آفتاب

اردوغان با پوتین اتمام حجت کردایرنا نوشت: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد: آنکارا تصمیم مسکو برای به رسمیت شناختن استقلال مناطق دونتسک و لوگانسک را قبول نمی کند.

به گزارش  بیانیه دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین و اردوغان عصر چهارشنبه در گفت وگویی تلفنی، ارزیابی های خود را از وضعیت در رابطه با به رسمیت شناختن استقلال جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک اعلام کردند.

در بیانیه آمده است: رئیس جمهوری روسیه به ضرورت واقعی تصمیم گرفته شده در شرایط تجاوزهای نیروهای اوکراینی در منطقه دونباس و خودداری کی یف از اجرای توافقنامه مینسک اشاره کرد و رئیس جمهوری ترکیه نیز دیدگاه خود را در این مورد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، اردوغان در این گفت وگوی تلفنی گفت که تصمیم روسیه برای به رسمیت شناختن استقلال جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک را نمی پذیرد.

وی خاطرنشان کرد که ترکیه هر گونه اقدام متناقض حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را قبول نمی کند و این موضع اصولی وی است و نتایج باید از راه اجرای توافقنمامه مینسک بدست آید.

به گفته اردوغان، متشنج شدن اوضاع اوکراین ازجمله مناقشه مسلحانه در این کشور به نفع هیچکس نیست.

  پیشتر رئیس‌جمهوری ترکیه اقدام رئیس جمهور روسیه را در به رسمیت شناختن استقلال مناطق «لوگانسک» و «دونتسک» از اوکراین «غیر قابل قبول» خوانده و گفته بود که این تصمیم پوتین نقض تمامیت ارضی اوکراین است.

اردوغان در عین حال خواستار پایبندی طرفین «به حکمت و قوانین بین المللی» شد و گفت: ما به عنوان کشوری واقع در سواحل دریای سیاه باید مجموعه تدابیری را اتخاذ کنیم و این همان کاری است که عملا انجام می‌دهیم.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک را به رسمیت شناخت و با سران این مناطق قراردادهای دوستی، همکاری و کمک متقابل امضا کرد.