یا تصویب مجلس؛

هزار ایستگاه جدید به شبکه های شتاب نگاری زلزله اضافه می‌شود

کمیسیون عمران مجلس, زلزله, مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مقرر کردند حداقل هزار ایستگاه جدید به شبکه‌های شتاب نگاری کشور و ۴۰۰ دستگاه به شبکه لرزه نگاری و پیش نشانگرهای زلزله اضافه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح جز ۱ بند پ ماده ۶۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

بر اساس ماده واحده این طرح مقرر شد، به شبکه‌های ایستگاه‌های شتاب نگاری کشور در طی برنامه ششم توسعه، ضمن نوسازی دستگاه‌های موجود، حداقل هزار ایستگاه جدید اضافه می‌شود، شبکه لرزه نگاری و پیش نشانگرهای زلزله نیز به حداقل چهارصد دستگاه افزایش می‌یابد.

اولویت در توسعه این شبکه‌ها با مناطق زلزله خیز با خطر نسبی بالا و همچنین پهنه‌های جمعیتی با تراکم بالاست، مدیریت یکپارچه و متمرکز شبکه شتاب نگاری توسط وزارت راه و شهرسازی انجام می‌شود، در ضمن ظرفیت شبکه شتاب نگاری باید در قطع و وصل شریان‌های حیاتی (گاز و برق) در هنگام بروز زلزله به کار گرفته شود.

نمایندگان همچنین وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند تا پایان برنامه ششم، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت پهنه و حریم گسل‌های شهری را مطالعه و شناسایی کند، همچنین در این شهرها و در نقشه‌های طرح تلفیقی بر اساس مطالعات پهنه بندی لرزه‌ای و پهنه و حریم گسل‌ها و محل احداث ساختمان‌های با ارتفاع و طبقات مختلف لحاظ می‌شود.

این طرح با ۱۵۲ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از ۱۹۷ نماینده حاضر تصویب شد.

کد N2167052