آفتاب
اولین مربی ایتالیایی روی نیمکت آبی؛

گزارش مهر از تاریخچه مربیان استقلال/ عناوینی که به «استرا» می‌رسد

گزارش مهر از تاریخچه مربیان استقلال/ عناوینی که به «استرا» می‌رسد

«آندره استراماچونی» که با قراردادی دو ساله هدایت تیم فوتبال استقلال را برعهده گرفت، اولین مربی ایتالیایی است که در تاریخ ۷۵ ساله این تیم تهرانی روی نیمکت جذاب اما پرحاشیه این تیم خواهد نشست.

به گزارش خبرنگار مهر، آندره استراماچونی سرانجام به تهران آمد تا کارش را به صورت رسمی با استقلال آغاز کند. وی سی اُمین مربی، اولین مربی ایتالیایی، ششمین و جوان‌ترین مربی خارجی در تاریخ این باشگاه است.

اولین مربی
باشگاه استقلال از سال ۱۳۲۴ به صورت رسمی کارش را در فوتبال آغاز کرد و اولین مربی تاریخ این باشگاه زنده یاد علی دانایی فرد بود. دانایی فرد اولین مربی تاریخ این باشگاه و به لحاظ کسب تعداد قهرمانی هم با ۱۳ عنوان قهرمانی پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه است. زنده یاد علی دانایی فرد یکی از بنیانگذاران این باشگاه هم می‌باشد.

اولین مربی خارجی
اولین مربی خارجی تاریخ باشگاه استقلال و البته پر افتخار ترین مربی خارجی این تیم یک صربستانی معروف به نام «زدراکو رایکوف» است. رایکوف نه تنها اولین و پر افتخار ترین مربی خارجی استقلال است، بلکه خیلی‌ها او را ماندگار ترین مربی در تاریخ فوتبال ایران هم می‌دانند.

رایکوف برای اولین بار در سال ۱۳۴۸ سرمربی استقلال شد و در دو مقطع و جمعاً به مدت ۷ سال هدایت این تیم را بر عهده داشت. استقلال با رایکوف ۵ مقام قهرمانی به دست آورد که مهمترین آن قهرمانی در جام باشگاه‌های آسیا بود. رایکوف پایه گذار یک سبک فوتبال برای تیم استقلال بود که از این سبک بعدها با عنوان مکتب استقلال یاد شد.

شاید بیراه نباشد اگر گفته شود سبک فوتبال استقلال تا همین امروز متاثر از تفکرات رایکوف است.

دو مربی موقت خارجی
استقلال در تاریخ حیاتش بارها به صورت مقطعی از مربیان موقت استفاده کرد. اما تنها دو مربی خارجی نقش سرمربی موقت را در این تیم ایفا کردند. «لئونید بیلفیسکی» و «میک مک درموت» تنها مربیان خارجی هستند که به صورت موقت و مقطعی سرمربی تیم استقلال شدند. بیلفیسکی ۸ و مک درموت تنها یک بازی بعنوان سرمربی موقت هدایت آبی پوشان را برعهده داشتند.

همه مربیان خارجی استقلال
استراماچونی، مربی ۴۳ و ایتالیایی استقلال بدون احتساب بیلفیسکی و مک درموت، بعد از رایکوف، جگیج، سوکوموروخوف، رولند کخ و وینفدر شفر، ششمین سرمربی استقلال است.

افتخارات مربیان خارجی
از بین مربیان خارجی که تاکنون سرمربیگری استقلال را عهده دار بودند، رایکوف، جگیچ و شفر موفق به کسب جام و قهرمانی با این تیم شدند. اما دست سوکوموروخوف و رولند کخ از کسب جام خالی مانده است. شفر و جگیچ تنها یک قهرمانی برای استقلال به دست آورده‌اند که آن هم در جام حذفی بوده است. اما رایکوف به جز جام حذفی، در همه تورنمنت‌های دیگری که با استقلال شرکت کرده حداقل یک بار قهرمانی به دست آورده است. رایکوف در لیگ سراسری ایران، جام باشگاه‌های تهران و جام باشگاه‌های آسیا قهرمانی با استقلال را تجربه کرده است.

همه مربیان استقلال
تاکنون و در تاریخ ۷۵ ساله باشگاه استقلال، ۲۹ مربی روی نیمکت این تیم نشسته‌اند که شامل؛ علی دانایی فرد، رسول مدد نوعی، محمود بیاتی، رایکوف، پرویز کوزه کنانی، جگیچ، عباس رضوی، منصور پورحیدری، حسن عضدی، اصغر شرفی، ناصر حجازی، فریدون عسگرزاده، حسن حبیبی، غلامحسین مظلومی، محمد رنجبر، محمد صلاحی، کامبیز جمالی، بیژن ذوالفقار نسب، یوگنی سوکومورخوف، رضا نعلچگر، نصرالله عبداللهی، جواد زرینچه، امیر قلعه نویی، رولند کخ، عبدالصمد مرفاوی، فیروز کریمی، پرویز مظلومی، علیرضا منصوریان و وینفرد شفر می‌باشند.

آندره استراماچونی بعنون سی اُمین سرمربی تاریخ استقلال وارث نیمکت پر «زرق و برق» و جذاب، اما در عین حال پر حاشیه و خطرناکی است. نیمکتی که بسیاری از مربیان بارها روی آن تشویق شدند و بسیاری هم بارها مورد انتقاد قرار گرفتند.

کد N2192900

وبگردی