قم در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور است

فرهنگی,نیمه شعبان,قم,مسجد جمکران

قم - ایرنا - شهر مقدس قم و مسجد جمکران همزمان با شب نیمه شعبان، میلاد خجسته منجی عالم بشریت، حضرت مهدی موعود(عج) با حضور خیل عظیمی از مشتاقان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) غرق در جشن و نور و سرور شده است.

به گزارش ایرنا، خیل عظیم زائران و مردم قم از ساعت های گذشته در مسجد مقدس جمکران حضور یافته و هر لحظه بر تعداد جمعیت عاشق و مشتاق حضرت ولی عصر(عج) افزوده می شود و دوستداران و منتظران یوسف زهرا(س) به صورت کاروان، دسته های پیاده روی، خانوادگی و انفرادی به سوی این مسجد در حرکت هستند تا از فضای معنوی و ملکوتی آن بهره مند شوند.
منتظران و عاشقان دلسوخته مکتب اهل بیت(ع) با چشمان اشک بار امشب آمده اند تا در جشن میلاد دوازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، حضرت صاحب الزمان(عج) شرکت کنند.
مردمانی که با چشمان انتظار در میهمانی میلاد حضرت مهدی(عج) حضور به هم رسانده و این گونه عشق و ارادت خویش را به خاندان اهل بیت(ع) به نمایش گذاشته اند. عاشقانی که با پای پیاده و بغض های شکسته در گلو با در دست گرفتن شاخه های گل، مسافت های طولانی را پشت سرگذاشته اند تا از نزدیک این میلاد فرخنده را به صاحب زمان خویش تبریک و تهنیت بگویند.
محبانی که با دیدن گنبد فیروزه ای این مسجد مقدس دست بر روی سینه گذاشته و اشک شوق و انتظار از گوشه چشمانشان بر روی گونه هایشان جاری می شود و ظهورش را از خداوند منان طلب می کنند.
چراغانی صحن و شبستان های مسجد مقدس جمکران و خیابان های منتهی به این مسجد از روزهای گذشته آغاز شده و پرچم های لبیک یا مهدی موعود(ع) در شهر قم برافراشته شده است.
بخش های مختلف مسجد مقدس جمکران مملو از جمعیت عظیمی از زائران ایرانی و غیر ایرانی است و امسال برنامه ریزی جهت پذیرایی و استقبال از زائران و مجاوران با اجرای برنامه های مختلف جشن و خدمات اجتماعی و رفاهی صورت گرفته است.
50 هزار نیروی مردمی، امدادی، خدماتی، انتظامی و ستادی در برگزاری هر چه باشکوه تر جشن های نیمه شعبان در قم به ویژه مسجد مقدس جمکران مشارکت دارند.
مراسم احیای شب نیمه شعبان نیز با حضور انبوه مشتاقان و عاشقان یوسف زهرا(س) در مسجد مقدس جمکران برگزار می شود.
علاوه بر مسجد جمکران، حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان نگین شهر مقدس قم یکپارچه آذین بندی و چراغانی شده و برنامه های جشن و سرور و سخنرانی در این مکان مقدس با حضور انبوه زائران و مسافران برقرار می باشد.
در بقاع متبرک امامزادگان، دفتر رهبر معظم انقلاب در قم و مراجع تقلید، مساجد، حسینیه ها و سایر اماکن نیز برنامه های جشن و سرور به مناسبت سالروز میلاد فرخنده حضرت ولیعصر(عج) با مداحی و سخنرانی در خصوص فرهنگ انتظار در حال اجراست.
منتظران آن حضرت با آذین بندی و چراغانی خیابان ها و سردرب منازل و حضور در خیابان ها، مساجد و اماکن مذهبی با توزیع نذری، شربت و شیرینی جشن باشکوهی را در محله ها و مناطق مختلف قم بر پا کرده اند.
همچنین نماز جماعت مغرب و عشا در شب نیمه شعبان به امامت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، با حضور میلیونی عاشقان ظهور در مسجد مقدس جمکران، اقامه شد.
مهدی موعود روز جمعه نیمه شعبان 255 هجری قمری در خانه امام حسن عسکری(ع) و نرجس خاتون به دنیا آمد. کنیه ‌های آن حضرت عبارتند از ابوالقاسم، هم کنیه پیامبر(ص)، ابوعبدالله، اباصالح، و دارای بیش از 300 لقب از جمله مهدی، منصور، قائم، حجت‏ الله، صاحب‏‌الامر، خلف صالح، بقیه الله، منتقم، موعود، خاتم ‌‏الاوصیا، داعی، باسط، ثائر، صاحب‌‏الزمان، خلیفه الرّحمان، برهان، سید و منتظر است.
یگانه منجی عالم بشریت به دور از نگاه ماموران حکومتی عباسیان پس از تولد، حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری(ع) به صورت نیمه مخفی زندگی و در این زمان پدرش، آن حضرت را به بزرگان شیعه معرفی کرد تا در مساله امامت در زمان غیبت دچار اختلاف نشوند.
پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در سال 260 هجری قمری، غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 هجری قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نایب به اداره امور مردم می پرداخت و سپس غیبت کبری آغاز شد.
طبق اسناد و احکام دین اسلام پس از ظهور امام زمان(عج)، حکومت واحد جهانی با محوریت عدل و داد در جهان تشکیل خواهد شد.
7404/ 1175
کد N2146129