آفتاب
پس از رسیدن به توافق مهاجرتی

ترامپ تعرفه‌های مکزیک را لغو کرد

ترامپ تعرفه‌های مکزیک را لغو کرد

ایالات‌متحده و مکزیک جمعه شب به توافقی دست یافتند تا از جنگ تعرفه‌ای جلوگیری کنند.؛ طی این توافق مکزیک پذیرفت اقداماتی جدی برای کاهش مهاجرت غیرقانونی از آمریکای مرکزی به آمریکا انجام دهد.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، ایالات‌متحده و مکزیک جمعه شب به توافقی دست یافتند تا از جنگ تعرفه‌ای جلوگیری کنند. طی این توافق مکزیک پذیرفت اقداماتی جدی برای محدود کردن مهاجرت غیرقانونی از آمریکای مرکزی به ایالات‌متحده انجام دهد. افزایش این مهاجرت‌ها در ماه‌های اخیر باعث شده بود آمریکا با کمبود منابع در مرزهای جنوبی خود روبرو شود.

این توافق به دنبال سه روز مذاکره در واشنگتن، جمعه شب اعلام شد.

طی این توافق مکزیک موافقت کرد نیروهای حفاظتی برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی به آمریکا را افزایش دهد که این شامل به کارگیری گارد ملی این کشور در مرز جنوبی ایالات متحده خواهد بود.

وزیر خارجه مکزیک، مارسلو ابرارد، در واشنگتن گفت: به کارگیری گارد ملی از دوشنبه آغاز خواهد شد و به نظرم این توازنی منصفانه است.

البته در این توافق درخواست کلیدی آمریکا برای تعیین یک کشور امن سوم، جهت تعیین تکلیف پناهجویان و مهاجران، گنجانده نشده است.

ترامپ جمعه شب در توییتر خود نوشت: بنابراین تعرفه‌های زمان‌بندی شده برای روز دوشنبه بر علیه مکزیک، لغو می‌شود.

طبق بیانیه مشترک، دو کشور ۹۰ روز فرصت دارند تا مذاکرات خود را تکمیل کرده و گام‌های لازم بعدی را بردارند.

مقامات مرزی آمریکا اعلام کرده بودند که در ماه می بیش از ۱۳۲ هزار مهاجر غیرقانونی از خاک مکزیک وارد آمریکا شده‌اند، که این بالاترین سطح ماهانه از ۲۰۰۶ تا کنون است.

کد N2183919

وبگردی