آفتاب

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛

نگاهی به دیدارهای روز هشتم جام‌جهانی؛ بلیط بازگشت ژرمن‌ها لغو شد!تساوی آلمان مقابل اسپانیا با یک گل دقیقه پایانی، مهم‌ترین نتیجه بازی‌های روز هشتم جام‌جهانی بود که سبب شد شاگردان هانسی فلیک که جام را با شکست برابر ژاپن آغاز کرده بودند، خداحافظی زودهنگامی با جام نداشته باشند.

دور گروهی جام‌جهانی قطر در گروه‌های E و F، دیشب با انجام ۴ بازی ادامه پیدا کرد تا پرونده دور دوم، در این دو گروه هم بسته شود، رقابت‌هایی که سبب شده از همین مرحله اول کمتر کسی پلک بزند و جذاب و پرهیجان دنبال می‌شود.

اوج حساسیت در گروه مرگ

مرحله دوم گروهی هم در گروه E با یک شگفتی دیگر همراه بود، اگر در روز اول ژاپنی‌ها با برد ژاپن توانستند چشم‌ها را خیره کنند، این بار خود چشم بادامی‌ها بودند که قربانی یک شگفتی‌ساز دیگر شدند. هاجیمه موری‌یاسو و شاگردانش که جام‌جهانی قطر را با توپ پر آغاز کرده بودند، دیروز در حالی در استادیوم احمد بن علی مقابل کاستاریکا به میدان رفتند که هواداران این تیم خودشان را برای یک برد راحت و گرفتن جشن صعود زودهنگام، آن هم از گروه مرگ آماده کرده بودند.

با این حال برخلاف بازی با آلمان، این بار ژاپن دور از انتظار ظاهر شد و کاستاریکا که در بازی اول ۷ گل از اسپانیا دریافت کرده بود، با یک گل توانست سامورایی‌ها را شکست دهد، نتیجه‌ای دور انتظار که معادلات این گروه را پیچیده کرد و انتظار برای مشخص شدن تیم‌ها را به شب آخر گروهی کشانده است. البته از سدی به نام کیلور ناواس دروازه‌بان با تجربه اکوادور و مدافعان این تیم هم نباید گذشت که زیر فشار ژاپن تاب آوردند و توانستند تیم‌شان را به یک برد بزرگ برسانند و در جام بمانند.

مهم‌ترین بازی دیشب جام اما در استادیوم البیت برگزار شد، جایی که اسپانیا و آلمان، دو مدعی جام ۲۲ با هم روبرو شدند، دو تیمی که با یک شرایط کاملا متفاوت بازی‌هایشان را در قطر آغاز کرده بودند، شاگردان لوئیز انریکه با یک برد پرگل به بازی دوم آمده بودند و در سوی دیگر ژرمن‌ها پس از یک باخت عجیب مقابل ژاپن، به دنبال جبران بودند.

نبرد انریکه و فلیک در پایان برنده‌ای نداشت و تلاش دو تیم مدعی گروه E با تساوی یک – یک تمام شد، البته ژرمن‌ها در این مسابقه یک بر صفر عقب افتادند تا شانس صعودشان به کمترین حد ممکن برسد اما همان طور که برای لاروخا یک بازیکن تعویضی گل زد، برای ژرمن‌ها هم یک بازیکن تعویضی گل مساوی را زد تا مدعیان در مسابقه‌ای که در بیشتر دقایق جذاب دنبال شد، امتیازها را تقسیم کنند.

در پایان بازی های این گروه، اسپانیا با ۴ امتیاز در صدر است، آلمان و اکوادور با ۳ امتیاز تیم های دوم و سوم هستند و آلمان هم با ۳ امتیاز در رده چهارم قرار گرفته است.

مراکش برنده بزرگ روز دوم

بازی‌های دور دوم گروه F هم دیروز تماشایی از آب درآمد، از نبرد مراکش و بلژیک گرفته تا رویارویی کانادا و کرواسی.

در شرایطی در نبرد اول این گروه بلژیک و مراکش با هم روبرو شدند که شیاطین سرخ در بازی اول با یک گل از سد کانادا گذشته بودند و یاران حکیم زیاش هم برابر کرواسی نایب قهرمان دوره گذشته به تساوی بدون گل رسیده بودند.

تصور شاگردان روبرتو مارتینز برای یک بازی راحت از همان دقایق اول بازی اشتباه از آب درآمد و حریف آفریقایی‌شان با یک بازی درگیرانه و محکم توانست در نهایت با دو گلی که وارد دروازه کورتوآ کرد،پیروز مسابقه لقب بگیرد و شکست بازی اول را جبران کند.

بلژیک هم با این شکست کارش برای صعود سخت شد و آنها در بازی آخر باید با کرواسی بجنگند که برای رفتن به مرحله بعد برای تنها برد به میدان می آید. به همین خاطر نبرد روز آخر این دو تیم مدعی می‌تواند یکی از زیباترین بازی‌های جام را رقم بزند. مراکشی‌ها هم این برد به نظر می‌رسد به نوعی کلید صعودشان بود و با برد در بازی آخر مقابل کانادا می‌توانند صعود به مرحله بعد را فارغ از نتیجه‌ای که در بازی دیگر گروه رخ می دهد، جشن بگیرند.

دومین مسابقه گروهF هم بین کرواسی و کانادا برگزار شد، کروات‌ها در بازی اول مقابل مراکش به تساوی بدون گل رسیده بودند و کانادا هم یک بر صفر به بلژیک باخته بود.

گل آلفونسو دیوس بازیکن کانادایی بایرن مونیخ در همان دقایق اول می‌رفت که یک شگفتی دیگر در جام خلق کند اما شاگردان زلاتکو دالیچ خیلی زود به بازی برگشتند با ۴ گل جواب تک گل شاگردان جان هردمن را دادند تا خبری از شگفتی سازی نباشد.

با این شکست کانادا که اولین گلش را در تاریخ جام‌جهانی در این بازی ثبت کرد، با دو باخت، از دور رقابت‌ها کنار رفت و یک حذف زودهنگام را تجربه کرد.

در پایان بازی‌های دور دوم در گروه F، کرواسی و مراکش با ۴ امتیاز تیم‌های اول و دوم هستند، بلژیک با ۳ امتیاز در رده سوم است و کانادا بدون امتیاز در قعر جدول قرار دارد.
وبگردی