'جراحی برجامی' ایران اقدامی 'هوشمندانه' از نگاه کارشناسان خارجی

برجام,خروج آمریکا از برجام,خروج از برجام,توافق هسته ای ایران,توافق هسته ای,سالگرد خروج آمریکا از برجام,پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام,اقدامات متقابل در برابر خروج امریکا از برجام

بسیاری از کارشناسان خارجی اقدام ایران در کاهش برخی تعهدات در برجام را که رئیس جمهور از آن با عنوان 'جراحی برجام' یاد کرد ، اقدامی هوشمندانه توصیف کردند که اروپایی ها را با انتخابی مهم رو به رو ساخته است.

به گزارش ایرنا، اعلام تصمیم مهم جمهوری اسلامی ایران برای کاهش اجرای برخی تعهدات خود مطابق برجام از جمله توقف فروش مازاد ذخایر آب سنگین و اورانیوم غنی شده ، بحث های بسیاری را در محافل کارشناسی در جهان در پی داشت و بسیاری از کارشناسان به اظهارنظر و تحلیل این موضوع پرداختند.
** عضو شورای اروپایی روابط خارجی : رهبران اروپایی باید احساس خطر کنند
'الی گرانمایه' عضو ارشد 'شورای اروپایی روابط خارجی' با اشاره به تصمیمات جمهوری اسلامی ایران درباره عدم رعایت محدوده مربوط به ذخایر آب سنگین و اورانیوم کم غنی شده و همچنین مهلت 60 روزه به اروپا برای تامین خواسته های نفتی و بانکی ایران و در غیر این صورت آغاز مرحله بعدی کاهش تعهدات ایران ، نوشت: هر چند سه کشور اروپایی طرف برجام از این موضع ایران سرخورده خواهند شد اما قابل تصور نیست که این اقدام ایران را نقض جدی برجام تلقی کنند بخصوص که آمریکا هفته گذشته معافیت های مربوط به همکاری هسته ای را لغو کرد که این مساله توانایی ایران برای پایبندی به محدودیت های مذکور را مخدوش می کند.
این کارشناس شورای اروپایی روابط خارجی افزود:ایران هنوز اقدامات شدیدی برای محدود کردن دسترسی های بازرسان آژانس یا افزایش تحقیقات و توسعه در زمینه سانتریفیوژهای پیشرفته (خط قرمز احتمالی برای سه کشور اروپایی) انجام نداده است. اما درصورت تداوم وضعیت کنونی ایران ممکن است در مراحل بعدی این اقدامات را انجام دهد.
گرانمایه در خصوص علت این اقدام ایران در مقطع فعلی نوشت: پس از سالها اجرای ناقص برجام ، ایران محاسبه کرده که این رویکرد مرحله ای می تواند به اروپا و چین برای ارائه نتایج مشخص اقتصادی فشار وارد آورد و همچنین قدرت چانه زنی ایران را برای بازگشت احتمالی آمریکا به برجام در آینده افزایش دهد.
وی افزود: تغییر موضع ایران از صبر راهبردی به اقدام راهبردی مطابق با سیاست داخلی و این برداشت است که آمریکا ، اروپا و چین اعتقاد دارند که می توانند امنیت کامل داشته باشند در حالی که ایران در جبهه های مختلف تحت فشار باشد.
گرانمایه در پایان تاکید کرد: فراتر از مسیر مربوط به برجام ، اروپایی ها باید درباره اظهارات روحانی درباره کاهش بالقوه امنیت در ارتباط با مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مدیریت امواج پناهجویان زنگ خطر را احساس کنند زیرا این مسائل تاثیر مستقیم بر اروپایی ها دارد.
* کارشناس روس: پاسخ ایران بسیار هوشمندانه بود
'آندری باکلیتسکی' (Andrey Baklitskiy) کارشناس روس مسائل هسته ای نیز ابراز عقیده کرد: پاسخ ایران بسیار آرام و بسیار هوشمندانه بود . ایران محدودیت بر آب سنگین و ذخایر اورانیوم کم غنی شده را برداشت (امری که با پایان معافیت تحریمی آمریکا عملا آغاز شده بود). ایران در عین حال در میزان نظارت و بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی تغییری ایجاد نکرد و همچنین از رایزنی های بیشتر با گروه 1+4 استقبال کرد.
این کارشناس روس افزود: ایران به شرکای برجامی 60 روز فرصت داد تا راهکارهای عملی در خصوص روابط تجاری و بانکی ارائه دهند و درغیر این صورت ایران محدودیت بر سطح غنی سازی را برخواهد داشت که این مساله بسیار مهمی است و همچنین در خصوص رآکتور اراک نیز به شرایط قبلی باز خواهد گشت.
** تاکید برخی کارشناسان و خبرنگاران بر 'تهدیدهای نامتقارن' ایران
لورنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در اروپا نیز بر 'تهدیدهای نامتقارن' برای اروپا در موضع جدید ایران اشاره کرد و نوشت: روحانی با هشدار آشکار درباره پایان دادن به تلاش ها در زمینه پایان تلاش ها برای توقف عبور مهاجران و مواد مخدر به سمت اروپا بطور غیرمستقیم به سه میلیون افغان ساکن در ایران اشاره کرده است.
در همین ارتباط همچنین آرین طباطبایی کارشناس موسسه 'رند' نیز خاطرنشان کرد: تهدیدهای نامتقارن بطور مشابه در جنگ و دیپلماسی برای ایران شیوه مرسومی است. این بخش مهمی از پیام امروز ایران بود. روحانی این مسائل غیرهسته ای را مطرح کرد تا به اروپایی ها یادآوری کند که هزینه ها برای اروپا بسیار فراتر از برجام است .
این کارشناس موسسه 'رند' خاطرنشان کرد: ایران با اعلامیه امروز خود تلاش کرده تا با نشان دادن قدرت شرایط در برجام را به توازن در آورد و همچنین علاوه بر اروپایی ها به مخاطبان داخلی که خواستار توقف انفعال در برابر فشارهای آمریکا هستند پیام بدهد.
** کارشناس اندیشکده انگلیسی: اقدام ایران عکس العملی هر چند با تاخیر به اعمال ترامپ است
'لسلی وینجاموری' (Leslie Vinjamuri) رئیس بخش برنامه آمریکا در اندیشکده 'چتم هاوس' لندن تاکید کرد: سیاست با فیزیک متفاوت است اما در عین حال هر عملی عکس العملی دارد حتی اگر با تاخیر باشد. در حالی که ایران کاهش تعهدات خود را اعلام کرد ، پیامدهای تصمیم ترامپ برای خارج شدن از برجام در حال پدیدار شدن است . این مساله همچنین فشار بیشتری بر روابط فرا آتلانتیک وارد خواهد کرد.
وی افزود : ایران یک انتخاب ظاهرا ناممکن پیش روی اروپا قرار داده است. 60 روز برای انتخاب اینکه کدام طرف را خواهد گرفت.یا از خروج آمریکا از برجام حمایت کند یا وارد تعاملها و معاملات نفتی وبانکی با ایران شود. اگر اروپا انتخاب اول را در پیش بگیرد ، ایران هیچ محدودیتی بر غنی سازی اورانیوم نخواهد پذیرفت.
** خبرنگار بی بی سی: اروپا با آزمایشی بزرگ رو به رو است
'جیمز لاندال' خبرنگار دیپلماتیک شبکه جهانی 'بی بی سی' ، با اشاره به اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشت: این یک آزمایش بزرگ برای قدرت های اروپایی است: همکاری اقتصادی بیشتر با ایران یا تحریم به علت نقض برجام ؟
به گزارش ایرنا ، رییس جمهوری اسلامی ایران امروز از توقف فروش اورانیوم غنی سازی شده و آب سنگین برای مدت 60 روز خبر داد و گفت: اگر آنها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم ولی اگر در پایان 60 روز به نتیجه ای نرسیم دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.
روحانی تاکید کرد: راهی که ما امروز انتخاب کردیم، راه جنگ نیست، راه دیپلماسی است. من به عنوان کسی که به این مساله آشنایی دارم و به عنوان نماینده ملت ایران، به ملت ایران می گویم راه امروز ما راه درگیری و جنگ با دنیا نیست، باز هم راه دیپلماسی است. دیپلماسی با یک زبان جدید و با منطق جدید است. باز هم با قانون و منطق حرف می زنیم.
رییس شورای عالی امنیت ملی با یادآوری این که ما از برجام خارج نشدیم، گفت: برجام پابرجاست اما ما امروز آن روی سکه برجام را نشان می دهیم. برجام در بند ۲۶ و ۳۶ تصریح می کند که در صورت تخلف طرف مقابل، شما هم می‌توانید تعهدات خود را در هر سطحی کاهش دهید و ما امروز کاهش آن را اعلام می‌کنیم و نه خروج از برجام را. وی در توضیح اقدام ایران افزود: به زبان ساده تر ما احساس کردیم برجام نیاز به یک جراحی دارد و قرص‌های مسکن یک ساله کافی نبوده است. این جراحی برای نجات برجام است نه برای نابودی برجام.
کد N2163215