آفتاب

احزاب در پی درگذشت «مهسا امینی» خواستار پایان دادن به فعالیت گشت‌هایی به نام ارشاد شدنداحزاب مجمع ایثارگران، جبههٔ اصلاحات ایران، اتحاد ملت و ندای ایرانیان در پی درگذشت دردناک «مهسا امینی» بیانیه‌ صادر کردند.

حزب "مجمع ایثارگران" در پی فاجعه دردناک کشته شدن مهسا امینی، خواستار شد:

پایان دادن به فعالیت گشت‌هایی به نام ارشاد/ بازنگری جدی نسبت به قانون حجاب اجباری

شناسایی و محاکمه‌ی آمرین و عاملین این حادثه‌ی دلخراش/ عدم فشار بر خانواده‌ی داغدار امینی برای برگزاری مراسم/دلجویی از خانواده‌ی مصیبت‌دیده‌ی مهسا امینی


امتداد: حزب مجمع ایثارگران در پی دستگیری مهسا امینی توسط نیروهای موسوم به گشت ارشاد و پوشیده‌ماندن دلایل و رخدادهایی که منجر به کشته‌شدن وی گردید؛ بیانیه‌ای صادر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

 انا لله و انا الیه راجعون

بار دیگرخشونتی تحت عنوان ارشاد، مصیبتی بزرگ خلق کرده و داغی ماندگار بر دل‌ها نهاد که موجب جریحه‌دار شدن قلب‌های بسیاری شد.

امروز دختری در بیمارستان جان سپرد که تنها جرمش آشکار شدن تارهایی از گیسوانش بود. امروز ملتی که تحت فشارهای مختلف اقتصادی و اجتماعی با زندگی دست و پنجه نرم می‌کند، بار دیگر از ظلمی آشکار بر مظلومی دیگر از این دیار خشمگین گشته و خون می‌گرید.

"حزب مجمع ایثارگران" ضمن محکوم کردن رفتارهای‌ خشونت‌آمیز، توجه مسئولین و تصمیم‌سازان کشور را به موارد زیر جلب می‌نماید:

اگر چنین ظلمی در گوشه‌ای دیگر از دنیا اتفاق می‌افتاد رسانه‌های حاکمیت با پرداختن به آن تا مدت‌ها مانور دفاع از مظلوم سر داده و خود را سردمدار عدالت می‌خواندند و اینک حادثه‌ای که منجر به از دست‌رفتن مهسا امینی شده، نه تنها اولین نبوده که اگر مدعیانِ دروغینِ دین و اخلاق با همین شتاب بتازند آخرین فاجعه نیز نخواهد بود .

آنچه امروز با عنوان امر به معروف و نهی از منکر در قالب گشت ارشاد مطرح است قطعاً در قاموس احکام الهی جایی نداشته و خود در زمره‌ی رفتارهای منکَر قرار دارد، بنابراین لازم است به گشت‌هایی تحت عنوان ارشاد پایان داده شود و نسبت به حجاب اجباری بازنگری جدی صورت پذیرد و با توجه به خشم ملت از هنجار شکنی‌های مجریانِ آن، در این خصوص تجدید نظر کرده و طبق آیین اسلام، وظیفه‌ی ارشاد و راهنمایی را به خود مردم در مراکز دینی، آن‌هم با شرط تمایل افراد به این امر، واگذار نمایند.

ویدئوی منتشر شده از جلسه‌ی توجیهی پلیس امنیت اخلاقی سعی در عادی‌سازی رفتار مجریان و کارشناسان امر به معروف دارد در حالی‌که این فیلم، اتفاقات لحظه‌ی دستگیری تا ساختمان وزرا و برخوردها را پخش نکرده‌است، بنابراین نه‌تنها رفع ابهام نکرده بلکه بر ابهامات نیز افزوده‌است.

آنچه مورد نقد و ایراد است دخالت نیروهای انتظامی و امنیتی در بحث‌های مربوط به اعتقادات می‌باشد و اینکه برخورد خشن با دختران و زنان به بهانه‌ی ارشاد آنان، می‌تواند از ظرفیت تحمل آنان خارج بوده و منجر به چنین فجایعی شود.

حزب مجمع ایثارگران ضمن محکوم کردن این حادثه‌ی دردناک، خواستار شناسایی و محاکمه‌ی آمران و عاملان آن بوده و خاطرنشان می‌سازد زور و اجبار، جایی در مسائل دینی و اعتقادی اسلام عزیز نداشته و این رفتارها و اتفاقات تنها باعث دین‌گریزی بیشتر و تنفر ملت خواهد شد .

در نهایت "حزب مجمع ایثارگران" ضمن تسلیت به خانواده‌ی داغدار امینی و تمام مردم ایران از مسئولان می‌خواهد نه تنها فشار را از خانواده‌ی رنجدیده‌ی این دختر جوان برای برگزاری مراسم عزاداری بردارند بلکه با دلجویی و مسالمت سعی در تسلای این داغ سنگین، داشته باشند.

 

کانال رسمی جبههٔ اصلاحات ایران:

جبههٔ اصلاحات ایران خواستار شد: برچیده شدن گشت‌های ارشاد، واکنش موثر مراجع تقلید و محاکمهٔ آمران فاجعهٔ مرگ مهسا امینی


متن کامل بیانیهٔ جبههٔ اصلاحات دربارهٔ فاجعهٔ مرگ مهسا امینی از این قرار است:

به نام خدای مهربان و عادل

فاجعهٔ مرگ مهسا (ژینا) امینی در اثر برخورد خشن توسط گشت ارشاد چنان تکان‌دهنده و دلخراش است که هر واکنشی به آن کمتر از برچیدن کامل گشت‌های ارشاد غیرمسئولانه است.

نهادها و تریبون‌های رسمی ایران به درستی مرگ جورج فلوید را به خطایی فردی فرونکاستند و به زمینه‌های ساختارمندِ آن فاجعه توجه نشان می‌دادند. برخورد قهری گشت‌های ارشاد در زمینهٔ پوشش زنان گذشته از این‌که ناقض حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان است، در جامعه‌ای که طبق نظرسنجی‌های معتبر داخلی اکثر شهروندان آن مخالف گشت‌های ارشاد و تحمیل پوشش‌اند، همیشه می‌تواند بستر تنش‌ها و زد و‌خوردهایی شود که به فاجعه‌ای مشابه مرگ دلخراش مهسا امینی بیانجامد.

جبههٔ اصلاحات ایران ضمن محکومیت شدید این برخورد ماموران گشت ارشاد که به مصیبت مرگ مهسا امینی انجامید، خواستار است:

بساط گشت‌های ارشاد که به خشم و نارضایتی عمومی و فاجعه می‌انجامند و ناقض کرامت شهروندان‌ است جمع شود؛

عاملان و آمران این فاجعه محاکمهٔ علنی و محکوم شوند؛

و مراجع عظام تقلید و علمای اعلام صدای اعتراضشان را به این تحمیل‌های فاجعه‌خیز به نام اسلام که هم از جهت نقض حق‌الناس و هم طبق قاعدهٔ حرمت تنفیر از دین حرام شرعی اند بلند کنند و واکنش موثری نشان دهند.

در همین ساعات گذشته صدها هزار نفر از شهروندان ایران در رسانه‌های اجتماعی صدایشان را در اعتراض به این فاجعه و گشت‌های ارشاد بلند کرده‌اند و افکار عمومی به شدت جریحه‌دار شده است. واکنش موثر و درخور به فاجعهٔ مرگ مهسا امینی آزمون بزرگی برای مجموع نیروهای سیاسی و اجتماعی، حکمرانان، مراجع تقلید، نهادهای دینی و رسانه‌ها است. شرم بر ما اگر چنین مصیبت دلخراشی به اصلاحی ریشه‌ای نیانجامد و از مصیبت‌های مشابه پیشگیری نشود.

جبههٔ اصلاحات ایران

۲۵ شهریور ۱۴۰۱

بیانیه‌ی حزب اتحاد ملت:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

گشت ارشاد فاجعه‌ دلخراش دیگری آفرید و این بار به جان دختر مظلومی افتاد که زندگی عادی او مانند میلیونها زن دیگر از دید آنها، جرم محسوب می‌شود.

امروز نه فقط خانواده رنجدیده مهسا امینی که بسیاری از مردم ایران نسبت به سرنوشت دختر بی‌گناهی خشمگین و آزرده هستند که اسیر تندخویی و تعدی ظالمانه‌ای شد که بارها غیر اخلاقی، غیر دینی و غیر انسانی بودن آن مورد هشدار دلسوزان فراوانی قرار گرفته و وجدان عمومی جامعه را به شدت آزرده است.

حزب اتحاد ملت ایران اسلامی با محکوم کردن برخورد صورت گرفته با دختر عزیز و مظلوم وطن، خانم مهسا امینی و همه زنان و دخترانی که به دلیل نوع پوشش خود، متهم به بی‌اخلاقی و بی‌عفتی و قانون‌شکنی می‌شوند و با اعلام این که گوش جامعه از توجیهات بی‌فایده مسوولان و نهادهای ذیربط در چنین شرایط بحرانی پر است، موارد زیر خواستار را می‌شود:

اول؛ هرگونه دخالت بی مورد نیروهای امنیتی و انتظامی در امور مربوط به خانواده خانم امینی منع گردد و در این شرایط سخت، بر رنج آنها افزوده نشود.

دوم؛ همه آمران و عاملان این رفتار فجیع عزل و در دادگاهی علنی و شفاف و خارج از نوبت، با حضور خبرنگاران محاکمه شوند.

سوم؛ در قانون حجاب اجباری تجدید نظر شود و به حق انتخاب پوشش و اساسا به این که مردم ایران با سابقه غنی فرهنگی و دینی خود و بر اساس ارزش هایی که به آن باور دارند، بهتر می‌دانند که چه بپوشند و چه نپوشند احترام گذاشته شود.

چهارم؛ بساط پلیس غیر اخلاقی و تنش‌آفرین گشت ارشاد یا هر عنوان بی مسمای دیگری جمع شود و مدعیان انقلابی‌گری بدانند که اصل اول انقلاب اسلامی، کرامت انسان‌ها و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بود و نه سلطه‌گری دیگرانی بر مردم که عین تجدید نظامات طاغوت است.

در خاتمه تاکید می‌شود که حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، آنچه بر زنان و دختران این سرزمین می‌گذرد را خلاف مروت و اصول انسانی و آموزه‌های دینی و اخلاقی می‌داند و سکوت در این باره را ننگ انسانی و مسلمانی خود می‌داند. آنچه در فهم رحمانی از اسلام و آزادگی در مکتب امام حسین (ع) آموخته‌ایم، اجازه سکوت در برابر چنین جور و جفاهایی را نمی‌دهد و آینده ایران را نیز با تداوم چنین رویکردهایی بسیار خطرناک می‌دانیم.

به همین جهت آنچه به طور سازمان یافته و مستمر در نقض حقوق مختلف مردم صورت می‌گیرد را نه اسلامی، نه اخلاقی و نه قانونی و نه انسانی می‌دانیم و به جد معتقدیم که آقایان از مسیر عهد شده در انقلاب و قانون اساسی و از حدود خود خارج شده‌اند و ادامه این روند مخرب سرزنش و خشم مردمی را به دنبال دارد که جز به نجابت و رواداری عمل نکرده‌اند و متاسفانه پاسخ مناسبی نگرفته‌اند.

از مردم شریف و صبور و غیرتمند ایران هم می‌خواهیم که با تکیه بر تجارب تاریخی و سرمایه‌های غنی خود و با تکیه بر توان مدنی و ظرفیت‌های قانونی موجود و اشتراکات اجتماعی اقشار مختلف، حضور خشونت پرهیز در عرصه‌های عمومی برای صیانت از حقوق خود را تقویت کند و لحظه‌ای در این راه و در امر نظارت و تعدیل رفتار قدرت، خستگی و ناامیدی به خود راه ندهد. در این مسیر طولانی و سخت، در کنار همدیگر می‌مانیم.

بیانیه‌ی حزب ندای ایرانیان:

به نام خدا

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

درگذشت خانم مهسا امینی جوان ۲۲ ساله پس از بازداشت توسط گشت ارشاد افکار عمومی را در بهت فروبرد. اگرچه این اولین بار نبود که شاهد برخوردهای غیرقابل قبول توسط گشت ارشاد نسبت به دختران سرزمینمان هستیم، اما این فاجعه تلخ در شرایطی اتفاق افتاد که مکرراً جامعه شناسان، حقوقدانان، روانشناسان و بسیاری از فقها در مورد آسیب‌های این شیوه هشدار داده بودند.

یک‌بار از خود پرسیده‌ایم جامعه‌ای که در حدود نیم سده پیش‌تر به نام اسلام انقلاب کرده، چرا باید امروز به ضرب و زور رویکردهای سر تا پا غلطی همچون گشت ارشاد، اسلامی بشود؟!

بی‌توجهی متولیان امر و ادامه دادن این شیوه پرهزینه ارشاد، باعث نتایج معکوس و افزایش شکاف بین شهروندان و مسئولین کشور شده است. درعین‌حال، انتشار خبرهایی در مورد زندگی فرزندان برخی مسئولینِ مدافع گشت ارشاد در خارج کشور به تشدید حس بدبینی نسبت به رفتارهای دوگانه مسئولین دامن زده است.

حزب ندای ایرانیان ضمن عرض تسلیت به خانواده داغدار امینی و تمامی مردم ایران به عنوان یک حزب جوان و به نمایندگی از بخش‌هایی از جوانان کشور خواسته‌های شفاف خود را در این مورد به شرح زیر اعلام می‌نماید:

۱- ما خواهان استعفای وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی به دلیل اهمال در این اتفاق و اتفاقات مشابه هستیم. اگرچه انتظار می‌رفت این افراد پیشگامانه قدمی برای تغییر روند پرخطای گذشته بردارند، اما اصرار این دو مقام مسئولِ بر ادامه این روند غلط، باعث ایجاد حس خشم و نفرت در بخش بزرگی از جامعه شده است‌. استعفای این دو مقام مسئول، اقدامی ضروری در همدردی با افکار عمومی و پذیرش اشتباهات اخیر است.

۲- توقف «گشت ارشاد و برخوردهای نادرست» با زنان و دختران نجیب ایرانی دومین خواسته حزب ندای ایرانیان از مسئولین و متولیان امر است. تا چه زمانی قرار است این شیوه‌های غلط و اشتباه بدون هیچ دستاوردی به مردم، کشور و نظام سیاسی هزینه تحمیل نماید؟ چگونه می‌توان انتظار داشت توصیه‌های امام (ره) و مقام معظم رهبری در حفظ منزلت و کرامت زنان محقق شود، وقتی به روح و روان دختران این سرزمین با شیوه‌ها و گفتارهای تأسف‌بار و خشونت‌بار، آسیب وارد می‌کنید؟ تجربه اثبات کرده است با ابزار زور و گشت ارشاد نمی‌توان ترویج حجاب نمود. اگر دغدغه مسئولین تحقق حجاب است راه و شیوه‌های فرهنگی و معرفتی دیگری را باید با کمک دین‌پژوهان، روانشناسان و جامعه شناسان خبره پیگیری کنند.

۳- گر چه مسئولیت اصلی این فاجعه تلخ با مدافعین این شیوه از ارشاد جوانان است، اما از قوه قضاییه و سازمان قضایی نیروهای مسلح خواستار ورود به پرونده و بررسی لحظه به لحظه در اختیار قرار گرفتن خانم امینی توسط گشت ارشاد از ورود به ون گشت تا لحظه خروج از آمبولانس و در نهایت برگزاری دادگاهی علنی و شفاف برای برخورد واقعی با تمامی خاطیان پرونده هستیم. چنانچه شایعه ضرب و شتم و برخورد غیرانسانی صحت داشته باشد باید صادقانه با مردم و افکار عمومی در میان گذاشته شود و مسببان به دادگاه معرفی شوند.

۴- هر اقدامی تحت پوشش مصالح ملی یا امنیتی برای ایجاد محدودیت و تحت فشار گذاشتن خانواده خانم مهسا امینی، نقض حقوق شهروندی و مصداق آزار و تهدید علیه خانواده رنج دیده‌ای است که حق دارد از حقوق قانونی‌اش برای تظلم خواهی استفاده کند. مصلحت ملی و امنیت ملی در این مقطع زمانی، برخورد با مسببان این اتفاق دل‌خراش است نه فشار و تهدید احتمالی علیه خانواده‌ای دل‌نگران. نیروی انتظامی و مسئولین مرتبط، امروز بایستی شرمنده همه مردمی باشند که قلبشان از تکرار فجایع علیه مهساها به درد آمده است. خانواده مهسا امینی باید در هر اقدام حقوقی آزاد باشند و مسئولین در همه خواسته‌ها و برنامه‌های آنان به خواسته‌هایشان احترام بگذارند.

۵- مبادا مسئولین تصور کنند با سکوت و گذر زمان از کنار این مسئله عبور خواهند کرد. اتفاق فاجعه‌بار اخیر، نتیجه همین رویکرد در گذشته و عدم برخورد با مسببان اتفاقات ناگوار است. تردید نداریم بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی در قبال این اتفاق، در آینده به حوادث تلخ‌تر و غمبارتری منجر خواهد شد.

حزب ندای ایرانیان

۲۵ شهریور ۱۴۰۱
وبگردی