آفتاب

آمادگی مکزیک و آمریکا برای مذاکره بر سر تعرفه واردات کالا

آمادگی مکزیک و آمریکا برای مذاکره بر سر تعرفه واردات کالا

مکزیک و آمریکا در پی تهدید واشنگتن برای اعمال تعرفه واردات از مکزیک در صورت اجرایی نشدن اقدامات مکزیک بر سر بحث مهاجران غیر قانونی هم اکنون گفت‌وگو می‌کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، مکزیک و آمریکا خود را برای مذاکره بر سر محور بحران مهاجرت آماده می‌کنند. این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم به اعمال تعرفه‌های سنگین بر مکزیک به دلیل عدم اتخاذ سیاست‌های پیشگیرانه در هجوم پناهجویان به خاک آمریکا گرفته بود.

«گراسیلا مارکز» وزیر اقتصاد مکزیک با «ویلبور راس» وزیر تجارت آمریکا در روز دوشنبه دیدار خواهند کرد تا مسائل و مشکلات مهاجرتی و اقتصادی را بررسی کنند.

ترامپ، مکزیک را تهدید کرده بود که اگر این کشور تا ۱۰ ژوئن برای مساله مهاجرت غیرقانونی به خصوص از کشورهای آمریکای مرکزی تدبیری نیندیشد با تعرفه‌های پنج درصدی بر کالاهای صادراتی به آمریکا رو‌به‌رو خواهد بود.

دونالد ترامپ در تویتر خود نوشته بود: «مکزیک کشوری است که همیشه از آمریکا منفعت برده است ولی این کشور برای ما نفعی نداشته است.»

وی ادامه داده است: «این ۲۵ سال است که ما با مکزیک برای مرزها گفت‌وگو کرده‌ایم. حرف دیگر هیچ فایده‌ای ندارد. ما به عمل نیاز داریم.»

مکزیک هیاتی را برای مذاکره با آمریکا برای به توافق رسیدن بر سر این موضوع به آمریکا می فرستد تا در این باره با مقام‌های آمریکایی گفت‌وگو کنند.

آمریکا تصمیم دارد در صورت عدم اقدام عملی مکزیک تعرفه ها را تا ۲۵ درصد اضافه کند که این موضوع تاثیر بدی بر اقتصاد مکزیک که ۸۰ درصد صادرات خود را به آمریکا انجام می‌دهد، خواهد گذاشت.

«اندرس مانوئل لوپز» رئیس‌جمهور مکزیک در نطقی در روز شنبه گفت: «مکزیک آماده مذاکره بر سر این موضوع است و همتی دو طرفه برای حل این موضوع وجود دارد که با مذاکره در واشنگتن طرفین به نتایج مثبتی خواهند رسید.»

لوپز در روز یکشنبه در افتتاح یک پالایشگاه در جنوب مکزیک گفت: «دولت مکزیک دوست دولت آمریکا است و همینطور رئیس‌جمهوری مکزیک دوست دونالد ترامپ است و از همه مهمتر ما دوست مردم آمریکا هستیم. ما نمی‌خواهیم که هیچ چیزی دوستی ما را خدشه‌دار کند».

«مارچلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک در صدر هیات اعزامی دولت مکزیک به واشنگتن قرار دارد. ابرارد قرار است روز چهارشنبه با مایک پمپئو در مورد مباحث مطرح شده مذاکره کنند.

همینطور ترامپ تهدید کرده است که در صورت عدم تحق اهداف آمریکا تمامی شرکت‌های آمریکایی را از مکزیک فرا خواهد خواند.

لوپز همینطور اعلام کرده است که هیچ علاقه‌ای به جنگ اقتصادی با آمریکا ندارد ولی در صورت عملی شدن اقدام‌های آمریکا، مکزیک نیز دست به اقدامات خاصی خواهد زد. وی هنوز جزئیاتی از اقدامات مکزیک مطرح نکرده است.

اخیرا در مرز های آمریکا تنش های مهاجران بیشتر شده است که با اقداماتی همچون زندانی کردن و دیپورت مهاجران به خصوص در مورد مهاجران گوآتمالا همراه بوده است.

ترامپ در حال اعمال فشار به کنگره برای تصویب قانونی مبنی بر عدم امکان مهاجران برای درخواست پناهندگی به دولت آمریکا است.

کد N2182145

وبگردی