آفتاب
معاون وزیر کشور خبر داد؛

برآورد میزان خسارات سیل اخیر کشور توسط شرکت‌های بیمه

برآورد میزان خسارات سیل اخیر کشور توسط شرکت‌های بیمه

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: با هدف جبران خسارت واحدهای آسیب دیده از محل بیمه تاکنون ۸۸ هزار فقره خسارت در ۳۰ استان گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه کمیته بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و استاندار این استان تشکیل شد.

مهدی جمالی نژاد گفت: با توجه به تصویب‌نامه هیأت وزیران و تعیین سهمیه بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض، فهرست خسارت دیدگان از سیل‌های اواخر سال ۱۳۹۷ و اوایل سال ۱۳۹۸ تهیه و برای تکمیل پرونده به بانک‌ها معرفی شده است.

وی ادامه داد: با هدف جبران خسارت واحدهای آسیب دیده از محل بیمه تاکنون ۸۸ هزار فقره خسارت در ۳۰ استان گزارش شده است که مجموع این خسارات ۳۶۵ میلیارد تومان برآورد می‌شود. همچنین از این تعداد پرونده، تاکنون ۶۷ هزار فقره به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان بررسی کارشناسی شده و در مراحل پرداخت است.

جمالی نژاد اضافه کرد: در بخش کشاورزی برای کل کشور ۲,۵۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است که با توجه به تصویبنامه هیات وزیران، موضوع تعیین افراد خسارت دیده در کمیته‌های شهرستانی بر اساس دستورالعمل ابلاغی وزارت جهادکشاورزی و قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در حال پیگیری و بررسی است.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در ادامه در زمینه خسارات وارده ناشی از سیل به استان سیستان و بلوچستان گفت: کار آواربرداری واحدهای مسکونی آسیب دیده از سیل در سیستان و بلوچستان در حال انجام می‌باشد و انشاالله بزودی شاهد انجام فرآیندهای بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب دیده از سیل خواهیم بود.

وی تصریح کرد: بر مبنای تصویبنامه هیات وزیران، برای ۱۴۰ واحد مسکونی شهری آسیب دیده از سیل در سیستان و بلوچستان بیش از ۱۶ میلیار ریال و برای ۴۸۰ واحد مسکونی روستائی این استان هم بیش از ۴۸ میلیارد ریال کمک بلاعوض در نظر گرفته شده است.

دبیر کمیته بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده در ادامه گفت: همچنین برای ۱۲۰ واحد تعمیری شهری و روستائی سیستان و بلوچستان ۶ میلیارد ریال و برای ۶۲۰ خانوار ۳۱ میلیارد ریال کمک بلاعوض جهت امور معیشتی و لوازم خانگی پیش بینی شده است.

جمالی نژاد با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور ۲۵ استان درگیر سیلاب و آسیب شدند، گفت: سیل در برخی از استان‌ها آسیب‌ها و خسارات زیادی وارد و شرایط خاصی به وجود آورده است که با توجه به شرایط خاص کشور باید با حداقل‌ها بهترین کارها را انجام دهیم.

وی با اشاره به تشکیل قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده به ریاست وزیر کشور افزود: تاکنون چندین کمیته در این قرارگاه تشکیل و اولویت نخست ساخت سرپناه مردم، رفع مشکلات زمین‌های کشاورزی و تعمیر و بازسازی زیر ساخت‌های روستایی و شهری است

کد N2179785

وبگردی