آفتاب
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر؛

ایران پرچمدار مبارزه با موادمخدر/ یک هشتم افراد معتاد ایدز دارند

ایران پرچمدار مبارزه با موادمخدر/ یک هشتم افراد معتاد ایدز دارند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مشتقات تریاک عامل ۷۶ درصد مرگ و میر مصرف مواد مخدر در جهان است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در همایشی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر که در ستاد مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، اظهار داشت: سخنم را با ترجمه این آیه قرآن شروع می‌کنم که می‌فرماید هر کس جان انسانی را نجات ببخشد گویی جان همه مردم را نجات بخشیده است. این دستور آسمانی سرلوحه مبارزات ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران فارغ از رنگ و نژاد و ملیت در مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است.

وی افزود: بر این اساس برای ما سلامت و سرزندگی و نشاط جوانان ایرانی با جوانان سایر کشورها یکسان است.

مؤمنی تصریح کرد: در همین راستا مقام معظم رهبری ضمن ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در امر مبارزه همه جانبه با مواد مخدر فرمودند امروز اگر مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران با مواد مخدر به سختی مبارزه می‌کنند، این یک جهاد بزرگ است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مناسب است تا با استناد به گزارش جهانی مواد مخدر سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۸ آخرین وضعیت مواد مخدر در جهان را مرور کنیم.

کشت و تولید مواد مخدر به رکورد بی سابقه در دو دهه گذشته رسیده است

وی یادآور شد: کشت و تولید مواد مخدر به رکورد بی سابقه در دو دهه گذشته رسیده است و تولید غیرقانونی آن موجب ابتلای نزدیک به ۲۷۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان گردیده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: هم اکنون مشتقات تریاک عامل بیش از ۷۶ درصد مرگ و میرهای ناشی از مصرف مواد مخدر در جهان است.

مؤمنی تصریح کرد: معتادان تزریقی مواد مخدر در معرض بیشتر آسیب‌های بالینی و بهداشتی قرار دارند و بیش از نیمی از معتادان تزریقی جهان دارای بیماری هپاتیت c بوده و به ازای هر ۸ نفر از آنها یک نفر مبتلا به ویروس HIV می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنا بر آماری که توسط سازمان بهداشت جهانی ارائه شده است تقریباً ۴۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۵ در نتیجه مصرف مواد مخدر جان خود را از دست داده اند.

امروزه مسئله مواد مخدر یک مسئله جهانی است

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: امروزه مسئله مواد مخدر یک ناهنجاری اجتماعی و بهداشتی محدود به جامعه و یا منطقه خاصی نیست بلکه از محدوده‌های جغرافیایی فراتر رفته و ضمن پیوند با جرایم سازمان یافته فساد، پولشویی، خشونت، افراطی گری و اقدامات تروریستی، تمامی مرزهای جهانی را در نوردیده است.

وی افزود: متأسفانه جوانان که نیروی مولد و پشتوانه توسعه آینده به شمار می آیند جزو اولین قربانیان این سوداگری مرگ و نیستی هستند.

مؤمنی گفت: اسف بار اینکه منطقه ما به واسطه همجواری با اصلی ترین منشأ کشت و تولید مواد افیونی در جهان و به تبع آن تحرک مجرمین جرایم سازمان یافته و فرامرزی در معرض بیشترین خسارات انسانی و گسترده‌ترین عواقب مخرب ناشی از قاچاق و اعتیاد قرار گرفته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: بازارهای ثابت و فزاینده با سودهای اغواکننده حاصل از قاچاق به کشورهای مقصد باعث افزایش کشت و در نتیجه تسهیل دسترسی به مواد در کشور مبدأ و کشورهای مسیر گردیده است و به همین دلیل سو مصرف مواد در این منطقه رشدی شتابان یافته است.

چالش‌های ناشی از مواد مخدر در کشورها متفاوت است

وی افزود: بنابراین چالش‌های ناشی از مواد مخدر از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت است و راه‌های مقابله با آن می‌بایست به تناسب حجم و گستردگی مسئله و مقتضیات کشورها تعریف و تنظیم گردد.

مؤمنی خاطرنشان کرد: نباید نسخه کشورهای مقصد که در آنها قاچاق مواد مخدر به صورت خرده فروشی خیابانی است بر سایر کشورها تحمیل گردد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: برای تنویر افکار عمومی و تبیین نقش و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در عرصه مقابله با مسئله جهانی مواد مخدر به برخی از اقدامات و فعالیت‌های کشورمان اشاره می‌کنم.

۳۸۱۱ شهید در ۱۶ هزار عملیات / انهدام ۲۱۰۰ باند محلی و توقیف ۵۱۳۰ میلیارد اموال قاچاقچیان

مؤمنی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقابله خستگی ناپذیر با قاچاقچیان بین المللی مواد مخدر با تحمل خسارات غیرقابل جبران جانی و مالی از جمله تقدیم ۳۸۱۱ شهید و ۱۲ هزار جانباز حدود ۱۱ هزار تن انواع مواد مخدر و روان گردان‌ها را با محوریت نیروی انتظامی در سه دهه اخیر کشف کرده است.

وی یادآور شد: همچنین در سال ۲۰۱۸ موفق شد با اجرای حدود ۱۶۰۰ عملیات و تقدیم ۱۸ شهید بیش از دو هزا رو ۱۰۰ باند محلی، منطقه‌ای و بین المللی را منهدم، تعداد ۸ هزار وسایط نقلیه، اموال و املاک قاچاقچیان به ارزش مالی ۵ هزار و ۱۳۰ هزار میلیارد ریال را توقیف و بیش از ۸۰۰ تن انواع مواد مخدر و روان گردان‌ها از جمله ۴۶ تن هروئین و مورفین را کشف کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در این ارتباط سالانه صدها میلیون دلار برای انسداد و استحکامات در مرزهای شرقی به طول حدود دو هزار کیلومتر از جمله برای احداث برجک‌ها و پاسگاه‌ها، حفر کانال و خاکریز، نصب سیم خاردار، ایجاد دیوارهای بتنی و نیوجرسی و تعمیر و نگهداری آنها (بدون احتساب هزینه‌های استقرار نیرو و تأمین تجهیزات آنها) هزینه می‌گردد و همین روند در خصوص مرزهای غربی برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر به مقصد بازارهای بین المللی، مصرف در غرب نیز در حال اجرا است.

وی گفت: البته این اقدامات و توفیقات جهانی نه براساس کمک‌ها و حمایت‌های مالی، فنی، تجهیزاتی و پشتیبانی کشورها و مجامع بین المللی حاصل گردیده است. بلکه به دلیل تعالیم اصیل و توسعه یافته اسلامی و انسانی حاکم بر کشور محقق شده است.

مؤمنی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با اعتقاد بر اینکه سلامت و تأمین اجتماعی از ارکان اصلی رویکرد فراگیر در مقابله با مسئله مواد مخدر است، تقویت برنامه‌های کاهش آسیب از طریق گسترش دسترسی بدون تبعیض به خدمات درمانی، برخورداری از حمایت‌های اجتماعی و فراهم سازی شیوه‌های متعدد درمانی در کلیه مراکز خدمات درمانی و توانبخشی برای بازگشت معتادان به جامعه و خانواده را در راهبرد متوازن خود قرار داده است.

رویکرد اجتماع محور با هدف جلب مشارکت آحاد جامعه انجام می‌شود

وی افزود: همچنین به موازات گسترش بی وقفه برنامه‌های پیشگیری اولیه در سیستم‌های آموزشی، متضمن برنامه فراگیر پیشگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به سوی مصرف مواد (رویکرد صیانت اجتماعی) در سرتاسر کشور با جدیت در حال پیگیری است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در این ارتباط بنا به دستور رئیس جمهور رویکرد اجتماع محور با هدف جلب مشارکت همه آحاد جامعه در صدر برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر در حوزه‌های مختلف صیانت، بازتوانی و بازگشت مصرف کنندگان به جامعه قرار گرفته است.

وی گفت: اجرای بیش از ۸۰ درصد از برنامه‌های کاهش تقاضا توسط سازمان‌های غیر دولتی نشان از اعتقاد جمهوری اسلامی ایران به نقش سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی در مبارزه با مواد مخدر دارد.

تبیین رویکردهای ملی در خصوص مبارزه با مواد مخدر

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است معضل جهانی مواد مخدر یک مسئله انسانی، تخصصی و فراگیر بوده و سیاسی شدن آن نه تنها کمکی به مبارزه با این مسئله نمی‌کند بلکه می‌تواند به انحراف فرایند مبارزه مؤثر و جامع و تغییر رویکردهای ملی در این خصوص منجر گردد.

مؤمنی اظهار داشت: ضرورت دارد معیشت جایگزین در مناطق عمده کشت و تولید مواد افیونی در اولویت‌های برنامه‌های جامعه جهانی در مبارزه با مواد مخدر قرار گیرد.

وی گفت: لازم است مساعدت فنی و تجهیزاتی به کشورهای در مسیر ترانزیت و ارتقا مبادله اطلاعات عملیاتی بین کشورهای مبدأ مسیر ترانزیت و مقصد (براساس اصل مسئولیت مشترک) مورد توجه جدی قرار گیرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد: همچنین انتقال تجارب موفق کشورها در زمینه کاهش تقاضا و کاهش آسیب به عنوان یکی از محورهای اصلی در همکاری‌های دو و چند جانبه، منطقه‌ای و بین المللی باید لحاظ گردد.

وی افزود: باید ارتقا همکاری‌های کشورها جهت جلوگیری از ورود درآمدهای نامشروع و حاصل از قاچاق مواد مخدر به سیستم‌های مالی بین المللی به عنوان یک عنصر اثرگذار جدی در مقابله با بنیان‌های مالی قاچاق مواد مخدر قلمداد شود.

مؤمنی خاطرنشان کرد: تشریک مساعی و اتخاذ سیاست مشترک جهانی علیه تحریم‌های یک جانبه در مقابله با مسئله جهانی مواد مخدر با هدف تداوم و تقویت مقابله اثربخشی ایران به عنوان پرچمدار جهانی مبارزه با ترانزیت مواد مخدر یک ضرورت است.

کد N2195049

وبگردی