بیماری«هپاتیت» یا «التهاب كبد» طیف گسترده‌ای از بیماریهای مختلف است كه این عضو را درگیر می‌كند.عوامل مختلفی موجب التهاب كبد می‌شوند برخی ویروسها سهم عمده‌ای را در ایجاد عفونت كبد، التهاب وتخریب آن دارند به گروهی از ویروس‌ها كه تمایل ویژه‌ای را به بافت كبد دارند «ویروس‌های هپاتیت» می‌گویند.تا كنون انواع مختلفی از این ویروس‌ها شناخته شده‌اند.از میان این ویروس‌ها، ویروس هپاتیت «ب» در كشورما شیوع قابل توجهی دارد.

علایم و نشانه‌های هپاتیت

به دنبال ورود ویروس هپاتیت به بدن فرد سالم و انتقال آن از فرد آلوده به فرد سالم ویروس خود را به كبد رسانده و در آنجا رشد و تكثیر می‌یابد و فرد دچار علایم هپاتیت می‌شود.تابلوی بیماری كاملا متغیر است و بروز علایم ابتلا به بیماری از یك حالت سرماخوردگی و حالت آنفلوآنزا،بی اشتهایی، ضعف و بی حالی، احساس كسالت و تیره رنگ شدن ادرار و كم رنگ شدن مدفوع، خارش و سردرد تا یك حالت یرقان شدید متغیر است، به این حالت «هپاتیت حاد» گفته می‌شود.این علایم خاص برای یك نوع هپاتیت نبوده و در همه انواع هپاتیت‌ها دیده می‌شود. در ۹۵ درصد موارد بیماری هپاتیت حاد، علایم بیماری به صورت خود به خودی (و حتی بدون درمان) در مدت ۴ تا ۶ هفته برطرف می‌شوند و ویروس هپاتیت نیز از بدن دفع می‌شود. در ۵ درصد بیماران مبتلا به بیماری هپاتیت «ب» ویروس در بدن فرد مبتلا باقی می‌ماند و حالت ناقل هپاتیت ایجاد می‌شود.

پاسخ به چند سوال

پرسش - در یك زوج آیا تزریق به موقع واكسن می‌تواند خطر انتقال بیماریهای هپاتیت را از همسر ناقل به فرد سالم از بین ببرد.

پاسخ: آری توصیه می‌شود تا نسبت به تلقیح واكسن هپاتیت «ب» در سه نوبت اقدام كرده و یك تا سه ماه پس از اتمام واكسیناسیون نسبت به انجام آزمایش آنتی بادی ضد هپاتیت «ب» (HBsAb) اقدام نموده تا از تاثیر مثبت واكسن مطمئن شوید.

آیا امكان ریشه‌كنی ویروس به وسیله دارو وجود دارد:

داروهایی كه در حال حاضر در درمان هپاتیت مزمن «ب» استفاده می‌شوند، بیشتر در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثر شده‌ از این دارو می‌توان آلفا - اینترفرون را نام برد.