آفتاب
جمالی نژاد:

برای ریشه یابی چالشهای شهری و درمانشان به دنبال حکیمان شهری باشید

برای ریشه یابی چالشهای شهری و درمانشان به دنبال حکیمان شهری باشید

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: امروز باید به دنبال حکیمان شهری باشیم تا به جای توجه به معلولها، علتهای اصلی عارضه ها و بیمارهای شهرها را درمان کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی جمالی نژاد با بیان مطلب فوق افزود: با توجه به مشکلات امروزه شهرهای بزرگ، به ویژه کلانشهرها، باید به جای شهرداران سازه‌ای و شهرسازی صرف به دنبال حکیمان شهری بوده تا بتوانند با ریشه یابی علت‌های اصلی چالشهای شهری به دنبال راه درمان برای آن باشند.

وی با اشاره به روز جهانی بیابان زادیی و شعار سال ۲۰۱۹ با عنوان بیایید آینده را با هم سبز کنیم گفت: متأسفانه نیازهای بی پایان انسان به دلیل توسعه طلبی و عطش در دستکاری طبیعت باعث شده تا به جان زمین افتاده و تمام عناصر حیاتی آن از جمله آب، خاک، هوا، جنگل و دشت‌ها را از بین ببریم.

جمالی نژاد با اشاره به عدم مستثنی شدن شهرها از این مقوله افزود: شهرنشینان نیز دخالت و تصرفات بسیاری در طبیعت شهرها داشته که به تبع آن از گذشته‌های دور، دلسوزانی که نگران به هم خوردن این چرخه‌های طبیعی و اکوسیستم بوده اند، تلاش نموده اند تا از اثرات مخرب این دخالتها کاسته شود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاریهای کشور با تاکید بر شهرهای اسلامی که بر پایه علم و دانش و حکمت بنا شده بودند، تنها راه نجات شهرهای امروزی از اثرات مخرب توسعه حمل و نقل را پایان دادن به نگاه عرضه محور و حرکت به سمت توسعه شهرهای زیست محور و دوستدار طبیعت دانست.

وی ادامه داد: شهرداران بایستی منافع بلندمدت شهروندان و محیط زیست را به منافع کوتاه مدت ناشی از تصمیم گیریها و تصمیم سازی ها و اجرای پروژه‌های سیاست زده ترجیح داده و نه تنها برای آینده، بلکه مشکلات گذشته را نیز جبران نموده و حکیم شهری شهرهای خود باشند.

وی همچنین با بیان اینکه شاهد حرکتهای جدیدی در مدیریت شهری با هدف انسان محوری و جایگزینی این موضوع به جای خودرومحوری هستیم، گفت: توجه به ابعاد گوناگون سالم سازی محیط زیست و راهکارهای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی علاوه بر مراکز علمی و پژوهشی و برخی سازمان‌های مردم نهاد به افکار عمومی جامعه و فضای مجازی و اذهان شهرووندان هم تسری پیدا کرده که مسؤولیت مدیریت شهری را در پاسخ به انتظارات مردم سنگین‌تر می‌نماید.

وی با اشاره به نهمین جلسه پویش حمل و نقل پاک شهرداری‌ها که ۲۸ خرداد در وزارت کشور برگزار شد، در این برنامه سه تفاهم‌نامه همکاری در راستای توسعه و ترویج حمل‌ونقل پاک فی مابین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و پلیس و پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف و فدراسیون دوچرخه سواری جمهوری اسلامی ایران منعقد شد که تحقق آنها قطعاً باعث برداشتن گام‌های خوبی در آینده خواهد شد.

کد N2192228

وبگردی