آفتاب

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر:

۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم

۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در کشور ۵۰ تا ۶۰ هزار معتاد متجاهر داریم، گفت: فقط ۱۵ هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد و در حال تلاش برای ایجاد ظرفیت نگهداری 4 هزار معتاد متجاهر هستیم.

به گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ خبرنگار ایلنا، اسکندر مومنی در حاشیه همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور در جمع خبرنگاران گفت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این نشست دو روزه با هدف ارزیابی اقدامات و برنامه‌ریزی‌های لازم برای سال ۹۸ برگزار شده است و مسؤولان استانی ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه‌ها را ابلاغ می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه های این ستاد در حوزه مبارزه با مواد مخدر ادامه داد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مهمترین برنامه برای سال ۹۸ موضوع معتادان متجاهر است که افزایش ظرفیت نگهداری و درمان این معتادان در دستورکار قرار گرفته و شرایط لازم مهیا شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: با توجه به برخوردهایی که با معتادان متجاهر صورت گرفته است بسیاری از مردم مناطق درگیر با این معضل ابراز خوشحالی می‌کنند و این موضوع یک دغدغه جدی است.

مومنی خاطرنشان کرد: در این نشست بحث و تبادل نظر در این خصوص صورت گرفته و شرایط اجتماعی برای درمان و بازپروری معتادان فراهم شده است. در طرح جدید مهارت‌آموزی را برای معتادان انجام می‌دهیم که حتماً شغلی یاد بگیرند و با خروج از کمپ‌های ترک اعتیاد بتوانند مشغول به کار شوند.

وی با بیان اینکه باید در حوزه مواد مخدر اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تصریح کرد: ما همسایه کشوری هستیم که ۱۰ هزار تن تولید مواد مخدر دارد و از زمان ورود آمریکایی‌ها به این کشور تولید مواد مخدر ۵۰ درصد بیشتر شده است.

مؤمنی تصریح کرد: طرح یاری‌گران را با مشارکت تمامی خانواده‌ها و مردم برای مبارزه با مواد مخدر ایجاد کردیم و در این خصوص کارهای مقدماتی صورت گرفته است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تهران با اشاره به این‌که مقابله به تنهایی ما را به جایی نمی‌رساند، اضافه کرد: کارهای فرهنگی و پیشگیرانه باید صورت گیرد و به زودی جزئیات این طرح را در زمینه مشارکت نهادها و مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

مومنی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که با معتادان متجاهری که بیماری‌های واگیردار دارند چه برخوردی خواهد شد، گفت:‌ این معتادان نیز قطعا تحت مداوا قرار می‌گیرند و امسال برای این موضوع تصمیم‌های جدی گرفته شده است.

وی درباره برخورد با مراکز غیرمجاز ترک اعتیاد خاطرنشان کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در این خصوص متولی هستند و هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی برای برخورد با مراکز غیرمجاز انجام شده و به زودی با این مراکز برخورد خواهد شد.

مومنی درباره ترانزیت مواد مخدر از طریق راه‌های آبی کشور اظهار داشت:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ جمهوری اسلامی در خط مقدم مبارزه بین‌المللی با مواد مخدر قرار دارد و در همه ابعاد این مبارزه ادامه خواهد داشت.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که چه تعداد معتاد متجاهر در کشور داریم، بیان کرد: بر اساس آمار در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ هزار معتاد متجاهر در کشور داریم که ۱۵ هزار معتاد در تهران است و ظرفیت‌های لازم در این خصوص فراهم شده و به زودی ظرفیت‌های نگهداری معتادان متجاهر در کشور افزایش خواهد یافت.

به گفته مومنی همچنین چند هزار ظرفیت جدید ایجاد خواهد شد که 500 ظرفیت در تهران و در حدود 4000 نفر در دیگر استانها خواهد بود.

کد N2155012

اخبار مرتبط

تازه های خبری