ایران - کره جنوبی؛ هفت سال اقتدار و شکست ناپذیری

فوتبال,تیم ملی فوتبال ایران,تیم ملی فوتبال کره جنوبی,بازی دوستانه

تیم ملی ایران برای سی و یکمین بار در تاریخ به مصاف تیم ملی کره جنوبی می رود.

به گزارش ایلنا، رقابت‌های این دو تیم از سال 1337 (رقابت های آسیایی 1958-توکیو) آغاز شد و تا امروز یکی از جذاب ترین و مهمترین رقابت های ملی قاره آسیا به شمار آمده است.

سی و دو گل زده

تیم های ملی ایران و کره جنوبی در جدال های رودر رویی که در طول شصت سال رقابت با یکدیگر داشته اند در مجموع 64 گل و هر کدان 32 گل به ثمر رسانده اند. در تعداد بردها اما برتری با تیم ملی ایران است چرا که در 30 بازی 13 برد  به دست آورده است. کره فقط 9 برد به دست آورده و 8 بازی دوتیم هم مساوی شده است.

تیم ملی ایران در رقابت های مقدماتی جام جهانی 9 بازی ، جام ملت های آسیا 7 بازی، بازی های المپیک آسیا 6 بازی ، دوستانه 6 بازی  و مقدماتی جام ملت های آسیا 1 بازی به مصاف تیم کره جنوبی رفته است. در بازی های دوستانه نیز هر کدام از دو تیم سه برد کسب کرده است.

بهترین بردها

بهترین برد تیم ملی ایران برابر کره جنوبی برد 6 بر دو در رقابت های جام ملت های آسیا 1996 است. علی دایی در این بازی 4 گل برای تیم ملی ایران به ثمررساند تا لقب بهترین گلزن تاریخ بازی های دو تیم باشد. بهترین برد کره جنوبی در اولین بازی دو تیم در خرداد سال 1337 رخ داد که ایران با نتیجه 5 بر صفر برابر حریف شکست خورد. بعد از علی دایی که 4 گل در جدال های رودررو زده است علی کریمی با 3 گل در رده دوم است. جالب که کریمی هم گل هایش برابر کره جنوبی را مثل دایی در یک بازی و در جام ملت های آسیای 2004 به ثمر رساند. سردار آزمون، مسعود شجاعی، جوادنکونام، کریم باقری، حسن روشن و غلامحسین مظلومی هر کدام 2 گل به کره جنوبی زده اند. 

7 سال شکست ناپذیری

تیم ملی ایران بعد از باخت در مرحله یک هشتم نهایی جام ملت های آسیا 2011 برابر کره جنوبی در ضربات پنالتی دیگر در هیچ بازی برابر کره شکست نخورده و در 5 بازی که برگزار کرده 4 برد یک برصفر  ویک تساوی بدون گل به دست آورده است. آمار فوق العاده ای که در دوران هشت سال حضور کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی برابر تیم ملی کره جنوبی رقم خورد. در این مدت هرچند تیم ایران با کمتر تیم بزرگ آسیا و جهان دیدار کرد اما توانست در بازی های متوالی کره جنوبی حریف قدیمی و سنتی اش را شکست بدهد.

کد N2186529