مراسم تشییع پیکر استاد علی اکبر صنعتی زاده صبح امروز با حضور معاون هنری وزارت ارشاد اسلامی، رییس موزه هنرهای معاصر تهران، رییس سازمان صدا وسیما و جمعی از مدیران، هنرمندان و هنردوستان در مرکزفرهنگی - هنری صبا برگزار شد.دکتر " محمد حسین ایمانی خوشخو"، معاونت هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درابتدای این مراسم گفت : وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی ، به دلیل حضور درجلسه هیات دولت نتوانستند به این جمع بپیوندند، اما من پیام ایشان را برای شما قرائت می کنم .

در بخشی از این پیام به نقل از " صفارهرندی " آمده است : درگذت علی اکبرصنعتی که یکی از چهره های ماندگار بوده است را به جامعه هنری کشور تسلیت می گویم . وی استادی وارسته بود که دستان هنرمندش را به نیت همدلی با مردم محروم به حرکت درآورد و اعتقاد داشت هنر درارتباط تنگاتنگ با مردم جامعه است. او خود با مفاهیم درد و رنج و ستم آشنایی داشت و تاریخ هرگز این هنرمند را از یاد نمی برد. او مبتکر مجسمه سازی خلاق بود و آثاری خلق کرد که با مردم ایران پیوند خورده بود.

دکتر"بهمن نامور مطلق" نیز در این مراسم ضمن قرائت شعری در رثای استاد مجسمه سازی ایران گفت: صنعتی ها، تجویدی ها ، حمیدی ها و... از بین ما می روند، بی آن که برای آن ها جایگزینی باشد. استاد " علی اکبرصنعتی" هنرمندی نوآور بود که وجود ش موجب غروریتیمان شد .او دارای استعدای ذاتی بود که زبان سنگ ها را می دانست و مخاطبان را با سنگ ها آشتی داد.دکتر " عبدالمجید حسینی راد " ، رییس موزه هنرهای معاصر تهران و رییس مرکز هنرهای تجسمی نیز ضمن ابراز همدری با جامعه هنری و خانواده استاد " صنعتی " گفت : " علی اکبر صنعتی زاده " درهنر معاصرما ارتباط عمیقی با جامعه ومردم ایجاد کرد . وی بزرگ ترین شخصیت ملی معاصر به شمار می رود . او توانست فاصله هنر ومردم را نزدیک کند وبا زندگی کردن درمیان مردم ، هنر را به نوعی درخدمت دردمندان به یادگار گذاشت . امیدوارم ایده هایش همواره چراغی بر سرراه مجسمه سازان جوان باشد.

دکتر " رئوفی نژاد " استاندار کرمان هم در این مراسم تصریح کرد : من نیز به سهم خود از طرف مردم شریف کرمان ، درگذشت استاد مجسمه سازی ایران را تسلیت عرض می کنم. مردم کرمان " صنعتی " را به عنوان چهره ای ملی می شناختند بنابراین اصرار داشتند که آرامگاه وی در کرمان باشد. اما به دلیل وصیتی که استاد کرده بودند، این امر میسر نشد . درنهایت تصمیم گرفته شد موزه ای از آثار ارزنده وی درشهر کرمان دراردیبهشت ماه جاری با حضور فرزندان ذکور وی افتتاح شود.سپس "مشهدی زاده " یکی از شاگردان استاد صنعتی پشت تریبون قرارگرفت و به نیابت از خانواده این هنرمند گفت:امروز در آیین خاکسپاری نازنین غریبی شرکت کرده ایم . او کسی نبود که دراین گفته ها وعبارات بگنجد.تنها چیزی که می توان درباره وی گفت این است که وی شیشه شفاف غریبی بود که به قول خودش در این سال ها به گونه ای زندگی کرد که در آب بود، ولی خیس نشد.وی افزود : نسل هنرمندان پیشکسوت مثل برگ های پاییزی برزمین می ریزند وازمیان می روند . من سال ها از محضر استاد " صنعتی زاده" بهره مند بودم . او و " سهراب سپهری " بسیار به لحاظ فکری شبیه هم بودند.هریکی ودر دو وادی گوناگون."دارابی" از دیگر شاگردان استاد " صنعتی زاده " نیز گفت:وی مبتکر و پیکرتراش بود . با این که اختلاف سنی من و او کم بود اما مرا بابا خطاب می کرد . من دراین فرصت کوتاه ، تنها می توانم به مطالب اندکی از ابعاد شخصیتی وی اشاره کنم واین دربرابرآن چه او بود بسیار کم است.

در مراسم تشییع جنازه استاد "علی اکبرصنعتی زاده" ، اشخاصی چون "محمد حسین ایمانی خوشخو" معاونت هنری وزارت ارشاد ، "حسینی راد" رییس مرکز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر تهران ، "محمد حسین نیرومند" مشاور هنری وزیر ارشاد، "حبیب صادقی" عضو پیوسته فرهنگستان هنر ، "مهدی زارع" رییس مرکز فرهنگی - هنری صبا ، دکتر بهمن نامور مطلق و جمعی از هنرمندان عرصه تجسمی حضور داشتند .