اخوان‌فرد: هیچ کس نمی‌تواند از هیچ فلسطینی سلب تابعیت کند

كارگاه آموزشي مباني ديپلماسي حقوقي بين المللي فلسطين

یک مدرس دانشگاه با بیان این‌که «تابعیت کشور فلسطین حق مسلم هر فلسطینی است» تأکید کرد که هیچ کس نمی‌تواند از هیچ فلسطینی سلب تابعیت کند.

به گزارش ایسنا، مسعود اخوان فرد در نخستین کارگاه آموزشی مبانی دیپلماسی حقوقی-بین‌المللی فلسطین که در محل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین برگزار شد، گفت: ما به موضوع فلسطین به عنوان اولویت اول جهان اسلام توجه می‌کنیم و باید از ابزارهای بین‌المللی برای احقاق حقوق مردم فلسطین؛ حقوق کودکان، زنان و غیرنظامیان بهره بگیریم.

وی اضافه کرد: ما در دوران مباحث بین رشته‌ای در عرصه آکادمیک هستیم و در همین راستا دیپلماسی حقوقی بین‌المللی نیز مبین خطوط راهنما و نقشه راه نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ملت فلسطین در عرصه بین‌الملل است.

این مدرس دانشگاه با تأکید بر این‌که «ما با یهود طرف نیستیم بلکه با صهیونیسم بین‌المللی طرف هستیم که نمودهای مشخصی دارد»، ادامه داد: اهمیت موضوع فلسطین به عنوان موضوع محوری جهان اسلام مسئله‌ای است که کسی شکی در آن ندارد ولی ما در این مقطع به اهمیت مضاعف رسیدیم و معتقدیم تکیه بر آرای عمومی همه فلسطینیان باید مورد توجه قرار گیرد. ما با ملت مظلوم از همه جوانب مواجهیم و حتی کسانی هم که اعتقادی به اسلام ندارند در جوامع غربی در این باره کتاب‌ها نوشته‌اند و حرف‌ها زده‌اند.

اخوان‌فرد مردم سالاری واقعی، استقلال و وحدت، تمامیت ارضی کشور واحد فلسطین و عدم اجازه مداخله دیگران در حاکمیت ملت فلسطین را از موارد حائز اهمیت در این زمینه عنوان کرد و گفت: مشارکت عامه فلسطینیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خویش از دیگر مواردی است که باید مورد تأکید قرار گیرد. مردم فلسطین از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و تابعیت کشور فلسطین حق مسلم هر فلسطینی است و هیچ کس نمی‌تواند از هیچ فلسطینی سلب تابعیت کند.

اخوان‌فرد با بیان این‌که «سیاست خارجی فلسطین براساس نفی هر گونه سلطه‌جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال و تمامیت ارضی این کشور استوار است»، دفاع از حقوق همه فلسطینیان، عدم تعهد در برابر قدرت‌های سلطه‌گر و روابط صلح‌آمیز متقابل با دول غیرمحارب را از دیگر اصول سیاست خارجی فلسطین عنوان کرد.

انتهای پیام

کد N2187718