آفتاب

چرا احتمال وقوع سیل در تهران وجود دارد؟/ ورود ۹۲ میلیارد متر مکعب آب در کشور با بارش‌های اخیر

چرا احتمال وقوع سیل در تهران وجود دارد؟/ ورود ۹۲ میلیارد متر مکعب آب در کشور با بارش‌های اخیر

موج نوشت: دبیر کارگروه مخاطرات زلزله گفت: در بارش‌های اخیر ۹۲ میلیارد متر مکعب آب وارد کشور شد و در شهر تهران تنگه‌های مشرف به شهر مسدود شده و بر اثر ساخت و سازها قطع شده‌اند که این امر احتمال وقوع سیل در تهران را افزایش خواهد داد.

علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه مخاطرات زلزله امروز در نشست خبری با اشاره به حادثه زلزله سرپل زهاب کرمانشاه و سیل‌های اخیر کشور، گفت: خسارات برآورد شده از زلزله ۲۱ آبان سال ۹۶ در سر پل ذهاب کرمانشاه ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شد، در حالی که خسارات ناشی از سیل‌ های اخیر ۳۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

او با تاکید بر اینکه همواره خسارات و هزینه‌های زیادی از مخاطرات را تحمل می‌کنیم، گفت: این در حالیست که می‌توان با درایت و مدیریت‌های مناسب ریسک‌های ناشی از مخاطرات را کاهش دهیم.

او با اشاره به اینکه شاهد کشته شدن ۷۶ نفر در این سیل اخیر بودیم، افزود: در این سیل ۴۶ نفر مرد و ۳۰ نفر زن در گذشتند که این امر بر خلاف مخاطرات زلزله است؛ چرا که در زلزله بزرگ کرمانشاه بیشتر افراد کشته شده در میان زنان بوده است.

بیت‌اللهی به میزان خسارت‌های وارد شده ناشی از سیل اشاره کرد و گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که تخریب‌های ناشی از سیل به مراتب بیشتر از خسارت ناشی از زلزله است که نمونه‌های آن را می‌توان در میزان تخریب اراضی کشاورزی و از بین رفتن پول‌ها و ساختمان‌ها در مناطق سیل زده مشاهده کرد.

بیت‌اللهی همچنین در خصوص احتمال وقوع سیل در شهر تهران هشدار داد و گفت: در شهر تهران تنگه‌های مشرف به شهر مسدود شده و بر اثر ساخت و سازها قطع شده‌اند که این امر احتمال وقوع سیل در تهران را افزایش خواهد داد.

۴۷۲۳۴

کد N2152920

اخبار مرتبط

تازه های خبری