آفتاب

کواکبیان: آمریکا نمی تواند مردم ایران را وادار به تسلیم کند

کواکبیان: آمریکا نمی تواند مردم ایران را وادار به تسلیم کند

تهران-ایرنا-نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: به مثلث نابخرد ترامپ، پمپئو و بولتون می گویم شما با ایجاد رعب و وحشت نمی توانید مردم مقاوم ایران را که در طول چهل سال آبدیده تر شده اند، وادار به تسلیم کنید.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، مصطفی کواکبیان در نطق میان دستور جلسه علنی امروز-یکشنبه- مجلس شورای اسلامی خود به مسائلی در حوزه خارجی اشاره کرد و گفت: ملت صلح دوست ایران هرگز به دنبال جنگ نیست اما به هر گونه تجاوز بیگانگان پاسخ پشیمان کننده ای خواهد داد، البته شما هم دروغ می گویید؛ به دنبال مذاکره هم نیستید بلکه کمپین انتخاباتی راه انداخته اید زیرا که اگر به دنبال مذاکره بودید از برجام خارج نمی شدید و تحریم های ظالمانه علیه ایران برقرار نمی کردید، سپاه پاسداران ما را تروریست اعلام نمی کردید و معافیت تحریم نفتی ایران را لغو نمی کردید؛ حتی اخیرا آهن و آلومینیوم و امثال آن را در لیست تحریم ها قرار نمی دادید.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در شرایط کنونی هیچ گونه مذاکره ای نداریم، اما در وضعیت مناسب و به صورت مشروط و بازگشت آمریکا به عهدنامه بین المللی برجام، اصل مذاکره را رد نمی کنیم؛ همین امروز هم 9 میلیون نفر در آمریکا، طوماری علیه امضا کرده اند و درون آمریکا نیز مخالفان جدی علیه سیاست های ترامپ وجود دارد و ما می توانیم دیپلماسی را در این زمینه فعال کنیم.
وی خطاب به اروپایی ها نیز گفت: تصمیم شورای عالی امنیت ملی یک تصمیم حداقلی است و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، بدعهدی های شما را فراموش نمی کنند؛ اگر در زمینه تبادل اقتصادی و تحریم های نفتی اقدام جدی نکنید حتما پاسخ قاطعانه تری به شما خواهیم داد.
وی سپس با اشاره به مسائل داخلی گفت: بارها گفته ام و باز هم تکرار می کنم که اقتدار نظامی و دیپلماسی ما در جهان منوط به رضایت اکثریت مردم ایران است، ما قرار نیست به هیات حاکمه آمریکا کرنش کنیم؛ بیاییم همگی در مقابل خواسته های مردم به وی‍ژه خواسته های معیشتی آنها کرنش کنیم.
این نماینده مجلس با بیان نکاتی درباره قوای سه گانه اظهار داشت: در ارتباط با قوه مقننه؛ وضعیتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با مصوبات مجلس و از جمله مصوبه آخر ما درباره استانی شدن انتخابات پیش گرفته است، تفسیر آنها از قانون اساسی است؛ در شرایط مناسب بحث جمهوریت سوم و بازنگری در قانون اساسی را مطرح خواهیم کرد.
وی خطاب به نمایندگان گفت: زمانی خط قرمز ما قانون اساسی و شریعت بود، امروزه مصوبات شورای عالی فضای مجازی، مصوبات شورای عالی فرهنگی ، مصوبات روسای سه قوه در بحث اقتصادی و سیاست های کلی و غیره؛ به ما بگویید مجلس چه خاصیتی دارد که در راس امور باشد؛ اگر حرمت امام زاده را رعایت نکنیم حتما علیه ما جوسازی می شود، تک تک نمایندگان باید مراقب اقدامات خود باشند.
وی ادامه داد: تعجب می کنم کسانی که به طرح استانی شدن انتخابات رای دادند و مخالف بودند؛ چرا بعد از مصوبه مجلس؛ مخالفت خود را اعلام می کنند.
کواکبیان خطاب به رییس جمهوری و قوه مجریه نیز گفت:‌ مردم ما مردم بسیار خوبی هستند، 24 میلیون به شما رای دادند و از شما می خواهند تلاش بیشتری برای مطالبات آنها و خواسته هایی که شما در انتخابات مطرح کردید به عمل آورید، فقط بحث اقتصادی نیست، بحث سیاسی است؛ مباحثی که شما در ارتباط با رفع حصر و امثال آن مطرح کردید؛ شورای عالی امنیت ملی در این زمینه چه اقدامی انجام داده است.
وی در ادامه به ضرورت هماهنگی تیم اقتصادی دولت خطاب به رییس جمهوری و گفت: مردم به هر شکلی تحمل می کنند اما نمی توانند ببینند که در کابینه ناهماهنگی وجود دارد،از شما می خواهم این هماهنگی را انجام دهید.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوزه نشر و مطبوعات وضعیت بسیار ناگواری دارد؛ ما مطبوعاتی ها فرصت می دهیم اگر حل نکردید مجبور خواهیم بود در این شرایط سخت، ناخواسته مطبوعات خود را خود به خودتعطیل شویم.
وی خطاب به رییس قوه قضاییه گفت: انتظار داریم که اقدامات و خط مشی شما با آقای آملی لاریجانی تفاوت داشته باشد، باید بارقه امید ایجاد کنید؛ برخوردهای دوگانه با مطبوعات ما را ناامید می کند.
**سیام**3050**9121
کد N2166165

وبگردی