آفتاب
دهمرده:

عملکرد وزارت صنعت پُر از امضاهای طلایی است

عملکرد وزارت صنعت پُر از امضاهای طلایی است

نماینده مردم زابل در مجلس با انتقاد از سیاست های تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خبری از ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی بر سر سفره مردم نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی نوبت عصر روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سؤال حبیب الله دهمرده از وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد اقدامات این وزارتخانه برای ساماندهی بنگاه های کوچک و متوسط در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

رحمانی در این خصوص گفت: ۹۲ درصد واحدهای صنعتی کشور را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می دهند. این صنایع ۴۵ درصد اشتغال کشور را برعهده دارند. ظرفیت توسعه این صنایع در شرایط تحریمی از نظر فناوری موضوع مهمی است که جزو برنامه های ما در وزارت صمت است.

وی با اشاره به اراده جدی وزارت صمت برای توسعه صنایع کوچک و متوسط گفت: برنامه ریزی برای رونق تولید در وزارت صنعت وجود دارد. طرح رونق تولید در حوزه صنایع و واحدهای کوچک برنامه ریزی شده است، زیرا واحدهای کوچک تولیدی در اثر تکانه های اقتصادی سریع آسیب می بینند.

وی از تدوین بسته های حمایتی از واحدهای کوچک و متوسط خبر داد و گفت: متداول ترین راهکار حمایت از واحدهای کوچک و متوسط اعطای تسهیلات است.

وزیر صنعت همچنین از تشکیل ستاد تسهیل تولید در استان ها خبر داد و گفت: تکمیل واحدهای نیمه تمام، تأمین سرمایه در گردش، نوسازی و بهسازی صنایع، ایجاد کلینیک های صنعتی در استان ها از برنامه های وزارت صمت برای حمایت از صنایع کوچک و متوسط است

در ادامه حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل گفت: واحدهای صنعتی کوچک و متوسط نقش مهمی در توسعه کشورها دارند. نقش این واحدها در ایجاد اشتغال و کاهش فقر غیرقابل انکار است. این واحدها می تواند جایگاه مناسبی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد. جایگاه ایران در سهولت کسب و کار و حمایت از سرمایه گذاران در پایین جدول یعنی رتبه ۱۷۳ است.

وی تصریح کرد: سیستان رتبه اول بیکاری را در کشور دارد. تنها یک شهرک صنعتی در این استان وجود دارد و بعد از سالها کارخانه لاستیک سازی در سال ۹۳ کلنگ زنی شد که تا سال ۹۸ این کارخانه اجرایی نشده است. استان سیستان و بلوچستان توانایی دارد بازار صنعت منطقه افغانستان و پاکستان را تحت پوشش قرار دهد. چرا با وعده ها و کلنگ زنی ها مردم را سرد می کنید؟

در ادامه، رحمانی وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: یکی از موضوعاتی که صنایع کوچک ما را آسیب پذیر کرده است، قرار نگرفتن در زنجیره تولید، توزیع و مصرف است. تلاش داریم تا در قالب برنامه ای واحدهای کوچک صنعتی را به هم وصل کرده و بنگاه های قدرتمند اقتصادی تشکیل دهیم.

وی اظهارداشت: ۵۹۱ شرکت شناسایی شده و از نیمه دوم سال ۹۷ تاکنون ۳۴۱ شرکت دانش بنیان از طریق معاونت فناوری ایجاد شده است و به دنبال راه اندازی «فن بازار» های منطقه ای توسط معاونت علمی و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت هستیم.

در ادامه، حبیب الله دهمرده نماینده مردم زابل گفت: سیاست های تنظیم بازار مبهم و سردرگم است و عملاً میلیاردها دلار ارز تخصیص یافته برای واردات کالاهای اساسی سرگردان می باشد. کالاهایی که از مبادی ورودی وارد می شوند، فاقد نظارت بر توزیع هستند. عملاً ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به دست مردم نرسیده است و کالاها با قیمت ارز آزاد به دست مصرف کننده می رسد و خبری از ۱۴ میلیارد دلار ارز دولتی بر سر سفره مردم نیست.

وی اظهارداشت: سازمان توسعه و تجارت هشت ماه با سرپرست اداره می شود. توسعه سامانه جامع تجارت شامل ثبت سفارش، انبار و … بلاتکلیف است.

وی گفت: بی تدبیری در مدیریت بازار افغانستان و عراق موجب شده است ارز صادراتی ما به کشور بازنگردد. عملکرد وزارت صنعت پر از امضاهای طلایی است.

دهمرده همچنین از اهمال های وزارت صنعت در حوزه خودرو انتقاد کرد و گفت: وزارت صنعت در تصمیمات خودروسازان دخالتی ندارد و خودروهای وارداتی تعیین تکلیف نشده اند.

وی همچنین از اغفال و اهمال های این وزارتخانه در عزل و نصب ها انتقاد کرد و گفت: در صورتی که وزیر قول دهد طی یک ماه آینده به استان سیستان و بلوچستان سر بزند و مشکلات بخش تولید را مورد بررسی قرار دهد، سؤال را به رأی نمی گذارم. رحمانی فضلی نیز قول داد و اعلام کرد برنامه ویژه ای برای استان سیستان و بلوچستان دارد.

کد N2195138

وبگردی