روسیه: محاسبات آمریکا درباره ایران ساده لوحانه است

سیاسی, روسیه, ایران, آمریکا

مسکو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای این کشور اعلام کرد که ما نمی دانیم تشدید تنش میان تهران و واشنگتن به کجا خواهد کشید اما می دانیم سیاست فشار حداکثری واشنگتن نتیجه بخش نیست و محاسبات واشنگتن در این زمینه ساده لوحانه است.

به گزارش ایرنا، سرگئی ریابکوف روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری دولتی تاس، در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا به دنبال درگیری با ایران است، این مطلب را بیان کرد و افزود: برای ما معلوم نیست که آیا واقعا واشنگتن امیدوار است که سیاست فشار حداکثری در نهایت منجر به آن شود که ایران نه فقط برای مذاکرات بلکه برای پذیرش خواسته های این کشور آماده باشد؛ من معتقدم که این محاسبه ساده لوحانه است.
وی در واکنش به این پرسش که آیا ایران محور اصلی گفت وگوهای مقامات روسیه و آمریکا در سوچی بود نیز گفت: من با این دیدگاه که ایران موضوع اصلی در مذاکرات سوچی بود موافق نیستم اما این موضوع مورد بحث قرار گرفت و بدیهی است این رویدادها نگرانی ما را برانگیخته است.
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه دیدار و گفت وگو کرد.
دیپلمات بلند پایه روس اظهار داشت: ما همچنان پس از دیدار با پمپئو نمی توانیم تصور کنیم که آمریکا استراتژی سنجیده ای برای بهبود وضعیت داشته باشد.
وی ادامه داد: وضعیت کنونی هدفمندانه از سوی آمریکا ایجاد شده است چرا که یک سال پیش آمریکا از برجام خارج شد و در پی آن به تشدید تحریم ها علیه ایران پرداخت.

**احتمال افزایش مناقشه بیشتر شده است
ریابکوف در ادامه سخنان خود گفت: ما می دانیم که احتمال تشدید بیشتر رویارویی بین ایران و آمریکا و ریسک آغاز مناقشه مسلحانه با ادامه اقدامات آمریکا وجود دارد.
مقام روس افزود: روسای ما (پوتین و لاوروف) وزیر خارجه آمریکا را از چنین سناریویی و سوق دادن خاورمیانه به سوی یک بحران بزرگ برحذر داشتند.
وی خاطرنشان کرد: به او (پمپئو) نشان دادیم که همانند بسیاری موارد از جمله مساله کره شمالی، نباید همه سیاست خود را به ضربه زدن به طرف مقابل معطوف کرد و برای رفع مسائل نیاز به مشوق هم وجود دارد؛ امیدواریم که پمپئو این پیام دقیق مسکو را درک کرده باشد.

**موضوع کنترل تسلیحات محور مذاکرات بود
ریابکوف خاطرنشان کرد: به اعتقاد من بحث اصلی میان روسیه و آمریکا در دیدار اخیر با پمپئو، کنترل تسلیحات و عدم انتشار سلاح های هسته ای، بحران در این سیستم و دورنمای روابط دوجانبه بین مسکو واشنگتن بود.
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: در این عرصه پیشرفت معینی وجود دارد اما بدیهی است که همچنان کافی نیست.
وی افزود: ما پس از دیدار وزیر خارجه آمریکا تلاش خواهیم کرد که زمینه ای بوجود بیاوریم که مذاکرات برای ثبات راهبردی میان روسیه و آمریکا از سر گرفته شود.

**سخن گفتن از بهبود روابط زود است
ریابکوف خاطرنشان کرد: سخن گفتن از ترمیم و بهبودی روابط روسیه و آمریکا زود است زیرا که طرف آمریکایی بیشتر از انجام اقدامات مشخص، حرف می زند.
وی افزود: اما ما همواره می گوییم و تکرار می کنیم که باتوجه به مجموعه عوامل ازجمله نبود اعتماد بین مسکو و واشنگتن، فقط با اعمال می توان قضاوت کرد.
معاون وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی درک می کند که وضعیت در روابط دو کشور آن گونه که در سال های اخیر بوجود آمده از جمله از دیدگاه اولویت های سیاست خارجی آمریکا غیرقابل قبول است.
وی افزود: روسیه هرچند که در اسناد دکترین های آمریکا کشور متخاصم معرفی شده اما بخش جدایی ناپذیر حیات بین المللی است.
ریابکوف تصریح کرد: به همین دلیل غیرقابل جایگزین بودن گفت وگو در روابط روسیه و آمریکا یک هدف تلقی می شود.

**شمار مخالفان روابط روسیه و آمریکا زیاد است
ریابکوف با بیان اینکه ما به مواضع همه سیاستمداران آمریکایی توجه داریم، افزود: بدیهی است که به این نکته توجه داریم که رئیس جمهوری آمریکا سیاست این کشور را تعیین می کند و خط مشی را مشخص و دستورالعمل ها را صادر می کند.
وی افزود: با این حال من نمی خواهم که تصورپردازی کنم زیرا که واقعا تعداد مخالفان و افرادی که می خواهد این دستاوردها برباد برود، زیاد است؛ بویژه در بین قانونگذاران آمریکا، چنین سیاستمدارانی زیاد هستند.

**اختلافات در کنترل تسلیحات همچنان باقی مانده است
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: اختلافات و مسائل در عرصه کنترل تسلیحات بین روسیه و آمریکا حفظ شده است.
وی افزود: من فکر نمی کنم که زمینه ای برای ارزیابی های خوش بینانه وجود داشته باشد، یا اینکه ارزیابی ها خوش بینانه تر از گذشته باشد، اما این را می دانیم که زمان در حال حرکت است و مساله تمدید پیمان استارت-2 (پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی) هر روز پیچیده تر می شود.
کد N2170136