نصب سریع ترین ابر رایانه جهان در دو قاره

علمي آموزشي,ابررايانه,قاره

تهران- ایرنا- یک گروه بین المللی از پژوهشگران در حال ساخت یک جفت ابر رایانه هستند که سریع ترین ابر رایانه جهان محسوب می شود و قرار است در دو قاره استرالیا و آفریقای جنوبی نصب شود.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی لایو ساینس، طراحی مهندسی یکی از دو ابررایانه که «پردازنده داده‌های علمی» (SDP ) خوانده می شود، به اتمام رسیده است.
این دو ابررایانه با هم، حجم زیادی از داده‌های جمع آوری شده توسط شبکه ای از تلسکوپ ‌های رادیویی در پرت واقع در استرالیا و کیپ تاون واقع در آفریقای جنوبی را ضبط می کنند. این اقدام به افزایش دانش بشر در حوزه ستاره شناسی منجر می‌شود.
بر اساس این گزارش، یک گروه بین المللی از محققان طی یک همکاری پنج ساله سخت افزار، نرم افزار و الگوریتم مورد استفاده در این ابررایانه را تولید کرده اند.
زمانی که ساخت این پردازشگرها به اتمام برسد، یکی از آنها در «پرت» واقع در استرالیا و دیگری در «کیپ تاون» نصب می شوند؛ این پردازشگرها 600 پتابایت داده (هر پتابایت برابر با یک میلیون گیگابایت است) ضبط می کند که این میزان برای پر کردن بیش از یک میلیون لپ تاپ کافی است.
محققان تخمین می زنند که سرعت انجام محاسبه توسط این ابررایانه 250 پتافلاپ در ثانیه باشد که آن را 25 درصد سریع تر از ابر رایانه Summit می سازد که اکنون سریع ترین ابر رایانه جهان محسوب می شود. ابررایانه Summit توسط شرکت IBM در آمریکا ساخته شده است.
علمی**2038**1485
کد N2168408