آفتاب

عربستان هنوز پاسخ نداده است

عربستان هنوز پاسخ نداده است

رییس سازمان حج و زیارت از بدتعهدی عربستان در پرداخت غرامت شهدای مسجدالحرام و پیگیری ایران با ارسال نامه‌های جدید به وزیر حج این کشور خبر داد و گفت: عربستان هنوز پاسخ نداده است.

به گزارش ایسنا، علی‌رضا رشیدیان حدود چهار ماه پیش، پس از انجام مذاکرات حج ایران و عربستان خبر داده بود که «عربستان غرامت شهدای مسجدالاحرام را به دفتر نمایندگی خود در سازمان ملل پرداخت کرده که پس از ارائه وکالت‌نامه‌ها و اسناد از سوی ایران چک این غرامت تحویل داده می‌شود.» او مدتی پیش اطلاع داد که نماینده عربستان در سازمان ملل وجود چنین چکی را منکر شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر ـ نماینده پیشین ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ نیز امروز در مراسم تکریم خود گفت: حدود دو ماه پیش نامه‌ای را به وزیر حج عربستان نوشتم که شما به مردم قول دادید این چه رفتاری است، سه پیشنهاد هم مطرح کردم که دیه شهدای مسجدالحرام را یا به حساب سازمان حج واریز کنند یا در زمان عمره خانواده‌های آن‌ها را دعوت کنند و همان موقع مبلغ را اهدا کنند و یا به نزدیک‌ترین سفارتخانه بدهند. منتظر اقدام آن‌ها هستیم.

رشیدیان هم در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرانجام دیه مسجدالحرام که وزیر حج عربستان پیش‌تر با قطعیت درباره پرداخت آن سخن گفته بود، توضیح داد: در زمان مذاکره با وزیر حج عربستان و امضای تفاهم‌نامه، وزیر حج این کشور اعلام کرد که ما اسناد مربوط به وراث شهدای مسجدالحرام را به دفتر نمایندگی عربستان در سازمان ملل بفرستیم تا چک آن به نماینده ایران در آن سازمان تحویل داده شود. اما پس از پیگیری نماینده ایران در سازمان ملل، نماینده عربستان تحویل چک را تکذیب کرد.

او گفت:‌ حدود دو هفته پیش نامه‌ای را به وزیر حج عربستان فرستاده‌ایم تا این مشکل را پیگیری و حل کنند ولی هنوز جوابی نگرفته‌ایم.

رشیدیان با یادآوری این‌که امسال حدود ۸۶ هزار زائر ایرانی به حج مشرف می‌شوند، درباره نتیجه پیگیری‌ها برای سهیه اضافه ایران که به تعداد ۱۰ هزار نفر درخواست شده بود، بیان کرد: هنوز خبری در این رابطه به دست ما نرسیده است. هرچند قرارداد پرواز، اقامت و تدارکات کامل انجام شده است. آمادگی داریم به محض اعلام عربستان برای تعلق مازاد سهمیه، امکانات لازم را فراهم کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت در حالی که دو ماه مانده به آغاز اعزام حج، به ایسنا گفت: هنوز فرایند صدور ویزای زائران ایرانی آغاز نشده اما جای نگرانی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N2159933

وبگردی