غریب آبادی:

تاکید نماینده ایران بر خودداری کشورها از رقابت تسلیحاتی در فضا

کاظم غریب آبادی, سازمان ملل متحد, فضانوردان

نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین از کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته در حوزه فضا خواست تا فضا را به عنوان یک محیط صلح آمیز حفظ کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین المللی مستقر در وین، با حضور در نشست شصت و دوم «کمیته استفاده صلح آمیز فضای ماوراء جو سازمان ملل» (کوپوس) ضمن قرائت بیانیه‌ای، آخرین مواضع کشورمان در این حوزه را تشریح کرد.

وی در ابتدا با اشاره به افزایش پیوسته اعضای این کمیته در چند سال اخیر، آن را نشانه‌ای واضح از شناسایی نقش پیشتاز این کمیته در عرصه بین‌المللی خواند.

غریب آبادی همچنین بر تداوم تایید اصول و هنجارهای مورد توافق جهانی حاکم بر فعالیت دولت‌ها در کاوش و استفاده از فضا تاکید کرد.

نماینده دائم کشورمان ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی برای مشارکت در پروژه‌های دوجانبه و چندجانبه فضایی در سطوح مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی، افزود: دیدگاه ما این است که همکاری بین‌المللی در استفاده صلح آمیز و کاوش فضا بایستی در راستای منافع تمامی کشورها، صرفنظر از میزان توسعه یافتگی آنها و بدون هیچ گونه تبعیض و با توجه به اصول برابری باشد.

غریب آبادی ضمن تاکید بر حق استفاده برابر از فضا به ویژه با توجه به نیازهای کشورهای در حال توسعه، از منطق برخی کشورها تحت این عنوان که «هر کس زودتر آمده، اولویت بهره برداری با آن است»، انتقاد کرد و آن را غیر قابل قبول خواند و از کوپوس و اتحادیه بین‌المللی مخابرات خواست تا راه حلی برای استفاده برابر از وضعیت‌های مدار زمین ایجاد کنند.

اهمیت خودداری از رقابت تسلیحاتی در فضا، از دیگر محورهای بیانیه نماینده کشورمان در این جلسه بود. وی با اشاره به اینکه پایداری فعالیت‌ها در فضا در گرو تضمین همه دولت‌ها در عدم استقرار سلاح در آن است، از کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته در حوزه فضا خواست تا فضا را به عنوان یک محیط صلح آمیز حفظ کنند.

نماینده دائم ایران در ادامه با ابراز نگرانی از افزایش زباله‌های فضایی و سایر مواد در فضا و چالش‌های برآمده از آن بر این محیط، بر نیاز اتخاذ تدابیری جهت حفاظت از جهان در برابر آلودگی تاکید کرد.

در همین خصوص، وی نسبت به خطرات بالقوه ناشی از برخورد اتفاقی تاسیسات نصب شده در «مدار پایین زمین» با اجسام فضایی و تبعات آلاینده آن بر محیط، هشدار داد.

وی پیگیری و اجرای اصول مندرج در اسناد بین‌المللی موجود در این خصوص را ضروری خواند و اعلام کرد که رسیدگی به این مسایل، بایستی جامع و با در نظر گرفتن نگرانی‌های همه کشورها و از طریق اجماع باشد. به گزارش فارس، غریب آبادی در ادامه با اشاره به استفاده روز افزون از فضا جهت ارتباطات، صنایع هوانوردی، سنجش و نظارت از راه دور و سایر استفاده‌های علمی و غیره، بر نیاز به ظرفیت سازی و انتقال این تکنولوژی ها به کشورهای در حال توسعه تاکید کرد.

وی ضمن مهم ارزیابی کردن ماموریت‌های «ماهواره‌های کوچک» برای کشورهای در حال توسعه، از کمیته خواست تا از اعمال محدودیت در طراحی، ساخت، ارسال و استفاده از آنها خودداری کند.

نماینده دائم ایران در بخش دیگری از بیانیه خود ضمن تاکید بر اهمیت استفاده از تکنولوژی فضایی جهت مقابله و پیش بینی بلایای طبیعی و همچنین اشاره به پیشرفت‌های ایران در این حوزه، از کمیته خواست تا فعالیت‌های ظرفیت سازی بیشتر در این خصوص را از طریق مأموریت‌های فنی و برنامه‌های آموزشی به ویژه برای کشورهای در حال توسعه افزایش دهد.

غریب آبادی در پایان با ابراز امیدواری از اینکه تمامی کشورهای دنیا بتوانند در عمل نشان دهند که فضای ماورای جو یک میراث بشری با ظرفیت فراوان برای سود رسانی به همه جامعه بشری است، تاکید کرد که چنین چیزی محقق نخواهد شد، مگر همه کشورها از فضا فقط برای استفاده صلح آمیز استفاده کنند.

کد N2187910