آفتاب

رحمانی فضلی:

دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به مردم، سخنگو داشته باشند

دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به مردم، سخنگو داشته باشند

وزیر کشور با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی در حوزه اقتصادی موظف‌ هستند تا یک سخنگو داشته باشند، گفت: سخنگوها باید اخبار دقیق را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی در بیست و دومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی ضمن تقدیر از عملکرد رسانه‌ها در پوشش اقدامات انجام شده در موضوع سیل، گفت: مرحله اول مقابله با سیل به خوبی انجام شد و در مرحله دوم بر اساس زمان بندی‌ها پیش می‌رویم، کالاهای مورد نیاز تأمین شده و کار را متوقف نکرده‌ایم اما باید در عرصه رسانه‌ای هم تلاش کنیم تا مخالفان و دشمنان کشور از موضوع سیل و بازسازی نتوانند سو استفاده نکنند، همچنین تلاش کنیم اطلاع رسانی دقیقی از اقدامات بازسازی و امیدآفرین در این مناطق انجام شود.

وزیر کشور با اشاره به تبلیغات و عملیات جنگ روانی دشمنان گفت: رسانه‌های خارجی در جهت اهداف و برنامه‌های دشمنان به منظور بی ثباتی و ناامن کردن فضای اقتصادی جامعه عمل می‌کنند و این فضاسازی‌ها در داخل کشور آثار روانی سوئی بر جا می‌گذارد که در صورت باور این تبلیغات کاذب از سوی مردم موجب تبعاتی در بازار داخل کشور خواهد شد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه مسیر آمریکا و اروپا در برابر با ایران هیچ تفاوتی ندارد و هر دو تلاش می‌کنند فشار بیشتری به ایران وارد کنند و مانع از پیشرفت کشورمان شوند، تصریح کرد: ما نمی‌توانیم منتظر بمانیم تا دیگران اقداماتی انجام دهد، چرا که مردم از ما به عنوان مسئولان این کشور توقع و انتظار دارند تا اقداماتی مؤثر در مقابله با فشارهای آمریکا انجام دهیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه کل کشور باید همگام با هم اقدام کنند، تاکید کرد: همه کشور یعنی نه تنها دولت و رسانه‌های آن بلکه تمام بخش‌های مختلف کشور باید در مسیر مقابله با دشمنان همراه شوند و در یک جهت به همدیگر کمک کنند و این امر تنها بر عهده دولت و نهادهای خاصی نیست بلکه تمام رسانه‌ها برای حفظ منافع کشور باید پای کار بیایند و هر اقدامی که از دستشان بر می‌آید در این مسیر انجام دهند.

وزیر کشور با بیان اینکه به هر حال هر اقدامی که در راستای بهبود شرایط کشور انجام شود از سوی دشمنان در جهت منافع و اهداف خودشان تعبیر و تفسیر خواهند شد، افزود: آنها در تلاشند با عملیات روانی آثار سوئی بر اقتصاد کشور داشته باشند و دستگاه‌های اجرایی کشور موظفند در این مسیر ضمن مراقبت و رصد مستمر نسبت به تمام شبهات و سوالات مطرح در جامعه را پاسخگو باشند.

وی با تأکید بر اینکه دولت باید از حقوق و منافع ملت دفاع کنند، گفت: باید ضمن اینکه با عزم، اراده و تصمیم خود مقابل اقدامات آمریکا بایستیم، در عین حال باید جلوی عملیات روانی و تبلیغات سو دشمنان را نیز بگیریم.

رحمانی فضلی در این جلسه ضمن تاکید بر اینکه دستگاه‌های متولی و مسئول در بخش‌های مختلف اقتصادی بایستی نسبت به جنگ روانی دشمن و مشکلات احتمالی پیش رو برنامه ریزی و آمادگی کامل داشته باشند، تاکید کرد: دستگاه‌ها باید از یکدیگر کمک بگیرند و همسو با هم بازار را آرام کرده و به مردم نشان دهند اقدامات لازم برای تعدیل قیمت‌ها انجام می‌شود.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور همچنین ضمن اشاره به اینکه این ستاد به منظور هماهنگی در زمینه اطلاع رسانی میان دستگاه‌ها در عرصه اقتصادی ایجاد شده است، گفت: وظیفه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی صرفاً اطلاع رسانی نیست، بلکه پیشگیری و آگاهی‌بخشی به موقع نیز از وظایف اصلی این ستاد است که به حمد الله این وظیفه به خوبی انجام شده و نتایج مثبتی نیز در جامعه داشته است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه کشور شرایط ویژه‌ای دارد، تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی، تعزیرات، قوه قضائیه و وزارت جهاد کشاورزی هر کدام در حوزه مسئولیت‌های خود باید بر روند توزیع، قیمت گذاری، وجود کالاهای مورد نیاز در بازار، نظارت دقیق داشته باشند و با این کار جو روانی بازار و افکار عمومی را آرام تر کنند.

به گزارش مهر، رحمانی فضلی وزیر کشور همچنین در حاشیه بیست و دومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه به بررسی آخرین وضعیت تنظیم بازار و قیمت‌ها، به خصوص کالاهایی که قیمتشان افزایش داشت و یا کالاهایی که موجودی شأن در بازار کاهش یافته بود، پرداخته شد.

وزیر کشور افزود: موضوعاتی همچون اجاره بها، مسکن، خودرو، شکر، ماکارونی و تن ماهی از جمله موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بررسی قرار دادیم.

وزیر کشور تصریح کرد: همه دستگاه‌ها متولی موظف شدند تا نسبت به کنترل نهایی تأمین مواد اساسی، کنترل قیمت‌ها و نظام توزیع اقدامات مؤثری را انجام دهند.

رحمانی فضلی بیان کرد: بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت معدن و تجارت در بحث شکر نظرات متفاوتی بود که
مقرر شد در خصوص فرایند توزیع شکر و اینکه آیا به درستی این محصول به دست مصرف کننده رسیده است یا خیر، بررسی‌های لازم انجام شود.

وی ضمن تقدیر از عملکرد خوب رسانه‌های کشور، گفت: اقتضای این ستاد، هماهنگی اطلاع رسانی است و همه رسانه‌ها باید در مسیر مقابله با عملیات روانی، پاسخگویی مناسب و اطلاع‌رسانی به موقع، دقیق و درست و تولید محتوای منطقی، عملی و اجرایی کاملاً واقع بینانه کار کنند.

وزیر کشور تصریح کرد: همه دستگاه‌های اجرایی در حوزه اقتصادی موظف شدند تا یک سخنگو داشته باشند، اسامی این سخنگوها در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته تا این ارتباط شکل گیرد و سخنگوها اخبار دقیق را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور از مردم خواست تا از مراجع اصلی، اخبار را دریافت کنند و گفت: این مراجع اصلی، دستگاه‌های اجرایی هستند و موظف شدند که به ویژه در حوزه اقتصادی که این ستاد هدایت می‌کند، در هر موضوعی ابهام زدایی کنند، شایعات را خنثی کنند و اطلاعات دقیق و درست در اختیار مردم قرار دهند.

وی در همین راستا افزود: دستگاه‌های اجرایی، صدا و سیما و خبرگزاری‌های رسمی کشور که منابع خبری آنها از نهادهای رسمی است، مراجع اصلی خبر هستند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: اگر اطلاعات درست در اختیار مردم قرار داده شود، با ما همراهی و همکاری خواهند کرد همانطور که در سیل اخیر، وقتی صادقانه مسائل و مشکلات را با مردم در میان گذاشتیم با ما همکاری کردند و در نتیجه موفق شدیم.

وی با بیان اینکه از مردم می‌خواهیم به شایعات توجه نکنند، گفت: برخی سایت‌ها و کانال‌های فضای مجازی بدون هیچ تعهدی اخبار را منتشر می‌کنند که موجب تشویش و نگرانی در جامعه می‌شود.

وزیر کشور افزود: در جلسه امروز اخباری که خارج از ضوابط و اصول و یا در قالب شایعه، بدون استدلال و بدون هیچ سندی منتشر شده بود، بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا قوه قضائیه برخورد کند، در مرحله اول تذکر و تعهد بگیرد و در صورت تکرار برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی باید با همکاری، آگاهی، تحمل و صبر ان شاءا… این دوره را طی کنیم و موجب آرامش و راحتی خیال مردم باشیم، واقعیت‌ها را با مردم در میان بگذاریم و از آنها همراهی و کمک بطلبیم.

کد N2162120

اخبار مرتبط

تازه های خبری