آفتاب

نوه شهید رجایی: همه ایران به دنیا آمدیم نه کانادا!

نوه شهید رجایی: همه ایران به دنیا آمدیم نه کانادا!

نوه دختری شهید رجایی که به مناسبت سالروز تولد پدربزرگش به برنامه صبحگاهی شبکه سه آمده بود، از زندگی معمولی خود و خانواده‌اش، اینکه از هیچ رانتی استفاده نکرده، خاطرات شهید رجایی و دلخوری مادربزرگش از برخی سیاسیون که خود را رجایی نامیده بودند، سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین کلهر و سیدحسین حسینی، مجریان برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سه، امروز به مناسبت سالروز تولد شهید رجایی، رئیس جمهور سابق ایران، میزبان حمید ملک‌احمدی، نوه دختری این شهید بودند.
گفتگو با ملک‌احمدی درباره وضعیت زندگی‌اش شروع شد و او این‌طور سخن گفت: «متولد ۱۳۶۸ و سی ساله هستم و در پاسداران سکونت داریم. شغل آزاد دارم و گلخانه‌دار هستم. صیفی‌جات می‌کارم، توت فرنگی و خیار پرورش می‌دهم. این شغل خانواده مادر من است و من خودم این کار را دوست داشتم. مهندسی کشاورزی خواندم، در ورامین گلخانه اجاره کردم و بدون هیچ رانتی سه سال است مشغول کار شدم.
وی درباره اینکه آیا تا به حال از نوه شهید رجایی بودن استفاده کرده یا خیر، تاکید کرد: «من تا امروز و تا این زمان که در اینجا در کنار شما هستم از هیچ کمک و هیچ رانتی استفاده نکردم. دلیلی هم نداشت.»
نوه شهید رجایی که چند سال پس از شهادت پدربزرگ  خود متولد شده است، ادامه داد: «۸- ۹ ساله بودم که با شخصیت ایشان آشنا شدم چرا که مادربزرگم همیشه برایم خاطرات او را تعریف می‌کرد. من هشت سال بعد از شهادت ایشان و در سالگرد شهادت او به دنیا آمدم و خاطرات نقل شده از مادربزرگ و پدر و مادرم باعث آشنایی با پدربزرگم شد.
ملک‌احمدی یادآور شد: «شهید رجایی یک پسر و دو دختر و  نوه دارد. هیچکدام این افراد کار سیاسی انجام ندادند. دختران سراغ کار فرهنگی رفتند و دایی‌ من کار آزاد دارند. چند وقت پیش در شبکه‌های اجتماعی مطالبی عنوان شد که آنها در جنوب تهران مغازه دارند اما من اینجا از این تریبون می‌گویم که این‌گونه نیست و آنها در حوزه شیلات و پرورش میگو مشغول هستند. بنابراین ماجرای عکس و مغازه که در فضای مجازی بیان شده است، واقعی نبود.»
وی در نقل خاطره جذاب از پدربزرگ خود گفت: «ایشان به حلال و حرام خیلی اعتقاد داشتند حتی از همان زمان کودکی مثلا وقتی در بازار دستفروشی می‌کردند قیمت را برای مشتری تعیین می‌کردند تا موقع چانه زدن به او تخفیف بدهند. یک روز یک مشتری چانه نمی‌زند و پدربزرگم خودش به او تخفیف می‌دهد چون بحث حلال و حرام برایشان مهم بوده است.
نوه شهید رجایی در پاسخ به اینکه چرا از خانواده شهید رجایی کسی منصب و سمتی ندارد، توضیح داد: «در خانواده ما بزرگترها بر این اصل بودند که نباید از این سمت استفاده کرد و به دنبال کار سیاسی نباشیم و از توانایی و استعداد خودمان بهره ببریم. مادربزرگم به حدی حساس بودند که ترجیح می‌دادند دخترانشان در آن زمان با افراد سیاسی ازدواج نکنند، ساده بودند و هیچکس در خانواده ما فرد سیاسی و شخصیت سیاسی نیست.»
ملک‌احمدی درباره همسر شهید رجایی گفت: «مادربزرگم متولد ۱۳۲۲ هستند. ایشان خیلی علاقه‌ای ندارند که در رسانه‌ها باشند به خاطر سوء استفاده‌هایی که ممکن است انجام بشود و حرف‌ها درست منعکس نمی‌شود.»
وی درباره عکس‌العمل مادربزرگش نسبت به تورم و گرانی اظهار کرد: «ایشان هم مثل باقی مردم تاسف می‌خورند و این موضوع باعث ناراحتی‌شان می‌شود.»
در ادامه نوه رجایی در پاسخ به اینکه اگر کسی پشت تریبون، خود را رجایی حال حاضر بنامد، مادربزرگش چه واکنشی دارد، گفت: «با چنین چیزی مخالفند و اعتقاد دارند هر کسی برای خودش شأن و شخصیتی دارد و باید بر اساس توانایی‌های خودش کار را انجام دهد و خودش را با کسی شبیه‌سازی نکند. مثلا در مبارزات انتخاباتی شخصی می‌گوید من مانند شهید رجایی هستم و...»
ملک‌احمدی با بیان اینکه نمی‌خواهد وارد سیاست بشود و به زندگی عادی خود علاقمند است، درباره موسیقی، سینما و ورزش گفت: «همه نوع موسیقی گوش می‌دهم. اهل سینما رفتن هستم. به کشتی و جودو علاقه دارم ولی به صورت حرفه‌ای انجام نداده‌ام و بیشتر تفریحی بوده است. فوتبال دوست دارم و از طرفداران پروپاقرص پرسپولیس هستم.»
وی درباره تعریف خود از مردم‌دار بودن پدربزرگش بیان کرد: «به نظر من یعنی به فکر مردم بودن، مثل مردم زندگی کردن و دغدغه‌های مردم را دانستن. در این رابطه هم شنیده‌ام ایشان بعد از انقلاب که نخست وزیر می‌شوند به خاطر شرایط امنیتی مجبور می‌شوند پنجره اتاق‌شان را ببندند و اتاق خیلی گرم می‌شود. او به تعاونی می‌رود و برای کولر ثبت نام می‌کند. چند روز بعد کولر را به او تحویل می‌دهند اما پدربزرگ قبول نمی‌کنند می‌گویند ما مثل باقی مردم ثبت نام کردیم و در نوبت قرار گرفتیم و تا نوبت خودمان صبر می‌کنیم و نباید به خاطر پست و مقامی که دارم بدون نوبت کولر به من بدهند.»
نوه شهید رجایی درباره اینکه آیا فیلم و سریالی از پدربزرگش ساخته شده یا خیر، گفت: «سالها پیش در سریالی آقای هاشمی نقش ایشان را بازی کردند، ولی خیلی نه، به ایشان پرداخته نشده است.»
ملک‌احمدی در پاسخ به اینکه آیا مادربزرگ شما مراجعه مردمی دارد و مردم به خاطر اینکه همسر شهید رجایی هستند به ایشان نامه می‌دهند، گفت: «به آن صورت نه ولی خیلی‌ها شماره ایشان را پیدا می‌کنند، تماس می‌گیرند و درد و دل می‌کنند و از خاطرات‌شان استفاده می‌کنند.»
وی که هنوز مجرد است از ازدواج سه تن از نوه‌های شهید رجایی خبر داد و در پاسخ به اینکه آنها بچه‌هایشان را کجا به دنیا آورده‌اند؛ ایران یا کانادا، گفت: «خیر در ایران به دنیا آمدند و مشغول کارند.»
برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» به تهیه کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی کاوه امیری جاوید شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۷ تا ۹:۳۰ از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.
کد N2189110

وبگردی