آفتاب

خیز آمریکا برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشرایسنا به نقل از تاس نوشت: سخنگوی کاخ سفید در اظهاراتی از تلاش این کشور برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل پرده برداشت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که نماینده آمریکا در سازمان ملل به دستور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل تلاش خواهد کرد.

ساکی در پاسخ به سوال خبرنگاران که "آیا رئیس جمهور آمریکا دستوری به لیندا توماس گرینفیلد، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل برای تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر داده است یا خیر"، گفت: بله، رئیس جمهور حضور روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل را "مسخره"می‌داند، من امروز در این باره با نماینده آمریکا در سازمان ملل صحبت کردم و درخواست برای تعلیق عضویت روسیه ادامه خواهد داشت.

 درپاسخ به سوالی مبنی بر "حذف دائمی" روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل ساکی گفت که بهتر است خبرنگاران برای جزئیات بیشتر با توماس گرینفیلد تماس بگیرند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: اما واضح است که تعلیق عضویت روسیه گام بعدی در این روند خواهد بود.

از زمان آغاز عملیات روسیه در اوکراین کشورهای غربی و در راس آن ها آمریکا تحریم های شدیدی را علیه این کشور آغاز کرده‌اند.

در واکنش به این اظهارات، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل تلاش غرب برای تعلیق عضویت مسکو در شورای حقوق بشر سازمان ملل را "بی سابقه" دانست.

نبنزیا گفت: تصور کاری که غرب و دیگران علیه روسیه می‌کنند و به دنبال حذف آن از نهادهای بین المللی در جهان هستند، غیرممکن است.

وی افزود، "این اقدامات نه مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین را تسهیل و نه تحریک می‌کند."

نبنزیا همچنین نوع نگرش به روس‌ها در اروپا را "غیرقابل تصور" دانست و بر عدم تنفر از اوکراینی ها در روسیه تاکید کرد.