در دادگاه "جعبه سیاه پرونده بابک زنجانی" چه گذشت؟

دادگاه جعبه سیاه بابک زنجانی,جعبه سیاه بانک زنجانی,زیباحالت

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت‌منفرد در شعبه ۱۵ دادسرای انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. زیباحالت از همدستان بابک زنجانی است که پس از فرار از مالزی به جمهوری دومینیکن توسط پلیس بین‌الملل به ایران مسترد شد.

سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات همدست بابک زنجانی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در ابتدای جلسه قاضی صلواتی گفت: در دو جلسه گذشته کیفر خواست ۹۸ صفحه‌ای توسط نماینده دادستان قرائت شده و پس از این رسیدگی به پرونده مفاسد اقتصادی بابک زنجانی به پایان رسیده و آقای زیباحالت‌منفرد متواری بوده که در کشور دومینیکا با تلاش شبانه‌روزی سربازان گمنام امام زمان و همکاری پلیس اینترپل دستگیر شده است.
صلواتی افزود: متهم سفیر دومینیکا در کشور مالزی بوده که مطابق مقررات این کشور مقام پادشاهی داشته است. در ضمن زیباحالت مدیریت شرکت‌های نفتی متهم بابک زنجانی را برعهده داشته است.
قاضی صلواتی در ادامه از نماینده حقوقی شرکت نفت خواست توضیحات خود را ارائه کند.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت در ادامه جلسه گفت: شکایت شرکت ملی نفت در تاریخ ۱۳۹۴.۱۰.۱ به دادگاه ارائه شده است و کلیه مدارک مبنی بر اتهامات متهمان ارائه شده است، لذا پس از مشخص شدن نقش علیرضا زیبا حالت منفرد در راستای فرآیند مجرمانه اقدامات بابک زنجانی و سایر شرکا، وکلای شرکت HK در تاریخ ۹۴.۱۰.۱۲ شکایت لازم را دایر بر کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع و خیانت در امانت به مرجع قضائی تقدیم کردند.
وی افزود: از دیگر اتهامات این فرد که نسبت به آن شکایت شده است، جرم جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK است که این اقدام از سوی متهم محرز است. شرکت مالزیایی با مالکیت آقای فلاح هروی و آقای زنجانی در منطقه لاوان مالزی ثبت شده بود و این افراد با شرکت HK وابسته به شرکت ملی نفت در سال ۹۱ در خصوص خرید و فروش ۳ محصول بر پایه نفت به انعقاد ۱۱ قرارداد اقدام می‌کنند.
نماینده حقوقی شرکت نفت گفت: آقای منفرد از عملیات‌های مجرمانه آقای زنجانی اطلاع و به آن علم داشته است به طوری که این متهم در اظهارات خود گفته است که شرکت SCT یک شرکت صوری بوده است که در مالزی ثبت شده که برای اقدامات کلاهبردارانه از نام این شرکت استفاده می‌شده است.
وی گفت: در راستای جابجایی حواله‌ها اقدام به ثبت چند شرکت صوری در مالزی کرده بودیم. این متهم بابت جابجایی هر حواله ۶۵ یورو از شرکت ملی نفت دریافت می‌کرده است، همچنین آقای هروی در اقاریر خود گفته است که ۹۰ درصد منابع آقای زنجانی که حواله می‌شد از حساب آقای منفرد می‌رفته است، چون وی در هیأت حسابرسی بانک FIIB عضو بوده است.
نماینده حقوقی شرکت نفت اظهار کرد: همچنین شرکت ایزو توسط آقای منفرد تأسیس شده و از طریق این شرکت اقدام به واسطه‌گری بین بانک‌های مختلف می‌کرده است و بنا بر اظهارات مهدی شمس این متهم نقش اساسی در تعیین محل و میزان ذخیره‌سازی محصولات نفتی داشته است و در این راستا حدود ۶۰ الی ۷۰ میلیون دلار توانسته است پول کسب کند.
وی خاطرنشان کرد: در راستای انجام اقدامات بزه‌کارانه در جهت نشان دادن کسری در محموله‌های نفتی، این متهم اقدام به اضافه کردن آب به میعانات نفتی کرده است همچنین این متهم یک نفتکش را خریداری کرده که با نام نخست وزیر دومینیکا در حال حاضر و تحت پرچم این کشور در حال فعالیت است.
مدیر حقوقی شرکت ملی نفت افزود: اقدامات این متهم در بردن اموال شرکت ملی نفت از طریق کلاهبرداری به روش تأسیس شرکت‌های کاغذی، همکاری و فعالیت با بابک زنجانی و اقدام به جعل و استفاده از سند مجعول در سربرگ شرکت HK، اخذ پورسانت‌های کلان و نیز تحصیل مال نامشروع محرز بوده است و درخواست رسیدگی و مجازات متهم را دارم.
وی افزود: همچنین پرداخت اصل کلیه محصولات، پرداخت کلیه پورسانت‌ها و خسارات وارده از هر حیث و ضبط کلیه اموال این متهم را دارم.
نماینده حقوقی شرکت نفت افزود: با توجه به اینکه شکایت جعل و استفاده از سند مجعول این متهم هنوز تعیین تکلیف نگردیده لذا درخواست دریافت ضرر و زیان ناشی از وقوع جرم را تا پایان دادرسی خواستارم.
در ادامه این جلسه قاضی صلواتی از متهم زیبا حالت منفرد خواست تا در جایگاه قرار گیرد و خود را معرفی کند.
متهم زیبا حالت منفرد با حضور در جایگاه گفت: علیرضا زیبا حالت منفرد متولد ۱۳۵۲ دارای حداقل تحصیلات سیکل مقیم مالزی و دومینیکا، متأهل و فاقد سابقه کیفری منجر به صدور حکم هستم.
قاضی صلواتی ضمن تفهیم اتهام به متهم گفت: اتهامات جنابعالی دایر بر مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور همراه با مفسده اقتصادی محکوم به اعدام، مشارکت در کلاهبرداری از شرکت HK و پولشویی به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو است، دفاعیات خود را بیان کنید.

سال ۸۹ در سفر به ایران با بابک زنجانی آشنا شدم
متهم منفرد با اشاره به نحوه آشنایی خود با بابک زنجانی گفت: در سال ۸۴ جهت تحصیل فرزندانم به مالزی مهاجرت کردیم و فعالیت اقتصادی خود را رفته رفته در ایران قطع و به مالزی منتقل کردم که به جهت فعالیت در کار دکوراسیون توانستم به خانه‌های آن‌ها بروم و با شخصیت‌ها و مقام‌های مالزی ارتباط برقرار کنم.
وی افزود: در سال ۸۹ در سفری که مشاور عالی نخست وزیر مالزی به ایران داشت همراه وی بودم که طی این سفر هم به کیش رفتیم و در آنجا توسط یکی از دوستان با آقای بابک زنجانی آشنا شدم. ایشان در طی آن سفر که میهمان وی بودیم به من گفتند که نیاز به مجوز تأسیس صرافی در مالزی دارم.

زنجانی با خرید مجوز بانکی در گرجستان و کردستان عراق مشکل سابقه بانکی خود را حل کرد
زیباحالت منفرد افزود: در آن مقطع اینجانب هیچ اطلاعات دقیقی از سیستم بانکی چه در داخل ایران و چه در خارج آن نداشتم، اما آقای زنجانی از ما قول همکاری گرفت پس از بازگشت به مالزی پیشنهاد خریداری بانک سرمایه‌گذاری اسلامی با نام FIIB را که در منطقه لاوان بود و هیچگونه فعالیتی نداشت را ارائه کردم و بلافاصله اسناد را برای زنجانی فرستادم که با استقبال او مواجه شدم.
وی ادامه داد: پیش از این آقای زنجانی توسط وکلای ایرانی خود که در مالزی داشتند، برای اخذ مجوز بانک اقدام کرده بودند و یک شرکت آی‌وان تو آی‌وان تأسیس کردند تا حواله‌جات را از طریق بانک CIM جابجا کنند. ایشان با توجه به خرید مجوز بانکی در گرجستان و یک مؤسسه مالی در کردستان عراق مشکل سابقه بانکی خود را حل نموده و پس از آن مشکل اقامت مطرح بود که این مشکل نیز با اخذ اقامت دبی توسط آقای زنجانی حل شد.

۶۰۰ میلیون تومان به عنوان دستمزدم به زنجانی اعلام کردم
این متهم گفت: بعد از گذشت ۴ ماه از نقل و انتقال، مجوز به آقای بابک زنجانی منتقل و دفتر نیز مستقر شد، اما صحبتی بابت دستمزد اینجانب نکردند که از طریق آقای زنجانی معادل ۶۰۰ میلیون تومان را در آن زمان به عنوان دستمزد خود اعلام کردم که در تهران دریافت کنم که ۱۵۰ میلیون تومان به عنوان حق معرفی پرداخت شد و آقای زنجانی این بانک را همراه با دفتر در اختیار وکلای ایرانی خود قرار دادند و من اصلاً در شعبه بانک آقای زنجانی حضور نداشتم، اما ارتباط من روز به روز با ایشان بیشتر شد و مشکل از جایی شروع شد که مشخص شد حتی با داشتن بانک در خارج امکان انتقال حواله‌جات وجود ندارد.
سومین جلسه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیبا حالت منفرد دقایقی پیش پایان یافت و جلسه بعدی روز چهارشنبه ۱۰ صبح خواهد بود.

ایلنا
کد N2173778