آفتاب

شمخانی: جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد

شمخانی: جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که جنگ نظامی میان ایران و آمریکا رخ نخواهد داد و واشنگتن جنگ اقتصادی با هدف ضربه زدن به ملت ایران به راه انداخته است.

دریابان علی شمخانی در حاشیه دهمین اجلاس بین المللی مقامات امنیتی جهان و در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار خبرگزاری ایرنا و صدا و سیما این مطلب را اعلام کرد.
وی اظهار داشت: برخلاف جو سازی ها علیه ایران از سوی برخی، جنگی رخ نخواهد داد چرا که دلیلی ندارد جنگی رخ دهد ضمن اینکه تهمت زدن به دیگر کشورها به شیوه رایج مقامات آمریکا تبدیل شده است و آنها تلاش می‌کنند از این طریق به کشورهای دیگر فشار وارد کنند.
شمخانی اظهار داشت: امروز شاهد جنگ اقتصادی از سوی آمریکا هستیم که آن را مقامات واشنگتن علیه ملت ایران به راه انداخته‌اند و فکر می‌کردند با چنین اقداماتی ملت ایران را به زانو در خواهند آورد اما دیدیم که مردم ایران در مقابل آنان ایستادند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ادامه داد: ملت ایران با یاری خدا تحریم‌های آمریکا را بار دیگر به فرصت تبدیل خواهد کرد.
ایران گزینه‌های مختلفی را برای دفاع از حقوق ملت خود دراختیار دارد
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های مختلفی را برای دفاع از حقوق ملت ایران در اختیار دارد.
دریابان شمخانی در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا اقدامات بعدی ما در چارچوب برجام خواهد بود، اظهار کرد: اقدامات مرحله‌ای ایران که گام‌های آن مشخص شده است در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام بوده است اما اگر اقدامات نامتناسبی صورت گیرد طبیعتاً جمهوری اسلامی ایران گزینه‌های مختلفی را برای دفاع از حقوق ملت خود در اختیار دارد.
وی ادامه داد: ایران (در اجرای برجام) تعادل داشته وآژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۵ بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است.
وی با بیان اینکه دیگران هم تعهدات متقابلی داشتند که انجام نداده‌اند، اظهار داشت: بعضی از طرف‌های برجام از این پیمان خارج شده‌اند و بر خلاف مسیر توافقی که صورت گرفت کشورهای دیگر را وادار می‌کنند که از قوانین فراسرزمینی خود استفاده کنند و ایران را به تحریم بکشانند.
شمخانی با انتقاد از تحریم سپاه پاسداران از سوی آمریکا اظهار کرد: آنها یک سازمان جهادگر ضدتروریسم را تروریست می‌خوانند وبا هدف فشار اقتصادی به مردم ایران معافیت‌ها در مورد ایران را لغو کردند.
وی ادامه داد: متأسفانه این اقدامات با سکوت بخش دیگری از کسانی که در زیر سند برجام را امضا کرده بودند، همراه بوده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تأخیر و خویشتنداری یک ساله تصمیم گرفت که مراحلی را گام به گام آغاز کند تا شاید این اقدام دیگران را وادار کند منافع ایران در برجام را به رسمیت بشناسند و به تعهدات خود عمل کنند. امیدواریم آنها از رویکرد فعلی و بی عملی دست بردارند و راهبرد جنگ اقتصادی را متوقف کنند.
کد N2191882

اخبار مرتبط

تازه های خبری