حسینی‌شاهرودی در گفتگو با مهر:

لزوم ایجاد یک سامانه‌ برای توزیع کالای اساسی/مدیریت دولت ضعیف است

سیدحسن حسینی شاهرودی, کمیسیون اقتصادی مجلس, کالاهای اساسی

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید سامانه‌ای برای توزیع کالاهای اساسی ایجاد شود تا مطمئن شویم که کالاهای اساسی به جامعه هدف رسیده است.

سید حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به نارضایتی از دولت به علت عملکرد نامطلوب در تخصیص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی، اظهار داشت: مجلس در بودجه سال ۹۸ این تکلیف را بر عهده دولت گذاشته است که ۱۴ میلیارد دلار را برای تأمین کالاهای اساسی هزینه کند اما در این میان باید فرآیند ثبت سفارش، تأمین و تخصیص ارز، انتقال به داخل کشور و همچنین توزیع آن به مصرف‌کننده کاملاً روشن و شفاف باشد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است سامانه‌ای برای این منظور ایجاد شود تا ما مطمئن شویم که کالاهای اساسی به جامعه هدف رسیده است، ادامه داد: مجلس شورای اسلامی در واقع یارانه کلانی را معادل فروش نفت یک ساله کشور، در اختیار دولت قرار داده است که دولت یا باید مکانیزمی را برای استفاده از ارز ترجیحی تعریف کند یا آنکه معادل ریالی و مابه‌التفاوت کالاها را به نرخ ارز نیمایی در اختیار اقشار هدف به صورت نقدی قرار دهد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه دولت باید هر چه سریع‌تر موضوع ارائه کالاهای اساسی را تعیین تکلیف کند تا همانند سال گذشته مردم دچار مشکل نشوند، تصریح کرد: مجلس دو راهکار مذکور را برای تخصیص ۱۴ میلیارد دلار جهت تأمین کالاهای اساسی از سوی دولت در نظر گرفته است که دولت تا به امروز در راهکار اولیه توفیقی نداشته است.

حسینی شاهرودی افزود: در واقع دولت تا به امروز در ایجاد انسجام کامل و لازم بین تمام دستگاه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت معدن و تجارت، بانک مرکزی، گمرکات، دستگاه‌های توزیع کننده، اتحادیه‌های صنفی و دستگاه‌های نظارتی برای تخصیص کالاهای اساسی موفق نبوده است.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های مذکور برای کارآمدی در این مسئله نیاز به یک دستگاه بالادستی دارند تا آنان را منسجم کند، گفت: در این شرایط هیچ کدام از دستگاه‌ها انگیزه ندارند که فرآیند توزیع کالا را نظم دهند و آن را کنترل کنند در حالی که باید سامانه جامعی را ایجاد کرده و نحوه توزیع کالاهای اساسی را مدیریت کنند.

کد N2172486