آفتاب

من، اشکان و نکونام بارسایی هستیم

قوچان نژاد: شاید به تیم ملی برگردم / به قرارداد با آپوئل پایبندم / بازی نکردن در جام جهانی دردناک بود

قوچان نژاد: شاید به تیم ملی برگردم / به قرارداد با آپوئل پایبندم / بازی نکردن در جام جهانی دردناک بود

مهاجم سابق تیم ملی فوتبال ایران با حضور در برنامه تلویزیونی درباره اتفاقات جام جهانی 2018،

به گزارش ایلنا، رضا قوچان‌نژاد مهاجم سابق تیم ملی ایران در گفت‌وگوی برنامه «سه‌ کنج» در خصوص اینکه تا به حال چند بار گلی به کره جنوبی به ثمر رسانده را تماشا کرده است، اظهار داشت: خیلی آن گل را تماشا کردم، هر بار که آن را را تماشا کردم خاطره شیرینی برایم تداعی می‌شود. هر وقت به آن لحظات فکر می‌کنم خاطراتم را مرور می‌کنم. شاید فکر نمی‌کردم توپ را از بازیکن که بگیرم ولی می‌دانستم مدافع کره به هر حال یکبار آن اشتباه را انجام می‌دهد. من حتی یک گل هم قبل از بازی با کره به قطر زدم که آن بازی خیلی حساس بود و کی‌روش روی سکوها حضور داشت چون در بازی قبل اخراج شده بود. ما باید آن بازی را می‌بردیم و خدا را شکر می‌کنم که آن گل مهم را زدم.

وی درباره اینکه بعد از آن برد، مردم در خیابان‌ها به شادی پرداختند، ادامه داد: آن زمان تازه به تیم ملی دعوت شده بودم و اصلا خبر نداشتم. بعد از بازی بازیکنان تیم به من می‌گفتند می‌دانی در خیابان‌های تهران چه خبر است؟ فقط همه چیز را می‌شنیدم تا اینکه به تهران رسیدیم. هر جای دنیا رفتم و ایرانی‌ها را دیدم در مورد شادی بعد از گل من صحبت می‌کنند. آنها از نوع شادی بعد از گل من و اینکه کجا بازی را تماشا کردند حرف می‌زنند.

مهاجم سابق تیم ملی درباره اینکه چه حسی درباره پوشیدن پیراهن تیم ملی داشته است، تصریح کرد: به ایران آمدم که زحمت بکشم و پرچم ایران را بالا ببرم. یکی از نفرات تیم ملی بودم که می‌خواستم تیمم موفق باشد. افتخار می‌کنم یکی از بازیکنان تیم ملی ایران بودم و پیراهن کشورم را پوشیدم.

قوچان‌نژاد درباره اینکه بعد از حضورش در ایران انتقادات زیادی به وی شد، افزود: بزرگترین بازیکنان دنیا هم الان هستند که مخالفانی دارند. من که از رونالدو بزرگتر نبودم. من فقط به نظرات احترام گذاشتم و فوتبال برای همه مردم است نه بازیکنان و مربیان. ممکن است خیلی‌ها از بازی یک نفر خوششان بیاید یا نیاید ولی این رفتارها فکر و نوع بازی من را تغییر نداد. هنوز هم حرفی را می‌زنم که بعد از بازی با کره جنوبی زده ام، مخلص همه منتقدانم هستم.

وی درباره اینکه آیا هنوز هم حسرت بازی با آرژانتین را می‌خورد یا خیر، گفت: راستش را بخواهید برخی  اوقات دقایقی از صحنه‌های دیدار ایران و آرزانتین را دیده‌ام ولی این بازی را دیگر به صورت کامل تماشا نکردم چون بازی تلخی بود. سعی کردم فیلم آن بازی را نگاه نکنم. چند ماه بعد از آن مسابقه خاطراتش خیلی تلخ شد چون نزدیک بود نتیجه ای تاریخی بگیریم ولی نشد. الان اگر آن بازی را ببنید متوجه می‌شوید بازیکنان ایران چه شاهکاری کردند و مقابل تیمی که به فینال رفت چه فوتبالی به نمایش گذاشتند. در آن دیدار خطا روی دژاگه صد در صد پنالتی بود. شاید برایتان جالب باشد بگویم که یک نفر از اعضای کادر فنی تیم ملی ما که خارجی هم بود، گریه می‌کرد. کسی که برزیلی بود و این همه گریه می‌کرد نشان می‌دهد که چقدر برای ما ایرانی‌ها آن باخت سخت بود.

قوچان‌نژاد در خصوص صحنه گل مسی به ایران و اینکه نزدیک بود توپ را از مقابل پای این بازیکن بزند، بیان داشت: واقعا فقط چند میلی‌متر مانده بود توپ را بزنم ولی او مسی است دیگر. خیلی افسوس خوردم چون اگر با پای راستم می‌خواستم توپ را دفع کنم، کم می‌آوردم. لحظه تلخی بود و در دقیقه 91 همه تلاش‌های ما خراب شد. سختی کار ما هم این بود که بعد از گل بازی تمام شد و زمانی برای جبران نداشتیم.

قوچان‌نژاد درباره اینکه چرا بعد از گلزنی مقابل گریه ‌کرد، ادامه داد: دلیل گریه کردنم خوشحالی بود. تیم قطر را همیشه دوست دارم و همیشه به آنها خوب گل زدم. ما مقابل آنها بازی سختی داشتیم و من نمی‌دانم در دقیقه چند به زمین آمده بودم. وقتی جلوی 100 هزار نفر آن گل را زدم خیلی خوشحال بودم و دیدید که بعد از گل چقدر درگیری شد. آن اتفاقات فقط به خاطر فشار و استرس بود. 

وی درباره اینکه آیا قبول دارد در کلکسیون افتخاراتش یک جام کم دارد، گفت: واقعا همین‌طور است، اگر آن سال به عراق نمی‌باختیم، قهرمان جام ملتها می‌شدیم. شما ببینید که در این چند سال تیم‌های آسیایی اصلا حریف ما نمی‌شدند. تیم ملی ما تیم بسیار خوبی است و در شرایط فعلی هم شرایط خوبی دارد. 

مهاجم سابق تیم ملی درباره اینکه گفته می‌شود بارسلونا تیم محبوبش است، ادامه داد: هر بازیکنی طرفدار رئال بود برایش در تیم ملی کری می‌خواندم. من، اشکان و نکونام بارسایی هستیم و خاطرات خوبی از کری با رئالی‌ها داشتیم.

وی درباره اینکه چرا در جام جهانی 2018 برای تیم ملی بازی نکرد، افزود: این سوالی است که هنوز جوابش را نگرفته‌ام. گذشته‌ها گذشته و نمی‌خواهم به عقب برگردم ولی این سوال را نباید از من بپرسید. فکر می‌کردم چون از نظر فرم بدنی آماده بودم، بازی می‌کنم. قبل از جام جهانی آماده بودم و خیلی برایم دردناک بود که بازی نکردم. به خصوص دقایقی که تیم نیاز به کار هجومی داشت، خیلی ناراحت بودم. این را هم بگویم تیم ملی بزرگتر از قوچان‌نژاد و اسم بازیکن است. من اصلا مهم نیستم. بعد از بازی با مراکش همه خوشحال بودیم ولی در بازی‌های بعد اصلا فرصتی به ما داده نشد. در بازی با اسپانیا و پرتغال که دیدیم بازی گره خورده بود و برد می‌خواستیم و به نظر من و خیلی از کارشناسان تصمیم‌های خوبی گرفته نشد. شما اگر بازی را دوباره ببنید، تصمیماتی که سرمربی تیم ملی گرفت، اصلا مناسب نبود. در بازی با پرتغال وقتی از حریف عقب بودیم، باید حتما می‌بردیم و باید کمی ریسک می‌کردیم. اگر ما 2 بر صفر به پرتغال می‌باختیم کسی ناراحت نمی شد ولی وقتی تعویض‌ها رضایت مربی را نشان می‌داد، ناراحت کننده بود. 

قوچان‌نژاد درباره اینکه چرا برای بازی نکردنش با کی‌روش حرف نزد، اذعان داشت: بعد از بازی با اسپانیا در اتاق کی‌روش را زدم که با او صحبت کنم که چرا چنین تصمیماتی گرفته است. کی‌روش به من گفت بعدا با هم حرف می‌زنیم و من هم به این موضوع احترام گذاشتم. یکی دو روز بعد با مترجم سرمربی تیم ملی حرف زدم و به او گفتم من می‌خواهم چند دقیقه با کی‌روش حرف بزنم. باز هم کی‌روش گفت هر بار وقت داشتم با رضا صحبت می‌کنم. بعد از اینکه جوابی نگرفتم، دلیلی نداشت دوباره سوال کنم چرا چنین اتفاقاتی افتاده است. الان هم همه چیز گذشته است. ناراحتی من چند دلیل داشت. کسانی که بیرون بودند شاید گفتند قوچان‌نژاد قهر کرده ولی اصلا بحث قهر نبود. یکی از مباحث تصمیماتی بود که گرفتند. نمی‌گویم اگر تصمیمات تغییر می‌کرد صد در صد بازی را می‌بردیم ولی اگر کمی هجومی تر بازی می‌کردیم، شاید می‌بردیم. یکی از مسائلی که من را ناراحت کرد اتفاقی بود که برای سیدجلال حسینی افتاد. به نظرم به سیدجلال بی احترامی شد. فوتبالیستی که جانش را برای تیم ملی گذاشته و کاپیتان باشگاهش است چرا همان روزی که خط خورده باید این موضوع را متوجه شود؟ بازیکنی که این همه خدمت کرده، حقش نیست مثل یک بازیکن دیگر خط بخورد و همان روز به او بگویند از تیم ملی خط خوردی. تازه این موضوع را خود کی‌روش نگفت و یکی از کمک هایش به سیدجلال منتقل کرد. این مسائل بی‌احترامی است. این مسائل برای خود من هم تکرار شد. ما تیمی بودیم که احترام برایمان مهم بود ولی وقتی این مسائل و بی‌احترامی‌ها اتفاق افتاد، همان زمان تصمیم گرفتم دیگر با تیم ملی ادامه ندهم. مسائلی که گفتم مهمترین دلیل خداحافظی ام از تیم ملی بود. فکرهایم را کرده بودم و درست بعد از سوت بازی با پرتغال تصمیم گرفتم کنار بروم.

قوچان‌نژاد درباره اینکه آیا هنوز هم که به بازگشت به تیم ملی یا خیر، گفت: اول از همه از ویلموتس  و ساکت تشکر می‌کنم. وقتی به ایران آمدم چند بار با من تماس گرفتند و از من به فدراسیون و تمرین دعوت کردند. خوشحال شدم کنار بچه‌ها بودم. ویلموتس را از زمانی که در بلژیک بودم، می‌شناختم. با او در مورد مسائل فوتبالی حرف زدم. او به من گفت برای تو تیم ملی خانه دوم است و نمی‌خواهم تو را تحت فشار بگذارم. او گفت هر زمان حاضری درهای تیم ملی به رویت باز است.من هم تشکر کردم، همه چیز ممکن است ولی اصلا الان نمی‌توانم قطعی بگویم که بر می‌گردم یا نه.

وی درباره اینکه گفته می‌شود قرار است به لیگ ایران بازگردد، ادامه داد: شایعات همیشه هست، من سال خوبی در استرالیا داشتم، در قبرس شرایط خوبی نداشتم ولی الان راضی‌ام که با قهرمانی استرالیا این فصل را تمام کردم. الان قرارداد با تیم قبرسی دارم و به آن پایبند هستم. البته باشگاه‌های ایرانی زیاد به من پیشنهاد دادند و شاید 100 نفر با من تماس گرفته باشند ولی مدیر برنامه‌هایم همه چیز را بررسی می‌کند.

قوچان‌نژاد در پایان در خصوص شایعه پرسپولیسی بودنش گفت: من طرفدار تیم ملی هستم البته ابومسلم را هم خیلی دوست دارم ولی آنها به رده‌های پایین‌تر سقوط کرده‌اند.

کد N2186203

اخبار مرتبط

تازه های خبری