جـورج بوش، رئیس جمهور آمریكا، از یك طرح ملی با بودجه ۱/۷ میلیارد دلاری برای مقابله با شیوع گسترده احتمالی آنفلوانزا خبر داد. بوش گفت كه آمریكا ممكن است در آینده با یك اپیدمی گسترده روبه رو شود؛ حال ناشی از آنفلوانزای آسیایی باشد یا نوع دیگری از ویروس قدرتمند آنفلوانزا. عمده ترین قسمت این طرح درخواستی ۸/۲ میلیارد دلاری برای شتاب بخشیدن به توسعه واكسن های تازه با استفاده از فناوری كشت سلول است. دموكرات ها بوش را مورد انتقاد قرار داده و گفته اند دولت با سرعت لازم برای مقابله با چنین شرایطی آماده نشده است. چون واكنش دولت بوش به طوفان كاترینا آهسته بود، نگرانی ویژه ای در زمینه میزان آمادگی دولت برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری وجود دارد.اما جورج بوش می خواهد نشان دهد این بار زود دست به كار شده است. نوع H۵N۱ آنفلوانزای طیور از اواخر سال ۲۰۰۳ تاكنون جان بیش از ۶۰ نفر را گرفته است.

امكان گسترش سریع

جورج بوش در مؤسسه ملی بهداشت آمریكا، (NIH)، در مریلند گفت: آنفلوانزای طیور برخی از خصوصیات لازم برای دامن زدن به یك اپیدمی گسترده را دارد. این ویروس ممكن است توانایی سرایت و مبتلا كردن انسان به یك بیماری مهلك را به دست آورد. اگر این ویروس قابلیت سرایت پایدار از انسان به انسان را پیدا كند، می تواند به سرعت در سراسر جهان منتشر شود. وی گفت آمریكا باید آمادگی شناسایی شیوع بیماری در هر نقطه جهان را داشته باشد، به ذخیره كردن واكسن بپردازد و در صورت رسیدن اپیدمی به آمریكا آمادگی مقابله با آن در سطح فدرال، ایالتی یا محلی را داشته باشد.

این راهكارها شامل:

اختصاص ۲/۱ میلیارد دلار برای خریداری واكسن كافی برای نوع فعلی ویروس جهت حفاظت از ۲۰ میلیون نفر در آمریكا.

اختصاص یك میلیارد دلار دیگر برای ذخیره سازی داروهای ضدویروسی كه علائم آنفلوانزا را تخفیف می دهد.

تخصیص ۸/۲ میلیارد دلار برای شتاب بخشیدن به توسعه واكسن های تازه، همزمان با پیدایش انواع تازه ویروس.

كنار گذاشتن ۵۸۳ میلیون دلار برای دولت های ایالتی و محلی تا طرح های اضطراری لازم را برای مقابله با شیوع بیماری تهیه كنند.

موارد انتشار

از زمان كشف نخستین نمونه مهلك این ویروس در سال ۲۰۰۳ تاكنون ده ها میلیون پرنده در اطراف جهان منهدم شده است. این بیماری علاوه بر آسیا در پرندگان در روسیه، كرواسی، تركیه، رومانی و عراق كشف شده است. هرچند بیش از ۶۰ نفر در اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند، تنها یك مورد مظنون دایر بر انتقال ویروس از انسان به انسان وجود دارد. كانادا هم اعلام كرد نوعی آنفلوانزای مرغی را در میان پرندگان سالم در استان كبك و مانیتوبا شناسایی كرده است. چند روز طول می كشد تا معلوم شود آیا این پرندگان حامل آن نوع آنفلوانزای مرغی كه برای انسان كشنده است هستند یا خیر.