یک فوق تخصص خون و سرطان؛

مشاهده هر نوع توده در بدن را جدی بگیرید

سرطان, انکولوژی, بیمارستان امام خمینی

یک فوق تخصص خون و سرطان، گفت: مشاهده هر نوع توده در بدن را جدی بگیرید.

به گزارش خبرگزاری مهر، صنمبر صدیقی دبیر علمی همایش سارکوم های نسج، افزود: سارکوم ها سرطان‌های شایعی نیستند و تنها حدود یک درصد سرطان‌های بدخیم را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه سرطان سارکوم، استخوان و بافت‌های نرم مانند عضلات، بافت چربی، جدار احشا و بافت‌های عصبی و…، را درگیر می‌کند و گاهی منشأ بافت طبیعی مشخصی در بدن ندارد، گفت: تومورهای نسج نرم اغلب خوش خیم و بدون درد هستند و از آنجایی که تومورهای بدخیم نسج نرم شایع نیستند، مدت‌ها علائمی را در بیمار ایجاد نمی‌کنند در همین راستا ممکن است فرصت‌های طلایی برای درمان از دست برود..

به گفته صدیقی، افراد نباید با مشاهده هر توده‌ای، تصور کنند که چون درد ندارد و لاغر نشده اند، مهم نیست و نسبت به آن بی‌توجه باشند. به خصوص توده‌هایی که رشد سریع دارند حتی اگر علائمی ایجاد نمی‌کنند نیاز به بررسی پزشکی دارند. چراکه اگر سارکوم دیر تشخیص داده شود ممکن است در مراحل امکان جراحی محدود و حفظ ارگان نباشد.

دبیر علمی همایش یکروزه سارکوم های نسج نرم، افزود: از آنجایی که سارکوم ها تومورهای ناشایعی هستند، نیاز به گروه‌های خبره پزشکی برای تشخیص و درمان بیماران مبتلا وجود دارد از این رو اقدام به برگزاری سمینار یک روزه‌ای با هدف ارائه آگاهی و اطلاع بیشتر به پزشکان عمومی، داخلی، و جراح کرده ایم.

صدیقی با اشاره به این نکته که سرطان‌های سارکوم ناشایع هستند، در بسیاری از موارد درمان بر اساس هنر و تجربه تا شواهد محدود کارآزمایی های بالینی استوار است، با توجه به پیچیدگی‌های تشخیصی و درمانی این تومورها درمان، اهمیت فوق‌العاده و نیاز به‌کار تیمی دارد، بر ضرورت راه اندازی شبکه و یا مجموعه‌ای متشکل از پزشکان پاتولوژیست، انکولوژیست، جراح سرطان در مراکز دانشگاهی با قابلیت مشاوره و اطلاع رسانی مراکز کوچک و شهرستان‌ها برای تشخیص به موقع و درمان صحیح این بیماری تاکید کرد.

وی ادامه داد: در این سمینار در خصوص موضوعاتی چون تشخیص درست و به موقع سرطان‌های سارکوم، جراحی در سارکوم های نسج نرم، رادیوتراپی، شیمی درمانی، تارگت درمانی و روش‌های هوشمند درمان سرطان‌های سارکوم، کیفیت زندگی بیماران و کاربردهای روش‌های نوین درمان‌های موضعی غیر جراحی در درمان سارکوم های نسج نرم بحث و بررسی خواهد شد.

صدیقی یادآور شد: متخصصان گروه هدف در این سمینار از امتیاز بازآموزی برخوردار خواهند شد.

همایش یکروزه پیچیدگی‌های تشخیصی و درمانی سارکوم های نسج نرم پنجشنبه ٢٣ خرداد ۹۸ در تالار تصویربرداری مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

کد N2187537