با عنوان «اتصال تیر به ستون»؛

آزمایش مقاومت سازه های بلند در برابر زلزله در کشور انجام شد

مرتضی بسطامی, زلزله, پژوهشگاه زلزله شناسی, آزمایشگاه

بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون دنیا در محل بزرگترین آزمایشگاه پیشرفته مهندسی سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله انجام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مرتضی بسطامی مدیر آزمایشگاه‌های پیشرفته زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در جمع خبرنگاران در حاشیه بزرگترین آزمایش اتصال تیر به ستون دنیا گفت: امروز درصدد برآمدیم تا یکی از تست‌های اتصال تیر به ستون را با ارتفاع ۱۲۷ متر و مساحت ۱۵۲ هزار متر مربع انجام دهیم.

وی افزود: این سازه را با توجه به بحث مقاومت در برابر زلزله و ریسک زلزله در تهران که ریسک بالایی برای آن متصور هستیم، با توجه به ضوابط و معیارهای فنی در آزمایشگاه قرار دادیم.

بسطامی ادامه داد: نیروی وارد شده به ستون ۲۴۰ تن است که نتایج این تست به ما نشان می‌دهد در صورت به وقوع پیوستن زلزله بزرگ، ستون‌ها چگونه شکسته می‌شوند و این موضوع به ما کمک می‌کند تا بفهمیم ضخامت ستون‌ها را چگونه انتخاب کنیم و در نهایت ساختمان ایمن در برابر زلزله بسازیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک برج اداری-تجاری در یکی از مناطق تهران را برای انجام این تست در نظر گرفته ایم، گفت: در صورت موفقیت آمیز بودن تست امروز ویژگی‌های فنی بر روی ساختمان در نظر گرفته می‌شود.

بسطامی افزود: سازه‌هایی که در برابر ۱۷۰ تن مقاومت کنند، قادر به مقاومت در برابر یک زلزله شدید در تهران هستند، از این رو آزمایش امروز بیش از حد استاندارد (۱۷۰ تن) یعنی ۲۴۰ تن انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه از نتایج این تست داده‌هایی به دست می‌آید که قابل کاربرد برای طراحی و ساخت ساختمان‌ها است، گفت: بر اساس نتایج آزمایش امروز می‌توان نتیجه گرفت که از چه سازه‌هایی برای مقاوم بودن در برابر زلزله استفاده کنیم. همچنین برج‌هایی که از سیستم صفحات کناری استفاده می‌کنند، می‌توانند از نتایج این آزمایش بهره ببرند.

بسطامی در خصوص این آزمایشگاه پیشرفته زلزله گفت: آزمایشگاه پیشرفته زلزله جز ۱۲ آزمایش بزرگ مهندسی زلزله در دنیاست به طوری که در کشورهای چین و اروپا چنین آزمایشگاهی وجود ندارد.

مدیر آزمایشگاه‌های پیشرفته زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی افزود: انجام این تست در کشور صرفه جویی ارزی بالایی دارد به طوری که برای انجام آن در کشورهای آمریکایی و اروپایی لازم است ۲۵۰ هزار دلار هزینه شود که خوشبختانه ما با کمتر از یک دهم این میزان، آن را امروز انجام می‌دهیم.

وی گفت: این آزمایشگاه در غرب آسیا و خاورمیانه جزو اولین آزمایشگاه‌هایی است که در سال گذشته توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله به بهره برداری رسیده است.

بسطامی با بیان اینکه تمام تجهیزات ساخت این تست و آزمایشگاه حاصل تلاش محققان داخلی بوده است، گفت: این آزمایشگاه متشکل از قوی‌ترین متخصصان پژوهشگاه زلزله است.

به گفته وی، در این آزمایشگاه «دیوار عکس العمل» و کف ضخیم آن بر اساس ویژگی‌های فنی ساخته شده که مسئول آزمایشگاه‌های فنی و کاربردی است.

مدیر آزمایشگاه‌های پیشرفته زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی تأکید کرد: این آزمایشگاه بر اساس آخرین استانداردهای ژاپن، آمریکا و اروپا ساخته شده است.

بسطامی در خصوص استاندارد بودن خدمات آزمایشگاه گفت: این آزمایشگاه بر اساس استانداردهایی آزمایش‌ها را انجام می‌دهد و نتایج هر آزمایشی به مجامع بین المللی ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به انجام تست‌ها در آزمایشگاه پیشرفته زلزله گفت: این تست در نوع اتصال با صفحات کناری از طریق صفحات به ستون‌های سازه متصل می‌شود که یک اتصال خاص و جدید را فراهم می‌کند و بر اساس آن آزمایش‌ها صورت می‌گیرد.

کد N2175503