معاون کل وزارت بهداشت؛

فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون تا ۱۵ تیر ادامه دارد

ایرج حریرچی, فشار خون, وزارت بهداشت

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: فاز عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون با فعالیت ۱۸ هزار خانه بهداشت، ۶۷۰۰ مرکز جامع خدمات سلامت و ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی و خصوصی تا ۱۵ تیر ۹۸ ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، در خصوص اجرای بسیج ملی فشار خون در سراسر کشور با اشاره به اینکه طبق برآوردها در حال حاضر، حدود ۱۵ میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم، افزود: حداقل ۴۰ درصد از مبتلایان به فشار خون بالا، از این موضوع اطلاعی ندارند و زمانی که دچار بیماری مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی می شوند، اطلاع پیدا می کنند که دیر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۷ درصد از افراد بالای ۱۸ سال، فشار خون ۱۴ بالای ۹ دارند. چنانچه همین افراد به سنین ۴۵ تا ۵۰ سال برسند، یک سوم جمعیت پرفشار کشور را تشکیل می دهند. همچنین اگر این افراد به سنین ۵۰ تا ۶۴ سال برسند نیز نیمی از جمعیت پرفشار کشور بوده و در صورت رسیدن آنها به سنین ۶۵ تا ۶۹ سال، ۶۰ درصد جمعیت پرفشار کشور و سنین بالای ۷۰ سال نیز ۶۴ درصد جمعیت فشار خون بالای کشور را تشکیل خواهند داد.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: طبق آمار، از ۳۸۰ هزار مرگ در سال ۹۶، حدود ۳۱۳ هزار مرگ به بیماری های غیر واگیر و۱۶۱ هزار مرگ نیز به دلیل فشار خون بالا یا بیماری های ناشی از فشار خون، رخ داده است.

به گفته حریرچی، عوارض فشار خون بیشتر شامل سردردهای ناگهانی، اختلالات عصبی، اختلالات بینایی، سرگیجه، مشکلات قلبی و درد در ناحیه قلب و تپش قلب است، اما فشار خون هیچ علامت مشخصی ندارد و به عنوان قاتل خاموش نامیده می شود، انتظار داریم که مردم فشار خون را جدی بگیرند تا بتوانیم شاهد کاهش چشمگیر فشار خون بالا در کشور باشیم.

وی در خصوص میزان نمک مصرفی در ایران گفت: متاسفانه مصرف نمک در کشور ما، دو برابر کشورهای دیگر است. در ایران حدود ۱۱ گرم و میانگین مصرف نمک کشورهای دیگر، حدود ۵ گرم است. کاهش حدود ۶ گرم نمک دریافتی روزانه باعث کاهش ۲۴ درصدی سکته مغزی و کاهش ۱۸ در صدی بیماری عروق کرونر می شود، بنابراین ضروری است که برنامه ریزی بر روی کاهش مصرف نمک با هدف آگاه سازی جامعه و تغییر رفتارهای غذایی در سطح خانواده انجام شود.

معاون کل وزارت بهداشت درخصوص بازه زمانی اجرای بسیج ملی فشار خون در کشور گفت: این پویش ملی دو مرحله دارد. در فاز نخست، به اطلاع رسانی، حساس سازی مردم، آگاهی بخشی و هماهنگی با سایر دستگاه ها پرداخته می شود، این فاز از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۶ خرداد ادامه داشت و فاز دوم نیز به اجرا و عملیاتی سازی این طرح در اقصی نقاط کشور اختصاص دارد که از ۱۷ خردادماه تا ۱۵ تیرماه سال جاری ادامه دارد.

حریرچی تصریح کرد: حدود ۱۸ هزار خانه بهداشت، ۶۷۰۰ پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، ۲۴۰ کلینیک ویژه و ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی و خصوصی در کشور به این طرح کمک می کنند و سامانه خوداظهاری فشارخون نیز برای سهولت در دسترسی مردم راه اندازی شد که پس از ورود و ثبت اطلاعات توسط مردم، پیامکی حاوی اطلاعات مربوط به فشار خون برای آنها ارسال می شود و این مراقبت ها و توصیه ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد و در پرونده الکترونیک سلامت افراد که تاکنون برای ۷۳ میلیون نفر ایجاد شده است، ثبت می شود.

وی افزود: متاسفانه سبک زندگی امروزی به سمت غربی شدن رفته و از سبک زندگی ایرانی اسلامی فاصله گرفته است؛ چراکه فعالیت بدنی کاهش داشته و مصرف غذاهای شور، پرچرب و فرآوری شده افزایش داشته است.

حریرچی در پایان تاکید کرد: با اصلاح سبک زندگی می توان فعالیت بدنی را جایگزین کم تحرکی و مصرف سبزیجات، غلات و میوه ها را نیز جایگزین غذاهای چرب و پرنمک کرد، همچنین باید سعی کنیم در وهله اول با خود کنترلی و غربالگری اولیه، از بروز بیماری ابتلا به فشار خون بالا، جلوگیری کنیم.

کد N2187539