احتمال کاهش بیماری‌های قلبی با مصرف مکمل آرتروز

علمی آموزشی,آرتروز,گلوکزامین,سکته مغزی

تهران- ایرنا - مطالعات اخیر محققان دانشگاه تولین در آمریکا نشان می‌دهد مصرف گلوکزامین که یکی از شایع‌ترین داروی‌های مکمل بیماران مبتلا به آرتروز است، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را 15 درصد کاهش می‌دهد.

سالهاست که مکمل گلوکزامین برای کاهش درد مفاصل مبتلایان به آرتروز تجویز می‌شود. محققان با بررسی بیش از 466 هزار نفر دریافتند استفاده از گلوکزامین، احتمال بروز بیماری‌های قلبی را 15 درصد کاهش می‌دهد. همچنین اثر این مکمل بر میزان کاهش مرگ و میر ناشی از سکته مغزی، بیماری های مربوط به عروق کرونر و بیماری های قلبی نیز 9 تا 22 درصد است. گلوکزامین یک آمینو قند و یک ترکیب طبیعی است که در غضروف‌ها وجود دارد. این ماده معمولا در رژیم غذایی وجود ندارد و از طریق مکمل در اختیار بدن قرار می‌گیرد. مطالعات جدید نشان می‌دهد این مکمل به دلیل خاصیت ضد التهابی در کاهش بیماری‌های قلبی نقش دارد.
این مطالعه رابطه علت و معلولی بین مصرف این مکمل و کاهش بیماری‌های قلبی را نشان نمی‌دهد و فقط تایید می کند که این دارو در کاهش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی نقش دارد.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیماری‌های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شوند.
فشار خون، قند خون و کلسترول بالا، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف ناکافی میوه و سبزیجات، از مهمترین عوامل خطر این عارضه هستند. بر اساس گزارش WHO، حدود 80 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی با اتخاذ شیوه سالم زندگی و فعالیت بدنی قابل اجتنابند.
نتایج این مطالعه در نشریه BMJ منتشر شده است.
علمی**9259**1601**
کد N2170004