آفتاب

برپایی نمایشگاه عکس‌ با موضوع نسل کشی در نیاورانمهر نوشت: فرهنگسرای نیاوران میزبان عکس‌های مهدی صالحی به مناسبت بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد فاجعه نسل کشی سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین در قالب نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های ناآرام» می‌شود.

به گزارش روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، نمایشگاه عکس «سنگ‌های سفید و قلب‌های ناآرام» به مناسبت بزرگداشت بیست و هفتمین سالگرد فاجعه نسل کشی سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین ۲۰ تیر ماه در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران به معرض نمایش درخواهد آمد.

مهدی صالحی متولد ۱۳۵۷ تهران است، وی فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بوده و به عنوان عکاس، گرافیست و کارشناس سینما دارای فعالیت فرهنگی- هنری است. صالحی بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ به عنوان کارشناس رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور بوسنی و هرزگوین حضور داشته و در این مدت توانسته مجموعه عکس‌هایی از طبیعت و آداب و رسوم مردم بوسنی و هرزگوین تهیه کند.

یکی از مجموعه عکس‌های تهیه شده در موضوع حادثه قتل عام مردم مسلمان سربرنیتسا و برنامه تشییع اجساد تازه یافت شده و حضور در راهپیمایی مارش میرا در کشور بوسنی است و شامل تصاویری از جلوه‌های مختلف این مراسم و شکل و شمایل ظاهری و روند برنامه‌ها و جزئیات آن و نیز واکنش‌ها و احساسات هزاران انسان مصیبت زده و داغدار می‌ شود که هنوز پس از گذشت سال‌ها از این جنایت، نتوانستند آن را فراموش کنند.

در این نمایشگاه، ۵۰ تصویر منتخب از مراسم برگزار شده در بزرگداشت شهدای سربرنیتسا و نمادها و مکان‌های مرتبط با آن که در خلال سال‌های حضور در بوسنی و هرزگوین عکاسی شده به معرض نمایش گذاشته می‌شود و همچنین به صورت همزمان در کشور بوسنی و هرزگوین نیز با نمایش ۲۵ عکس برگزار خواهد شد.

آنچه الهام بخش انتخاب نام این نمایشگاه شده است، غم و اندوه حاصل از دیدن این نسل کشی و مظلومیتی است که بر این ملت مسلمان رفته و نیز تداوم این مظلومیت و اینکه آنچه در این شهر به وفور قابل مشاهده است، فقط و فقط گورستان و قبرهای پوشیده از سنگ‌های سفیدی است که نشان دهنده مسلمان بودن صاحبان این قبور است.

این نمایشگاه روایتی عاشقانه از مادران، همسران و فرزندان درگذشتگانی است که خانواده آنان هنوز نتوانسته‌اند یاد عزیزان خود را فراموش کنند و هر ساله به رغم سختی‌های طاقت فرسای مسیر صلح، برای حضور در این مراسم، گرمای سوزان و ناهمواری راه را به جان می‌خرند.

مراسم گشایش این رویداد ۲۰ تیر ماه ساعت ۱۰ صبح با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و سایر مسئولیان برگزار خواهد شد.

علاقه مندان جهت بازدید از این نمایشگاه می‌توانند از ساعت ۱۰ تا ۱۹ به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند. این نمایشگاه تا ۲۱ تیر ماه ادامه خواهد داشت.
وبگردی