به نقل از منابع خبری اینترنتی، دولت منطقه‌یی باسك از مادرید خواسته‌اند، این شاه‌كار را برای نمایشگاهی در بیلبائو به آن‌ها امانت دهد. این نمایشگاه با هدف بزرگ‌داشت هفتادمین سالگرد بمب‌باران شهر گرونیكا باسك دایر می‌شود. این شهر در جریان جنگ داخلی اسپانیا از سوی نیروهای نازی حامی ژنرال فرانسیسكو فرانكو بمباران شد.

دولت اسپانیا گفته است، تاكنون به تابلوی گرونیكا خسارات زیادی وارد شده است، بنابراین انجام یك سفر دیگر می‌تواند خسارات بیشتری به آن وارد كند.

این تابلو از زمانی كه پیكاسو آن را برای نمایشگاه جهانی پاریس سال ۱۹۳۷ خلق كرده تا كنون ده‌ها نمایشگاه به‌نمایش گذارده شده است. مقامات باسك در گذشته نیز تلاش كردند این تابلو را برای افتتاح موزه‌ی هنر گاگنهایم بیلبائو به امانت بگیرند‏، اما اقدامات‌شان هیچ ثمری دربر نداشت، آن‌ها معتقدند، موضوع خسارت دیدن این تابلو بهانه‌ای بیش نیست.

میرن آزكاریت، سخنگوی دولت باسك گفت: شرایط حمل و نقل مدرن از وارد آمدن هر گونه خسارت به این تابلو ممانعت می‌كند، اما كارمن كالوو، وزیر فرهنگ اسپانیا سوگند خورده است، تابلوی گرونیكا را به هیچ وجه از موزه‌ی هنرمدرن رینا سوفیا به جایی انتقال نخواهد داد.

از سویی دیگر از لحاظ رسمی، پرونده‌ی گرونیكا نمی‌تواند امید مقامات را برای پایان دادن به درگیری باسك كم كند. در این درگیری كه از سال ۱۹۶۸ برای استقلال دولت باسك آغاز شده است، بیش از ۸۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

اما در عمل تابلوی پیكاسو نمی‌تواند از امور سیاسی جدا شود، چرا كه گرونیكا با كمتر از ۲۰ هزار نفر جمعیت پایتخت معنوی مردم باسك به‌شمار می‌آید؛ در این شهر نمایندگان پادشاهان اسپانیا سوگند خوردند به خودمختاری باسك احترام بگذارنند.

در ۲۶ آوریل سال ۱۹۳۷، لشكر آلمان تعداد كشته شدگان گرونیكا را ۱۵۰۰ تن اعلام كرد كه خشم بین‌المللی را برانگیخت و سبب شد پیكاسو این تابلوی سیاه و سفید را به سبك كوبیسم بكشد.

این تابلو كه به اندازه‌ی هفت متر و ۷۶ سانتیمتر در سه متر و ۴۹ سانتیمتر است رنج مردم و حیوانات را در اوج جنگ نشان می‌دهد. این تابلو نشان می‌دهد، هرج و مرج می‌تواند به عنوان استقامت باسك در برابر دیكتاتوری فرانكو باشد. سخنگوی دولت باسك گفت: مخالفت دولت اسپانیا برای انتقال این تابلو، تاثیر بدی بر مسیرصلح و آزادی می‌گذارد كه ما خواهان برقراری‌اش هستیم.

پیكاسو نمی‌خواست تا زمانی كه فرانكو در اسپانیا بر مسند حكومت است، تابلوی گرونیكا به اسپانیا بازگردد، بنابراین این اثر در سال ۱۹۸۱ از موزه‌ی هنر مدرن نیویورك به این كشور باز گردانده شد. این تابلو تا كنون در ۴۰ نمایشگاه از كشورهای اسكاندیناوی تا انگلیس شركت كرده است. مقامات باسك امیدوار بودند تابلوی گرونیكا در افتتاح موزه‌ی هنر گاگنهایم در سال ۱۹۹۷ توجه زیادی را به‌سوی خود جلب كند، اما دولت اسپانیا در آن سال اعلام كرد، انجام هر گونه سفر دیگر به این تابلو خسارات وارد می‌كند.