون می کند. توجه به ارزش های انسانی و حفظ قومیت ها و ملیت ها در جهان امروز امری حیاتی است."

در نمایشگاه "مشرق خیال" آثار مرحوم مرتضی ممیز، محمود جوادی‌پور، محمد احصایی، پرویز کلانتری، سهراب سپهری، بهمن محصص، جواد حمیدی، جعفر روح‌بخش، ناصر اویسی، بهجت صدر، احمد اسفندیاری، مسعود عربشاهی، مهدی حسینی، غلامحسین نامی، یعقوب امدادیان، حبیب صادقی، علی وزیریان، حسین خسروجردی، ایرج اسکندری، عبدالمجید حسینی‌راد و ... به نمایش گذاشته شده است.

احمد مسجدجامعی، رئیس موزه قرآن کریم، محسن وزیری‌مقدم از پیشکسوتان نقاشی، احمد اسفندیاری و حسین خسروجردی از جمله کسانی بودند که از این نمایشگاه بازدید کردند.علاقمندان به هنرهای تجسمی می توانند هر روز از ساعت ۹ تا ۱۸ و جمعه ها از ساعت ۱۴تا ۱۸ برای دیدن آثاراین نمایشگاه به موزه هنرهای معاصر مراجعه کنند.